Haftalık reyting analizi: The X-Files, The Vampire Diaries ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: The X-Files, The Vampire Diaries ve diğerleri
Hayranlarının geri dönüş haberi geldiğinden beri dört gözle beklediği The X-Files en sonunda Pazar günü ekrana geldi. 40 milyondan fazla kişinin izlediği futbol maçının ardından yayınlanan ilk bölüm efsane izlenme oranlarına ulaştı tahmin edersiniz ki. Diğer kanallar futbol maçının korkusundan yeni bölüm koymayınca gece zaten Fox’a kalmış oldu. ABC o sırada diğer köşede Galavant stoğunu eritiyordu.

The X-Files’ın ilk bölümü aslında çok da iyi değildi. O yüzden hemen ertesi gün yayınlanan 2. bölümün sonuçları biraz endişe verici olabilirdi. Olmadı. Futbol maçının rüzgarı olmadan da dizi gayet güzel izlenme oranlarına ulaştı. Bunu fırsat bilen Lucifer de gayet iyi bir açılış yaptı diyebiliriz. İçerik olarak pek parlak bulmasam da karizmatik başrol oyuncusu ve kolay izlenebilir oluşuyla alıp yürüyebilir. Yeter ki yeterince ilgi çekici hikayeler sunabilsin. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi kadın komedi oyuncusu ödülünü alan Rachel Bloom’un dizisi Crazy Ex-Girlfriend ne yazık ki bunun ekmeğini yiyemedi ve reytingini yükseltemedi. Geçen sene de Jane the Virgin benzer bir kaderi paylaşmıştı.

Zooey Deschanel’in annelik iznine çıktığı için yer alamadığı New Girl bölümlerine sıra gelince dizinin reytinglerinde de ufak bir düşüş yaşandı. Fox’un komedi gecesinin durumu zaten içler acısı, malumunuz, o yüzden çok büyük bir sorun görmüyorum. Agent Carter geçen sene etrafını saran müthiş hayran/eleştirmen pozitif enerjisi sayesinde yenilenmişti ama aynı mucizenin tekrar yaşanmasını istiyorsa biraz yükselmesi gerekiyor. Haftaya The Muppets ve Fresh Off the Boat döndüğünde umarım ki Peggy’e de yarar.

Sezonun başında İngiltere yayınını gerçekleştiren ve Rob Lowe, Jena Fischer ve Megan Mullally’li kadrosuyla dikkat çeken You, Me and the Apocalypse NBC’de Amerika yayınına başladı ve ortalama bir sonuç aldı. Daha ilk bölümde bu kadar düşükken karşısına The Big Bang Theory’nin yeni bölümü geldiğinde hiç şansı olmayacaktır. Legends of Tomorrow ve The 100 2. haftada da el ele başarıya yürüdü. CBS’in tekrar yayın politikası sayesinde Angel From Hell Big Bang etkisini deneyimledi ve CBS’in tek yeni komedi bölümü olarak geçen haftaki oranını korudu. Bu durum diziyi kurtarmaya yetecek mi göreceğiz.

The Vampire Diaries ve The Originals’ın Cuma sürgünü bu hafta başladı ve Perşembe günleri aldıkları oranları korumayı başardılar. Bu kadarını beklemiyordum açıkçası, özellikle de The Originals’dan. Peki bu ne demek oluyor? The CW uzun zamandır böyle başarılı bir Cuma günü geçirmemişti. O yüzden eğer dizilerin ücretlerinde gerekli ayarlamalar yapılabilirse (diziyi çeken stüdyo aynı zamanda kanalın ortağı) iki dizi de önümüzdeki sezon yoluna devam edebilir. İlk haftadan büyük konuşmayalım ama sonuçların iyi olduğunu inkar edemeyiz. Sanırım buna en çok RaniniTv’nin güzide yazarı Samed Aslan beyefendi sevinecektir.

Tüm hayranları sevindireceğini umduğum sonuçlarla gelecek hafta görüşmek üzere.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER