Missing Nine: Biz ‘Survivor’ın harman olduğu yerden geldik!

Missing Nine: Biz ‘Survivor’ın harman olduğu yerden geldik!
Fabrika sürekli üretim halinde. Arada fireler verse de tıkır tıkır çalışıyor. Güney Kore fabrikasından tüm dünyaya yayılan dizi fabrikalarından bahsediyorum elbette. Geçtiğimiz hafta fabrikanın MBC üretim bandından yepyeni bir dizi daha çıktı: Missing Nine!
 
Açık konuşmak gerekirse Missing Nine, takip edilip izlenecekler listeme kadroya EXO grubundan Chanyeol’un girmesiyle eklendi. Afişler, özetler derken Missing Nine’ın hikayesi bana başka bir diziyi çağrıştırmaya başladı. Acaba, Kore usulü Lost mu geliyor derken kendimi Survivor Ünlüler’in içinde buldum. Evet, Lost demek daha akılcı olabilir ama Survivor Ünlüler demek daha hoşuma gidiyor. Sonuçta biz ‘Survivor’ın harman olduğu yerden geldik. Issız bir adada yaşayan ünlülerin bir dilim pizza için nasıl gözlerinin döndüğünü Missing Nine’dan öğrenecek değiliz!
 
(Konuyu yeterince sulandırdığımı düşünüyorum. Şimdi ciddi ciddi diziden bahsedebilirim.)
 
Yönetmen: Choi Byung Gil
Senaryo: Son Hwang Won
Oyuncular: Baek Jin Hee, Jung Kyung Ho, Oh Jung Se, Choi Tae Joon, Lee Sun Bin, Park Chanyeol, Kim Sang Ho, Tae Hang Ho, Ryu Won
Kanal: MBC
Bölüm Sayısı: 1+16
Tür: Gerilim, Dram, Komedi
Yayınlanacağı Tarihler: 12 Ocak 2017 – 9 Mart 2017
 
Dizinin Konusu: Legend Entertainment’a bağlı özel uçak konser için havalanır. Legend Entertainment’a bağlı dokuz ünlü kişinin bulunduğu uçak şüpheli bir şekilde düşer. Herkes uçağın içindeki isimlerden umudu keser. Dört ay sonra Ra Bong Hee’nin bir şekilde Güney Kore’ye dönmesiyle işler değişir.

Missing Nine dizisinin karakterleriyle ilgili ayrıntıları BURADAN okuyabilirsiniz!

*
 
Şeytan ayrıntıda gizlidir.
İlk Bakış yorumu yazmak için bilgisayar başına oturmadan bir kere daha düşündüm: Acaba izlediğim ilk iki bölümde ne olmuştu? Konuya girmişlerdi de ben mi anlamamıştım. Sakin, sessiz kafayla düşündüğümde aslında hikâyeye çoktan girildiğini, nasıl ilerleyip nerelerde tıkanabileceğini, kimler arasında nasıl ve ne sertlikte çatışmaların çıkarılabileceği çoktan verilmişti. Bu yüzden diziyle ilgili izlenimimi “Şeytan ayrıntıda gizlidir.” cümlesiyle özetleyebilirim

Aslında bu maddede çok tutarlı da düşünemiyorum nedenini şöyle açıklayayım: Bana kalırsa dizinin ilk bölümünde konunun fazla uzun tutulmuş. Fikrimce ilk iki bölümde anlattığı her şeyi sadece pilot bölümde anlatmak da mümkün olabilirmiş. Zira bu gereksiz uzunluk dizinin temposunu da bir ritim düşürmüş. En azından bende uyandırdığı hiç bu yönde. Kaldı ki ilk iki bölümde anlatılanların çok daha fazlasını içinde röportaj ve sahnelerin de bulunduğu özel bölümde izlemiştik. Diziyi sonuna kadar izlemek konusunda kararlıyım. Umarım bölüm sayısı arttıkça hikâye de vites arttırır ve böyle güzel bir prodüksiyonu “…Ama çok yavaş ilerledi!” diye hatırlamayız.

 
Ufak bir kafa karışıklığı
Hafıza kaybı, hatırlayamama gibi temellere oturtturulan hikayelerin Türkiye ekranlarda çok fazla müşterisi yok. Ancak yurtdışında oldukça satıyor. Missing Nine dizisi de bu satıştan payına düşeni almak için kollarını sıvamış ve sanırım “hatırlayamama” kurgusuyla hazırlanan en iyi işlerden biri olacak.

Hepsi bir arada!
Missing Nine için bir diğer ilk izlenimimin ise bir felaket hikayesini bazen gizemli, bazen entrikalı, bazen romantik, bazen de komik bir şekilde sunacağını hissettirmiş olması. Açıkçası sürekli ağlayan ya da sürekli entrika peşinde koian hikayelerle yıldızım pek barışık değil. İnsana dair tüm hisleri başarılı bir oranla sunup; beni bir histen diğerine acısız bir şekilde geçiriyorsa gözümde başarılırdır.
 
Renkler ve Matematik
Missing Nine dizisiyle ilgili başından bu yana dikkatimi en çok çeken oyuncuların kostümleri oldu. Krem, kahverengi ve tonları. Basın toplantısında dizinin yönetmeni Choi Byung Gil bunun bir anlamının olduğunu söyledi.
 
Renkler, kalabalık kadro, kurulan çatışmalar sanırım izleyeceğim tüm bölümlerde bu üç değişkenin neden ve sonucunu arayacağım ve böyle felsefesi olan işleri izlemekten zevk alıyorum. Yukarıda bahsettiğim hikâye yavaşlığı kaygım, tam bu noktada yerini beyin jimnastiğine bırakıyor. İşte aradığım ruh bu!

Prodüksiyon ile ilgili bir şey söyleme gereği hissetmiyorum bile. Bayıldım! Resmen on altı bölüm boyunca film prodüksiyonuyla dizi izleyeceğiz.

*

Özetle; Chanyeol merakımla başlayan Missing Nine, yerini nitelikli hikayesi ve güçlü bir prodüksiyonlu bir diziyi izleme keyfine bıraktı. Bakalım Kore usulü “Survivor Ünlüler” nasıl oluyormuş.

İzleyecek olan herkese iyi seyirler. Tabii ki her zaman olduğu gibi tanıtım hemen aşağıda!BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER