Filinta: Vatan sağ olsun!

Filinta: Vatan sağ olsun!
İki güzel adam hak yolunda şehit oldu Filinta’da. İki güzel adam, ikisi de önce vatan, önce hak diyerek öldü, öldürüldü. Mekânları cennet olsun. Her vatan evladına nasip olmaz şehit olmak. "Şehit olmak bir insanın ulaşabileceği en yüksek mertebelerden biridir." derler. Yine de hak yoluna baş vermiş bu adamların ölümünü görmek hüzne boğdu seyirciyi, nasıl boğmasın?

Allah… Son sözüydü Padişahımızın; Allah. Mekânı cennet olsun! Hem dirayetiyle hem zekâsıyla örnek bir adamdı. Kuran’ı üç kere öptü başının, üstüne koydu. Ardından da dimdik dikildi hainlerin karşısında. Bir padişahı belki ancak bu kadar güzel anlatabilirdiler. Tekrar, tekrar mekânı cennet olsun! Padişah’ın ölümüyle Bülent Alkış da diziden resmen ayrıldı. Gelecek oyunculuk hayatında başarılar dilerim. Bir buçuk sezon boyunca gönlümüze taht kurdu. Yaşattığı deneyimin haddi hesabı yok. Eline, ayağına, emeğine sağlık…

Çerkez Hasan’ı da şehit ettiler vesselam. Onunda son sözü şehadetiydi. Yine de ondan önce "Vatan sağ olsun!" dedi. O katbekat daha çok etkiledi beni ne diyeyim. Vatan sağolsun yüzbaşım, Vatan sağolsun. Tam o kadar alışmıştım ki kendisine idam edileceğini bile bile. İdam sahnesinde çalan "Çerkez Hasan can veriyor" türküsü de çok güzeldi, söylemeden edemedim. Seslendirenin de yazanın da eline sağlık. Şimdi bile duydukça melodisini yüreğim dağlanıyor. Olsun be Çerkez’im! Hepsinin hesabı sorulur evelallah.

Vatan sağ olsunYüzbaşım!

Geçen hafta aklıma giren bir fikir yüzünden koca bölüm yürekten bir şekilde Ali ile Mustafa’nın zeybek oynamasın istedim. İnşallah sezon finaline kadar şu adamlar rahata erer de bir zeybek oynarlar, biz de keyifli keyifli izleriz. Gerçi o kadar dert tasa içinde gel de zeybek oyna, iş mi? Dert, tasa demişken Ruhi Paşa’nın ölüm haberi de gecikmedi. Mustafa’nın bu olaydan dolayı kendini suçlamaması yanlış buldum. Celal’i öldürdüğü için kızıyor kendine bir de. Hâlbuki devletin bekası için her şeyi yapacak bir adamsın Mustafa, Celal’i öldürmenin neresi yanlış oldu şimdi? Bu arada Celal öldü yeni bir Padre yok meydanda. Yakında kardeşlik teşkilatının başka bir kolunu göreceğiz gibi geliyor. Yani Mustafa, Yüce Meclis’i yıkmazsa sezon finaline kadar görürüz herhalde diyeyim.

Padre’yi bir ara Garbis sandım ne yalan söyleyeyim. Zozan’ı, Ejder’i almış iki yanına "beni dinleyin" diyor, adamlarda paşa paşa dinliyor. Gerçi Garbis, "Ölümle Fingirdeşenler" diye bir tarikat kurulsa başı çeker. Zira adamı her bölüm, olduğu her sahne "ahan da öldü ölecek" diye izliyorum. Yine de ölmüyor anam, ölmüyor. Zozan gibi yanlışlıkla ölenler dahi varken meydanda Garbis ölümle fingirdeşiyor ama ölmüyor, bu da bir şey.


Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER