Haftalık reyting analizi: Shades of Blue, New Girl ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: Shades of Blue, New Girl ve diğerleri
Kanallar yılbaşı zamanı önceliklerini başka alanlara kaydıran seyirci yüzünden zarar etmemek için dizilerinin yayınına ara vermişlerdi. Bu hafta itibariyle çok sevdiğimiz dizilerimiz bize teker teker dönmeye başladılar. Yeni yıl hediyesi... Pazar günü
yeni diziler ve sezon başlangıçları günüydü adeta.

Geçen sene sürpriz bir şekilde 2. sezon siparişi alan Galavant yayına başladı ve “işte kanal bu yüzden yenilemiş, şimdi anladım” dememize vesile olacak bir sonuç alamadı ne yazık ki. Yazarın The Neighbors dizisinde gördüğümüz orijinal ve absürt mizahını sevsem ve şarkılarda eğlensem de seyircinin aynı kanıda olmadığı açık. Fox da iki yeni dizisini ekrana sürdü ve Pazar komedi bloğunu yeniledi. Ancak gelen gideni fazlasıyla aratacak gibi duruyor. Fena bulmadığım Cooper Barrett’s Guide to Surviving Life normalde Kabul edilebilecek bir sonuç aldıysa da bir ilk bölüm için hayal kırıklığı oldu diyebiliriz. Asıl hayal kırıklığı en az Ryan Murphy kadar sevmediğim Seth MacFarlane’in elinin değdiği yeni animasyon dizisi Bordertown’dı. İki yeni dizide beklenen seviyede izlenen The Simpsons ve Family Guy bölümlerinden sonra girmelerine rağmen bekleneni veremedi.

Pazartesi günü Amerikalıların bir türlü vazgeçemedikleri reality programı The Bachelor sezonu gayet güzel bir şekilde açtı. Daha önce The Voice arkasında test sürüşüne çıkan komediler Superstore ve Telenovela yayınlandıkları dilime göre pek parlak sonuçlar alamamışlardı ama kendi yayın saatlerindeki ilk bölümlerinde korkulduğu ve beklendiği gibi yere çakılmayarak mutluluk verici izlenme oranlarına ulaştılar. Özellikle kadrosuyla büyük bir potansiyel taşıyan Superstore için çok mutlu olduğumu söylemeliyim. CBS de artık kendi seviyesini tutturmuş gözüken, hatta ufak bir yükselme ivmesi gösteren Supergirl ve sezon başından beri en yüksek oranına ulaşan Scorpion ile güzel bir akşam yaşadı.

Salı günü çok özlediğim New Girl sezonu açtı. Eski popular günlerinden zaten bir süredir eser yoktu, biliyorduk. O yüzden ortalamada seyreden izlenme oranını çok da olumsuz almıyorum. Böyle giderse tutunacaktır, karşısında NCIS var ne de olsa, yadsımamak lazım. Günü değişen Brooklyn Nine-Nine ise bundan çok etkilenmemişe benziyor. Hatta Pazar günü aldığı oranlar o kadar kıymetli olmasa da Salı günü kanalı sevindirmeye yetebilir bile. Zira Fox Salı günü problemini uzun zamandır çözemedi, tünelin ucunda ışık görse şimdilik yeter.

Bizde Saba ile Oyuna Geldik adıyla uyarlanan program Hollywood Game Night biraz daha düşük bir oranla sezonu açmış. NBC seyircisi onun bitmesini ve Chicago dizilerinin başlamasını beklemiş belli ki. Karakterlerin birbirlerine konuk olduğu Chicago dizileri ve yine aynı reyting yükseltme formülüne başvurup daha da başarılı olan NCIS dizileri elbette ki gecenin yıldızı. Limitless ise yayın saatine göre iyi denilebilecek sonuçlar alıyor. Diziyi yapan stüdyo da CBS olunca yayında kalma şansı artıyor tabii. Yine de biraz yükselse hiç fena olmayacak, en azından Cuma ya da Pazar gününe sürülmeden yayınına devam eder.

Biliyorsunuz bu sene bir efsane sona eriyor. Çarşamba günü American Idol final sezonuna başladı ama bu etiketin getirdiği şişkinlikle daha iyi bir sonuç almasını beklerdim. Kanalın final kararının ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha gördük. Yanlış anlaşılmasın, sonuç kötü değil ancak markaya yakışmadığı çok açık. Geçen sezonun sürpriz yenilemelerinden American Crime da yeni sezonuna start verdi. ABC’nin prestij işi olarak bakalım 3. sezonu da kapabilecek mi. Şimdilik tadını çıkaralım yeter. Çarşamba gününe kaydırılan 2 Broke Girls ve oyuncuların açıklamalarına bakılırsa final sezonuna giren Mike & Molly kendilerinden bekleneni verdi.

Perşembe günü CBS’in yeni komedisi Angel From Hell yayına başladı. Diziyi pek sevmemiştim ama birkaç bölüm şans verecek kadar ışık görmüştüm. Sanırım Amerikan seyircisi de bana katılmış olacak ki dizi idare eder bir oranla ikinci hafta sonuçlarını bekliyor. Uzun zamandır yayına başlaması beklenen Shades of Blue nihayet ekran yüzü gördü. Ve kendisinden önce gelen The Blacklist’in oranlarını yukarı çıkararak kanalı mutlu etti. Bir Jennifer Lopez dizisinden daha yüksek sonuç beklerdim sanırım ama yayın saatine bakarak çok da laf etmemek gerek. Ayrıca Heroes Reborn’un iyi bir fikir olmadığı konusunda uzlaşabilir miyiz?

Diziler için kritik döneme girdik. Önümüzdeki dört ayda gösterecekleri performans Mayıs’a girerken kalemlerinin kırılmasına ya da onlara gül uzatılmasına sebep olacak. Heyecanla takip edeceğiz...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER