Hükümdarlık savaşı başlıyor

Hükümdarlık savaşı başlıyor

15 Ocak’ta Foxlife ekranlarında başlayacak olan yeni dizi Empire yılın en heyecan uyandıran, pilot döneminde en çok konuşulan işlerinden biri. Çok iyi kotarılmış ilk bölümüne bakacak olursak başarılı olması işten bile değil.

Empire’ın oyuncuları arasında hemen göze çarpan isim daha çok sinemadan tanıdığımız ve bu sezon Fox’a Wayward Pines adlı bir de mini-dizi çeken Terrence Howard. Howard’ın oynadığı Lucious hem ailenin, hem de dev bir müzik şirketinin reisi. Özel sebeplerden dolayı işlerini çocuklarına bırakmaya hazır. Ancak her şahsına münhasır baba gibi evlatlarıyla çeşitli problemleri var. Çok yetenekli ama ona göre ne yazık ki eşcinsel olan oğlu Jamal ile… En az onun kadar hırslı ve tehlikeli büyük oğlu Andre ile... Bir türlü büyüyemeyen ve ne yapacağına karar veremeyen serseri oğlu Hakeem ile... Hayatı boyunca bir hükümdarlık kurmak için çalışıp zamanı gelince onu bırakacak birini bulamamanın yaratacağı hüsranı ve yumurta kapıya dayanmışken oluşan baskıyı düşünün. Dizideki çatışmaların ne denli kuvvetli olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Empire'ın tartışmasız en çok konuşulacak ve belki de fenomen olacak karakteri ise Taraji P. Henson’ın oynadığı Cookie, yani ailenin hapisten yeni çıkan ve kaçırdığı ipleri yeniden eline almaya çalışan annesi. Güçlü, öfkeli, ağzı laf yapan ve  sözünü sakınmayan güzel bir kadın Cookie. Ve her fırsatta bu özelliklerini sergilemekten çekinmiyor. İlk bölümde sizi kahkahalarla güldürecek, hareketlerine alkış tutmanıza sebep olacak çok sayıda sahnesi var. Seyircinin kalbini çalsın, o yabancı ve şaşaalı dünyada elinden tutup hikayeye çeksin diye yazılmış; çok iyi de olmuş.

Güç çatışmalarıyla sınanan klasik bir aile dramını müzik dünyasının ışıltılı atmosferini arka planına alarak anlatan Empire şarkı satışlarının en az izlenme oranları kadar önemli olduğu bir dönemde hip-hop/rap müziğe göz kırparak farklılık yaratıyor. Müzik satışlarının dizi için ne kadar önemli olduğunu birkaç yıldır neredeyse kimse izlememesine rağmen hala yayında kalabilen Glee’ye bakarak anlayabilirsiniz. iTunes listelerinde üst sırada olduğunuz sürece güvende sayılabilirsiniz. İlk bölüm şarkılarına bakarsak Empire da benzer bir başarı gösterebilecek güce sahip. Bu müzik türünü sevmeyenlerin bile kulağını rahatsız etmeyecek şekilde hazırlanan şarkılar herkesin diziden keyif almasını sağlamayı hedefliyor. Özellikle ilk bölümde sürprizini bozmak istemediğim bir cover var ki…

Oscar adayı yönetmen Lee Daniels’ın ustalıkla kurduğu dünya ve daha ilk bölümden son derece iyi çizilmiş karakterleri seyircinin diziye hemen alışmasını sağlıyor. Hollywood’un yıldızı gittikçe yükselen yazarı Danny Strong da (ki kendisini Buffy the Vampire Slayer ve Gilmore Girls gibi iki muhteşem diziden oyuncu olarak da hatırlayabilirsiniz) Game Change ve The Hunger Games: Mockingjay gibi başarılı işlerin ardından televizyonda da iyi bir işe imza atıyor. Geriye dönüşlerle karakterlerin bu günlere nasıl geldiği de son derece etkileyici bir şekilde anlatılıyor. Diyaloglar ve mizansenler de kamera arkası ekibinin anlattıkları dünyayı ne kadar iyi kavradığını kanıtlar kalitede.

Empire yılın en prestijli işlerinden biri değil sadece; artık ödül törenlerinde saygınlığını sadece The Good Wife ile koruyan ana akım drama piyasasının yeni askeri olmaya da aday. Rap müzik sevin ya da sevmeyin, kaliteli ve entrika dolu bir aile draması izlemek istiyorsanız Empire bir şans vermeye değer.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER