Çakırbeyli Ailesi'nin can kırıkları..

Çakırbeyli Ailesi'nin can kırıkları..
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ın son bölümü, (24. bölüm) bir önceki bölümün sonunda Hızır’ın arabasına konulan bombanın patlaması sonucu yaralanan ve hatta fragmanın etkisiyle ölmüş olabileceği düşünülen Ömer’in ameliyatta olduğu sahne ile başlar. Arabadan sıçrayan cam parçalarından bir tanesi şah damarının bir santim kenarına isabet etmiştir. Meryem’in dinmeyen gözyaşları ve gittikçe yükselen çığlıkları kendisini suçlayan Hızır’ı daha da çaresiz bıraktı. Tıpkı kızı Zeynep’in dediği gibi Hızır o akşam “serte, terse, tehdide” geldi. Hem de ailesinin önünde. Hızır yaşanan olay karşısında kendi cezasını kendi keser gibi patlama sonucunda vücuduna saplanan cam parçalarını kendi kendisine çıkardı Onun canını yakan vücuduna saplanan cam parçaları değil ailesinin hayatının her an tehlikede olması gerçeğiyle yüzleşmesiydi aslında.

Aile, Ömer’i kaybetme korkusuyla yıkılmış durumdayken en soğukkanlı görünen Alparslan’dı. Onun bu soğukkanlılığı sevgilisi Özlem’in öldürülmesi ile yaşadığı dönüşümün göstergesidir. Ömer kurtuldu. Ama bu sahne bizim izleyicimizin alışık olmadığı bir hızda gerçekleşti. Ameliyatın bittiği haberini verdi Alparslan sonra Meryem ve kızı yoğun bakıma alınan Ömer’i camın arkasından gördü. Aynı gece Ömer odaya alınmış ve çoktan ayılmış bile.

Bu durum dizinin hikâyedeki dramı sündürmemesi açısından olumlu nitelendirebileceğimiz bir gelişme görünmekle birlikte ciddi bir ameliyattan çıkmış birinin o hızda ayılması da biraz gerçeklikten uzaktı aslında. Ömer’in başına gelenler Meryem’in Hızır’la arasındaki iplerin iyice gerilmesine neden oldu. Hızır’ı bütün yaptıklarına rağmen seven fakat en azından çocuklarının gözünde onurunu korumak istediği için boşanma kararı almış olan Meryem, artık çocuklarının hayatını kurtarmak için boşanma konusunda daha kararlı görünmekle birlikte Hızır’ın bölüm sonunda onu çok sevdiğini söylemesi ve imzaladığı boşanma kâğıdını vermesi üzerine yıkıldı.

Yaşanan bu olay Çakırbeyli’lerin evine de bomba gibi düştü. Evin büyüğü Hayriye anne, evin diğer kadınlarını "Kocalarınıza söyleyin düşmanları bitiremiyorlarsa tabanca taşımasınlar, bize versinler biz bitiririz” diye payladı. Hayriye Hanım'ın olan biteni değerlendirirken düşmanlarıyla baş edemedikleri için ailenin erkeklerine kızgın olması çok akla yatmamakla birlikte ailenin bu gerçekle yaşamaya devam edeceğinin işaretiydi. Kaldı ki Hayriye Hanım o gece yaşananları Meryem’in boşanma kararı vermiş olması ile ilişkilendirecek kadar ileri gitti. Çünkü onun öğretilerine göre önemli olan tek şey başlarına ne gelirse gelsin aileyi bir arada tutmaktır. Dizinin bu bölümünde mafyadaki racona ilişkin göndermeler de yer aldı sıklıkla. Mafyanın eskiden ailelere ve çocuklara dokunmadığının altı çizilerek ailenin mafyatik ilişkileri değil de, mafyanın değişen yapısı eleştirildi. 


Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER