Hollywood Dedikoduları: Oscar boykotunda işler kızışıyor

Hollywood Dedikoduları: Oscar boykotunda işler kızışıyor
Geçtiğimzi haftanın yazısında kısaca bahsetmiştim, Oscar 2016 ödülleri için adaylıklar açıklandığından beri bir tartışma başlamış durumda ve gün geçtikçe daha da ateşleniyor: Oscar adaylıklarında siyah oyuncuların veya onlarla ilgili filmlerin görmezden gelinmesi konusu.

Geçen senenin ardından bir kez daha toplamda 20 isimden oluşan "oyunculuk adaylığı"nda siyah oyuncuların olmaması yani sıfır çekmesi durumuna bu sene daha fazla tepki geldi ve konuyu boykota taşıyanlar oldu. Concussion filmiyle ödül alamasa da Altın Küre'ye aday olan Will Smith'in eşi Jada Pinkett Smith, boykot edip törene katılmayacağını açıkladı. Sonrasında Will Smith de eşine destek verdiğini açıkladı. Zaten konuyu da ikilinin bu açıklamalarının ateşlediğini söyleyebiliriz.

Aynı şekilde Spike Lee ve Michael Moore da durumdan rahatsızlıklarını dile getirerek katılmayacağını dile getiren isimlerden oldular. Mark RuffaloLupita Nyong'o ve Viola Davis ise boykot konusuna girmeseler de konuya desteklerini açıklayan oyunculardan. Ünlü aktör George Clooney de yanlış yolda ilerlendiğini ve eskiden durumun daha iyi olduğuna dair bir yorumda bulundu.

Bu konunun bir de diğer tarafı var elbette...

Penelope Ann Miller oy verirken kendi aday listesinde birçok siyahi oyuncu olsa da hiçbirinin aday olamadığını ve bu nedenle herkesi ırkçılıkla suçlamanın yanlış olduğunu söyledi mesela. 45 Years ile bu sene "En İyi Kadın Oyuncu"ya aday olan Charlotte Rampling ise aslında bu tartışmanın "beyazlara karşı da yapılan bir ırkçılık" olduğunu söyleyerek konuya başka açıdan yaklaştı. Michael Caine ise oyunculara siyah oldukları için oy verilmesinin beklemeyeceğinin altını çizerek onların daha sabırlı olması gerektiğine dair bir açıklama yaptı.

Yani neresinden tutsanız elinizde kalacak türden bir karmaşanın içindeler şu an. Akademi üyelerinin %92'sinin beyaz olması da bu konunun algısına pek yardımcı olmuyor. Aynı Akademi, konuyla ilgili bazı değişikliklere gidileceğine dair Cuma günü bir mesaj yayınladı undefined" style="font-weight:bold;color:rgb(255, 102, 51)">.

Konuyla ilgili tepkiler ise Twitter'da #OscarsSoWhite etiketinde dile getiriliyor. Ödül töreni 28 Şubat'ta yapılacak ve dahası ödül törenini sunacak isim de bir siyahi aktör/komedyen Chris Rock. Bekleyip, neler olduğunu göreceğiz...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER