Supergirl kuş mu, uçak mı yoksa balon mu?

Supergirl kuş mu, uçak mı yoksa balon mu?
CBS yeni dizisi Supergirl için 6 dakikalık "ilk bakış" videosu yayınlandığından beri insanların dizi hakkındaki yorumları ikiye bölünmüş durumda. Kimileri tanıtımı yerden yere vurdu, kimileri ise öve öve bitiremedi. İlk bölümün "sızdırılmasından" sonra işler daha da kızıştı. Peki, Sonbahar'da yayına girmesi beklenen son çizgi roman uyarlaması Supergirl bahsedildiği kadar kötü ya da iyi mi? Bu konu hakkında fikrimi söylemeye başlamadan önce Supergirl kimdir, nedir biraz bahsetmek gerekiyor.Çizgi romanda Supergirl, dünyaya geldiğinde tıpkı dizideki gibi normal olmak isteyen, şımarık, kuzeninin gölgesinde yaşayan bir genç kızdır. Yıllar içerisinde şımarık kızdan sinirli ve atarlı birine dönüştü ve New 52 öncesinde neredeyse kusursuz bir karakter haline geldi. Dizi, Supergirl'ün ortaya çıkışını konu aldığı için izlediğimiz Supergirl "harika". Karakter gelişimi nasıl olur tabii ki şu an için kestirmek imkânsız ama ilerleyen sezonlarda belki sinirli Kara'yı da görebiliriz.

Aslında Supergirl, kendisine kurduğu hayali kabuğu kıran ve kahraman haline gelen bir kızın hikâyesi. Uzaylı olmasına rağmen insan gibi yaşamaya çalışan, süper güçlerini neredeyse hiç kullanmayan biri. Superman'in gözetimi altında Kent Ailesi ile Smallville'de yaşayan, arada Metropolis'e gidip çılgınlar gibi eğlenen, alışveriş yapan bir genç kız. Potansiyelini kullanmaya başladığında ise bizim dizide gördüğümüz karakterin neredeyse birebir aynısı oluyor. Yumruk attığında "of ne dövdüm gördün mü?" diye Batman'e koşan, kötü adamı yakaladığında diğer kadın kahramanlarla içmeye çıkan biri.

Yazının bu kısmından sonrası büyük spoiler içermektedir. Eğer dizideki karakterlerin kim olduğundan /olacağından ve gelecekten haberdar olmak istiyorsanız okuyabilirsiniz; istemiyorsanız vedalaşalım.
Wonder Woman
gözetiminde Amazonlarla geçirdiği süreçte biraz daha ciddileşiyor. Dizide bunu göremeyeceğimiz için (teşekkürler Warner Bros ve gereksiz kuralları) Kara'nın ciddileşmesi büyük olasılıkla kız kardeşinin ölümü üzerinden olacak. Yani en az iki sezon boyunca pilot bölümünde gördüğümüz Kara'yı izleyeceğiz. Belki dozunu biraz düşürürler, ama ana konsept bu. Öfkeli ve atarlı halini ise hiç göremeyiz çünkü o olaylar Superman ile direkt yaşadığı şeyler ile ilgili. TV'de Superman'i en fazla pilot bölümün başındaki kadar görebiliriz. Sezon finaline kadar beklemeyin derim. Bu bilgiler ışığında diyebilirim ki Supergirl uyarlamasındaki Kara tam da olması gerektiği gibi bir karakter. Eğer size hitap etmiyorsa izlemeyi tercih etmezsiniz ama "Supergirl olmamış" gibi bir eleştiri bence yanlış.

Gelelim bir diğer soruya. Dizinin geri kalanı nasıl? Birkaç ufak hata dışında gözüme çarpan bir şey olmadı. Efektlerin iyi olup olmadığı konusunda hala kararsızım, biraz zaman vermek gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde karşımızda şu an için dövüşmeyi bilmeyen bir Supergirl var. Kavga sahnelerinin başarısız olma sebebi bu. Tahta sopa ile duvar kırmaya çalışıyor gibi düşünün. Duvar hareket etmese de sopayı kırar. O yüzden duvara "sabit duruyor, bu ne ya" diye atarlanamayız. İleride dövüşmeyi öğrendiğinde güzel sahneler izleyeceğimizden eminim.Eleştirileri anlayabiliyorum ama bu dizi kesinlikle şans verilmesi gereken bir yapım. Zaten hitap ettiği kitle belli; bizim gibi geekler ve genç kızlar. Yapımcılar, dizide de çok sık bahsedildiği gibi genç kızlara idol olacak bir kahraman eksikliğinden faydalanarak bu açığı kapatmaya oynuyorlar.. Genel izleyici için ne yazık ki şimdilik elimizde dişe dokunur bir şey yok. Dizi biraz daha ilerledikçe yorum yapmak daha sağlıklı olacaktır.
Hayashi: Şimdilik Kara'nın kankası ama ileride büyük ihtimalle Toyman olacak ve Metropolis'e (ya da National City'ye) dehşet saçacak. Hank Henshaw: Normalde astronot olan bu abimiz geçirdiği kazadan sonra Lex Luthor'un deneği oluyor ve vücudunun parçaları robotik aksamlarla değiştiriliyor. Superman yüzünden bu hale geldiğini düşünen Hank kendisine "Cyborg Superman" diyor ve DC evreninin en büyük kötülerinden biri oluyor. Coast City'yi yıkıyor, Metropolis'in yarısını havaya uçuruyor. Superman tarafından alt edildikten sonra Sinestro Corps imdadına yetişiyor ve ona sarı güç yüzüğünü veriyor. Böylece Hank hem Superman'in hem de Green Lantern'in en büyük düşmanlarından biri haline geliyor. Dizide Cyborg Superman olacak mı bilinmez ama bu kadar büyük bir karakteri boşu boşuna eklememişlerdir diye düşünüyorum.

Cat Grant: New 52 öncesinde başarılı bir haberciydi. Bruce Wayne ile kısa süreli bir ilişkisi olmuştu. Hatta Bruce'un Batman olduğunu çözmüştü ama Dick Grayson ve Tim Drake'in üstün ikna yetenekleri sayesinde bu fikrinden caymıştı. New 52 ile beraber bir medya patronuna dönüştü. Dizide bahsettiği internet haberciliği aslında çizgi romanda Clark Kent ile birlikte kurduğu bir web sitesi. Dizide böyle değil ama ileride Clark ya da Bruce bir şekilde ismen dâhil olacaktır bu şirkete. Sonuçta Clark ve Cat yazıyor ama şirketin sahibi Bruce.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER