Good Witch: Kaptan bir tur daha atalım!

Good Witch: Kaptan bir tur daha atalım!
Gökyüzüne dair her şeyi çok severim! Ay, güneş, yıldızlar, bulutlar, kuşlar, mavilikler... Bana özgürlüğü hatırlatır. Nazım Hikmet'in de şiirinde dediği gibi: Bir gün çok bunalırsan / Denizin dibinde, yosunlara takılmış gibi soluksuz / Sakın unutma gökyüzüne bakmayı /Gökyüzü senindir / Gökyüzü herkesindir. (* Nazım Hikmet - Gökyüzü senindir) Ne zaman içim sıkılsa gökyüzüne bakarken bulurum kendimi. Gözümü kapatıp açana kadar kendimi en güvende hissettiğim yer olan gökyüzüne yükselmişimdir. Bu işin biraz romantik kısmı ama dedim ya gökyüzüne dair her şeyi çok severim diye, boşuna değil. Havalimanları kadar kendimi mutlu hissettiğim bir yer yoktur mesela. Pilotlar, hostesler bana hep bir güven vermiştir. Havalimanının bir köşesinde oturup sadece kabin ekiplerini izleyebilirim. Kavuşan insanları, ayrılanları insanları da... Sonra, mesela, koşa koşa uçağa binerim. İlle de cam kenarı olacak. Bulutları görmeliyim. İçlerinden nasıl geçtiğimizi hissetmeliyim. İniş anonsu ise tam bir işkence! Utanmasam "Kaptan bir tur daha atalım!" diye bağırasım gelir çoğu zaman. Hal böyle olunca geçtiğimiz haftalarda Güney Kore, SBS kanalında başlayan Good Witch (Bazı kaynaklarda Nice Witch ismiyle de görebilirsiniz.) dizisi de otomatik olarak radarıma girdi. Çünkü pilotculuk ve kabin ekipçilik!

Karakter ve mekanlar, daha izlemeden beni içine çekmişken, acaba devamı gelir mi, diye kaygılarım vardı. Ama bu kaygılarımın boşuna olduğunu ilk iki bölümü izlediğim de anladım.

O halde her zaman olduğunu gibi ilk önce dizinin künyesini hemen aşağıya bırakıp İlk Bakış'ımıza geçelim derim.

Yönetmen: Oh Se Hang
Senaryo: Yoon Young Mi
Oyuncular: Lee Da Hee, Ryu Soo Young, Bae Soo Bin, Yoon Se Ah, Ahn Woo Yeon
Kanal: SBS
Bölüm Sayısı: 40 (Güney Kore'de yapılan reklam düzenlemelerine göre bir 60'ar dakikalık bölümler reklam bloklarına göre ikiye bölünüyor.)
Tür: Aile, Melodrama
Yayınlandığı Tarihler: 3 Mart 2018 - 5 Mayıs 2018

Cha Sun Hee (Lee Da Hae) ve Cha Do Hee isimli ikiz kardeşlerin ilişkilerinin temeli aynı zamanda Good Witch dizisinin de ilişki temelini oluşturuyor. Sun Hee, cana yakın, fedakar, tüm zorluklara rağmen gülmeyi bilen, çalışmayan eşi Bong Cheon Dae (Bae Soo Bin) ve kızına bakabilen güçlü bir kadın iken; ikiz kardeşi Do Hee, soğuk, geldiği yere nasıl geldiğini bile gözardı edebilen, geçmişinden kaçan (en azından şimdilik) bir karaktertir. İkizlerin huyları da benzer derler ama Cha kardeşler, henüz bu benzerliği göremediklerimizden. Hayat, Sun Hee ve Do Hee'yi başka yerlere savursa da yolları hiç ayrılmaz.

Ancak bir gün Sun Hee, Do Hee'nin yerine geçip, kabin ekibinde yer alması gerekir. Bu uçuş sırasında yardımcı pilot Song Woo Jin (Ryu Soo Young) ile tanışır. Türbülanstı, yere inişti derken onların maceraları da başlamış olur.

İlk iki bölüm itibariyle dizinin temposunu oldukça memnun kaldığımı söylemeyeliyim. Ne arkadan atlı koyalıyor gibi, ne de iki ileri bir geri. Özellikle babalarını kaybettikleri kısmını, ilk bölüm itibariyle, çok süründürmedikleri için sevdim. Babalarını kaybetmelerinin, onların hayatlarını nasıl etkiledikleri görmeye başlasak da büyük resim için finale kadar beklememiz gerekecek diye düşünüyorum. Sanırım genel olarak aradığım, beklediğim tempo bu. Umarım bu ideal hızdan çok sapmadan finale kadar gider.

Yine ilk iki bölüm itibariyle yaratılan karakterler ve yorumlamalarını sevdim. Ama açık konuşmak gerekirse Lee Da Hae'ye Cha Sun Hee'yi daha çok yakıştırdım. (Sanırım bu gülümsemenin ve pozitifliğin herkesi dünyanın en güzel insanı yaptığını düşünmemle de alakalı.) Son olarak My Father is Strange'den hatırladığımız Ryu Soo Young'un Song Woo Jin yorumlamasına da oldukça başarılı buldum. Özellikle, yerden binlerce fit yükseklikteki karizması ve kişiliğin nasıl evrileceğini merakla bekliyorum. Kabin basıncı düştüğünde oluşan o öpücüklü aşk kokusunu, bakalım yere indiğinde de taşıyabilecek mi? Kafasının nasıl karışacağına gelmiyorum bile! ^^ Woo Jin gibi her köşeli karakterlerin sonlara doğru minnoş bir kediye dönüşmelerini beklemekten tuhaf bir zevk duyuyorum. Cha Sun Hee'nin eşi Bong Cheon Dae'nin "Ben bu hikayenin neresindeyim?" diye sorduğunu duyar gibiyim. İzleme motivasyonlarımdan biri de kesinlike bu adamın seyri! Woo Jin ile Sun Hee arasında çekimi ilk bölümden gördük, peki, ya diğerleri? Zira karakterler birbirine zincirlerle bağlı ve bu zincirlerin nasıl çözüldüğünü görmek için sabırsızlanıyorum.

*

Hayatımın belli dönemlerinde belli izleme alışkanlıklarım oluyor. Bazen üst üste aksiyon dizileri izleyemek isterken; bazen de birbirini çok severken bir yandan da başlarına bir sürü romantik ve komik hikayeleri olan tatlış karakterleri izlemekten zevk alıyorum. Ve bu aralar görmek istediğim tek şey birbirine aşk ile bakan insanlar. Aksini kesinlikle reddediyorum. Bir önce izlediğim Just Between Lovers; Good Witch'e göre, dramı bol kepçe olduğundan Good Witch'te aradığım özellikle kesinlikle beni eğlendirmesi. Ve ilk iki bölüm itibariyle aradığımı bulduğumu düşünüyorum.

Bununla birlikte SBS'in dizilerini oldukça beğenirim. Uzun süre, biraz yoğunluktan biraz da damak tadıma göre bir iş bulamadığımdan SBS'ten uzak kalmıştım. Good Witch ile evime dönmüş gibi de hissediyorum. Ayrıca SOOMPI'de yer alan habere göre de Nielsen Korea verilerine göre Good Witch'in Güney Kore genelinde %11.7; Seul genelinde %12.6'lık izlenme payı ile ikinciliğe kadar yükseldiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Daha da bol reytingler dilerim! ^^

*

Özetle; Good Witch, ilk iki bölümü itibariyle beni içine çekebilmiş, bol eğlence ve aşk vaad eden iyi bir iş özelliği taşıyor. Bunun yanında kardeşlik temasının da nasıl işleneceğini merakla bekliyorum.

İzleyecek olan herkese, ben dahil, gökyüzü kadar keyifli vakit geçirmemizi diliyorum. Merak edenler için dizinin tanıtımı hemen aşağıda:

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER