The Enfield Haunting: Hayaletlere inanır mısınız?

The Enfield Haunting: Hayaletlere inanır mısınız?

Hayaletlere inanır mısınız? İnanıyorsanız, The Enfield Haunting başarılı bir korku gerilim sunuyor size. İyi yönetilmiş, iyi oynanmış bir korku drama dizisi. Eğer inanmıyorsanız, bu dizi sizin gözünüzde daha da ilginç hale gelebilir çünkü bu korku-gerilimin arkasında, bekar bir anne ve çocuklarının hikayesi ile kollektif  histeri yaşayan bir kasabanın hikayesi var.


Dizi, parapsikoloji uzmanı Guy Lyon Playfair’in The House is Haunted (Bu Ev Perili-çeviri bana aittir) kitabından ekrana uyarlanmış. Kitapta, 1970’lerin sonuna doğru, Enfield kasabasında, para normal aktivitelerin gerçekleştiği banliyö evlerinden birini ve bu evde yaşayan ailenin gerçek deneyimlerini, tanıklar ve kanıtlar eşliğinde anlatılır. Hatta 1970'lerde bu olay tüm ülke çapında olay yaratmış ve televizyon kanallarında aile üyeleri ile röportajlar yapılmış, belgeselleri çekilmiştir.Sky Living kanalının ekrana uyarladığı bu doğaüstü olayları konu alan korku gerilim dizisinde, İngiliz aktör Timothy Spall Maurice Grosse karakteri ile yer alıyor. Aktör Cannes Film Festivali'nde Mr. Turner rolü ile en iyi aktör ödülünü almıştı. Maurice Grosse acemi bir para normal araştırmacısı. Kendi kızını motorsiklet kazasında kaybetmesinden sonra köşesine çekilen Maurice, bir hayalet tarafından rahatsız edilen aileye yardım etmek için sahalara geri döner. Timothy Spall yumuşak sesi, kibar yaklaşımları ve kendi travması ile Maurice karakterinde ilk bölümden harikalar yaratıyor.


BAFTA adayı aktris Juliet Stevenson ise Betty karakteri ile Maurice’nin karısını canlandırıyor.İlk bölümden bu karakterin hikayesinde de bazı gizemler olduğu yansıtıldı ama ilk bölümden henüz karakteri anlayamadık.


Matthew Macfadyen ise dizide Guy Lyon Playfair’i canlandırıyor.Para normal aktivite uzmanı ve şeytan çıkarma ayinlerinde deneyimleri olan birisi.

Dönemin atmosferi ekrana başarılı yansıtılmış. Kahverengimsi-bej dekorlar, kıvrılan sigara dumanları, döneme ait yağmurluklar, döneme ait yatak örtüleri, pijamalar, duvardaki posterler. Dönemin ruhunu The Killing'in de yönetmeni Kristoffer Nyholm ince ayrıntılarla iyi yansıtıyor. 

Halen devam eden korku gerilim dizileri içerisinde, 'neden bu diziye şans verelim?' derseniz, bir kere dizi American Horror Story gibi parlak korku efektleri-sahneleri olan ve sizi korkutacağını ilk dakikasından söyleyen bir yapım değil. Dahası Paranormal Activity filminde olduğu gibi sadece doğa üstü, normal olmayan olaylara odaklanmıyor. Bu yapımların aksine, The Enfield Haunting dizisinde normal olan sizi geriyor ve etkiliyor.Çünkü var olan para normal olayların dışında ailenin hikayesi ile bu olayları araştırmaya gelen Guy Lyon Playfair ve Maruice Grosse'un kişisel travmaları diziye farklı bir tat ve süreklilik katıyor. Ekranda gerçek olaylara dayanan hikayeleri seven biri iseniz bu diziye bir şans verin derim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER