Mad Men: Kimler izlemeli, kimler izlememeli?

Mad Men: Kimler izlemeli, kimler izlememeli?
En çok özlediğin dizi karakterleri kimler derseniz, bir çırpıda Madison Caddesi’nin çılgın reklamcılarını sayarım size. En özlediğim, en pamuklara sarıp saklamak istediğim dizi ise elbette ki Mad Men.

Matthew Weiner’ın yaratıcılığında ekrana gelen Mad Men, yolculuğuna 2007 yılında başladı. Vedasını ise çok zaman önce değil 2015 Mayıs’ında yaptı. Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, January Jones, Christina Hendricks, John Slattery gibi isimlerin yanı sıra 92 bölüm boyunca birçok oyuncuya da kollarını açtı.  

Mad Men, benim için bir efsane. Aşkla bağlı olmak derler ya hani, aynen öyle. Arada rastgele bir sahnesini açıp konuk olduğum, sığındığım bir liman. Jon Hamm’in efsanevi Don Draper’ı ise benim bebeğim! Tabii ki bana kalsa herkes Mad Men izlemeli, herkes. Ama herkes o çılgın reklamcıları sevecek diye de bir kural yok, ee sevmeyecek biri için de 92 bölüm dizi izlemek hoş bir deneyim olmasa gerek. İzlemekle, izlememek arasında gidip gelenler bana kulak versin. Haydi başlıyoruz!

Kimler izlemeli?

• “Ben tam bir drama aşığıyım” diyorsan çabuk Mad Men izlemeye başla, çabuk!

Mad Men 60'lardan 70'lere Amerikan tarihini incelikle işleyip, dramasına yedirmiş bir yapım. Tarihle, hele ki Amerikan tarihiyle ilgiliysen mutlaka ama mutlaka izlemelisin. Kennedy Suikasti’nden, Vietnam Savaşı’na; Neil Armstrong’un Ay’a ayak basışından, Marilyn Monroe’nun ölümüne birçok konuya değinmesiyle Mad Men sadece bir dizi değil, aynı zamanda bir tarih çizelgesi; unutma.

• “Ben büyüyünce reklamcı olacağım.” dediysen ve olduysan veya demene rağmen olamadıysan; ya da reklamcı olmak aklının ucundan geçmemesine rağmen reklamcılığa ilgi duymaya başladıysan doğru yerdesin. Mad Men, seni brief alma aşamasından, seyircinin tepkisine uzanan bir maceraya davet ediyor. O yaratıcı sürecin sancılarını ekran başında hissedeceğine garanti verebilirim.

• Dönem işlerini izlemeyi seviyorsan, buram buram -geçmiş- kokan Mad Men dünyasına kayıtsız kalmamalısın. Kostümleri, saç ve makyajları, aksesuarlarıyla Mad Men’in kusursuz bir sanat yönetimi sunduğunu cümle alem biliyor. Kostümler, dekorlar açık arttırmayla satışa çıktı ayol; daha ne olsun?

• “İlle de karakter derinliği” diyorsan el salla. Bazı anlarda ufak bir su birikintisi gibi görünen karakterlerin nasıl dipsiz bir kuyuya dönüştüğünü tahmin edemezsin. Hele bir de baştan sona derinlikler içerisinde yazılmış olanlarını düşün. İlmek ilmek işlenmiş, tutarlı karakterler için her gün bir bölüm Mad Men!

• Kadınların kendilerine biçilen rolün dışına çıkamadığı, iş hayatında -genelde- sekreter olarak yer aldıkları bir dönemde bir kadının reklamcılık dünyasına nasıl imza attığını görmek istiyorsan elbette ki izlemelisin.

• “Bir dizi sadece bir dizi değildir, bana şahane müzikler de dinletmelidir.” diyorsan kulaklarının pasının silineceğinin müjdesini vereyim.

• Jilet gibi takım elbiseli adamlar, her daim bakımlı kadınlar etrafını saracak. Buna hazır ol. Sever misin? Hı hıı, ben de öyle tahmin etmiştim. :)

• Çeşit çeşit kokteyller ilgini çekiyorsa, bir de Mad Men kokteyllerini dene derim. Dikkatli izle, hiçbir çeşidi kaçırma.

• Ve elbetteki “Mutluluk nedir?” sorusunun cevabını arıyorsan, sen de Mad Men dünyasında yerini almalısın. Çünkü mutluluk nedir biliyor musun? Mutluluk, Madison Caddesi’nin çılgın adamlarının ve kadınlarının girdiği fotoğrafı doya doya seyretmektir!

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER