Kurtlar Sofrası'na düştüm

Kurtlar Sofrası'na düştüm
Polat'cığımm Facebook kullanıyorsan, pp for Gizem yap bence.. 
Şu diziyi bugün bir oturup izleyeyim dedim. Az değil tam 11 sezondur, çok fazla kanal değişikliğine ve yaşanan çeşitli problemlere rağmen kendi gününü ve kendi saatini yaratmış, reyting yarışında kimselere yenilmemiş bir dizidir bu. Zaman zaman çok fazla eleştiri odağı oldu, zaman zaman saçmalayan sahneleri de oldu belki ama, nazar boncuğu deyip geçelim. (Hatalar, her işte olur.) Sonuç olarak Kurtlar Vadisi, gerek sinema filmleri gerekse her sezon ekrana gelen bölümleriyle efsanevi bir başarı elde etmiştir.

Açık açık söyleyeyim, diziyi daha önce hiç izlemedim. ''Çakır'ın ölümünden beri izlemiyorum.'' cümlem teknik olarak doğru fakat Çakır'ın ölümünden öncesini de izlememiştim. Yani tesadüfen sadece Çakır'ın ölüm sahnesini izlemiştim. Kısacası tamamen temiz kafayla hem Andy Garcia hatırına, hem de bu sezon başında düzenlenen Kanal D- Pana Film ortak davetinde tanıştığım insanlar hatırına (Ah evet, bu adamlarla yedim, içtim, sohbet ettim..) bu akşam televizyon karşısındaydım. Anlamadığım bir yer, yanlış yazdığım bir isim olursa şimdiden affola.

Bir bölümde aksiyonun kitabını yazdı.

Bu bölüm Kara'nın bölümüymüş sanırım, benim de hoşuma gitmedi değil. Hakan Boyav beğenerek izlediğim bir oyuncudur aslında. Onu diğer oyunculardan ayıran ana özellik şu: değişik olması. Evet evet, tam anlamıyla değişik. Sadece yeteneğiyle, duruşuyla, mimikleriyle akıp giden bir oyuncu. Başka bir şeye ihtiyacı yok. Dev bir karakter oyuncusu. Sahnede olsun da ''Ne iş olsa yaparım.'' diyebilecek biri. Tabii tiyatro kökenli olmasının da bu duruşa katkısı büyük. Boyav, üç sezondur Kurtlar Vadisi'ndeymiş. Geç tanıştım Kara ile erken vedalaştım. Çok çabuk kanım ısınmıştı halbuki. Ölüm sahnesine birazdan geleceğim, şimdi sırayla gidelim.

counter strike günlerim geldi aklıma..

Tuncer Salman da yıllardır Kurtlar Vadisi'ndeymiş gibi hiç yadırgamadım. Zaten yadırgayacak kadar bilgi birikimim yok, bozmayın. Şedid'in komutanıymış onu da anladım. Ömer Baba'yı kaçırmış da Polat ayaklarına kadar geldi, niye pusuya düşürmedi onu anlamadım. ''Polat pazarlık yapılacak bir adam değil, görüldüğü yerde indirilecek bir adam.'' sözü Polat'tan korktuğunu açıklıyor zaten ama, bu kovalamaca nereye kadar sürecek bakalım..

Ömer Baba tam baba gibi bir karaktermiş. Dört Halife Dönemi. Kur-an'ı mızraklara takıp savaşa bilenmek, dinin kitlelerin en büyük afyonu olması ve yüzyıllar boyunca saf insanlar üzerinde bu afyonu kullanarak kan dökülmesine sebep olmak... Ömer Baba'nın bu konular üzerinden Sagir Hokka'ya ayarı vermesi müthişti. Korkusuz adammış belli ki tıpkı sonunu düşünmeyen kahraman Polat Alemdar gibi.

Aids'den giden Mercury gibi.. Pisi pisine.

Siyah Sancak Askerleri'nin iğneyle zehirlenmesi ve öldürülmesi bildiğiniz kadın işiydi. Zehir, kadınların oyuncağıdır, derler. Kafalarına sıkacak kadar cesaretiniz yok tabii. Tek tek gelsenize, Kara'nın intikamını bizzat ben alacam ulan! Seni gidi mistır kiy seni.. Alacam olm anahtarını!

Final sahnesi yani benim kahramanımın ölüşüne gelecek olursak, efso! Komutan gibi öldü tam da ona yakışan şekilde. ''Ölmez, ölmez aha valla ölmüyor.'' dedik pisi pisine gitti adam. Hastaneye gitmek de mantıklı bir tercih olabilirdi tabii ama olsundu, o da böyle seviyordu, bırakalım kahraman olsundu.. Kara'nın ölümünü unutursak kanımız kurusun!

Kolay bir dizi değil Kurtlar Vadisi. Benim de 10 senedir izlememe nedenim buydu herhalde. ''Totale hitap ediyor, o yüzden bu kadar reyting alıyor hedehödö'' değil. AB bir kafaya hitap eden, Total'e de göz kırpan bir ,dizidir benim kategorimde. Öyle zaman geçsin, aman şu şuracıkta açık dursun da ben de işlerle uğraşırım denilebilecek bir dizi değil. Oturup üzerinde kafa yormanızı, o an başka bir şeyle uğraşmadan izlemenizi gerektirecek bir dizi. 

Senaryosu derin, karakterler fazla. Kurgu müthiş. İzlerken sıkıldım mı, hayır. Yabancı bir ülkeye düşmüş, yaprak döner bulmaya çalışan turist gibi hissettim bölümün başlarında ama, dizi sıkmadı, her anı heyecanlıydı. Vakit buldukça izlemek istiyorum gelecek bölümleri. Geç keşfettim ama, meğer iyi kurgulanan işlerimizden biriymiş Vadi.  

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER