Bugünkü dersimiz cinayetten paçayı sıyırmak

Bugünkü dersimiz cinayetten paçayı sıyırmak
-- Dikkat Spoiler içeriyor olabilir tadın kaçmasın istiyorsan okuma--

Grey’s Anatomy
ve Scandal ile tanınan Shonda Rhimes’in 2014-2015 sezonunda ABC kanalında bizi yeni bir diziyle daha buluşturacağını öğrendiğimde epey heyecanlanmıştım. Büyük bir Grey’s Anatomy hayranı olduğumdan ve Rhimes’in tarzını sevdiğimden ilk bölümü gözüm kapalı izleyeceğim diye not düşmüştüm kendime. Bunun yanında iki kez Oscar’a aday gösterilmiş olan Viola Davis’in kadroda yer alacağı ve hukuk temalı bir dizi olacağı da yapımın beni kendine çeken artılarıydı. Zeki, karizmatik, işinde oldukça başarılı bir ceza avukatı ve aynı zamanda da bir hukuk profesörü olan Annalise Keating’i canlandıracak olan Viola Davis, sinemada gösterdiği başarıyı hiç kuşkusuz How To Get Away With Murder’da da bizlere sunacak gibi görünüyor ve bunun sinyallerini ilk bölümden vermeye de başladı.
 
Kadroda Viola Davis’in dışında Orange is the New Black’ten tanıdığımız Matt McGorry dikkatimizi çekiyor. Asher Millstone’u canlandıran McGorry’nin dışında, Rebecca’yı Katie Findlay, Wes Gibbins’i Alfie Enoch, Laurel Castillo’yu Karla Souza, Connor Walsh’ı, Jack Falahee ve Michaela Pratt’i ise Aja Naomi King canlandırıyor. Rhimes ayrıca projeyi diğer iki  dizisinde de birlikte çalıştığı Peter Nowalk’a emanet etmiş durumda.Dizinin pilot bölümünde bir yandan dört kişinin işlediği bir cinayete odaklanırken, bu cinayetten üç ay öncesine giderek bu dört karakterin kim olduğunu da öğrenmeye başlıyoruz. Profesör Keating’in kendi deyimiyle “Cinayetten Paçayı Sıyırmak” olarak adlandırdığı Ceza Hukuku’na giriş dersinde hemen bu dört öğrenciyi fark ediyoruz. Fark etmemek ne mümkün, çünkü hepsi de birbirinden zeki, atılgan ve derslerini iyi çalışmış gençler. Profesör Keating, ders boyunca öğrencilere sunduğu bir cinayet davasında başarılı olacak dört genci, kendi hukuk firmasında çalışması için seçmeye çalışıyor. Bir yandan da çalışma tarzını, hayatını ve olaylara bakış açısını da ufak ufak bizlere sergiliyor. Öğrencilere sunulan cinayet davası ilerledikçe, Profesör Keating’in seçeceği o dört kişi de kendilerini göstermeye başlıyor. Ancak davanın sonucunda Keating bir sürpriz yaparak dört yerine beş kişi seçiyor. Bunun nedenini her ne kadar öğrencinin başarısı gibi gösterse de bölümde izleyeceğimiz bir sahnenin de etkisinin büyük olduğu su götürmez bir gerçek.

 

Biz Profesör Keating’i, çalışma arkadaşlarını, kocasını ve seçtiği öğrencileri tanırken, bir yandan da eş zamanlı olarak kaybolan bir kız öğrenciyle ilgili haberlere de göz ucuyla tanık oluyoruz. Daha sonra Profesör Keating’in kocasının bir öğrencisi olduğunu da öğrendiğimiz Lila Stangard’la ilgili önümüzdeki bölümlerde daha fazla şey öğrenecekmişiz gibi görünüyor.
 
Viola Davis, dizinin merkezinde yer alması için seçilmiş doğru biri gibi görünüyor. Bölümler ilerledikçe ona mı daha çok odaklanılacak yoksa öğrencilere mi henüz kestirmek zor gibi ama ileride işleyecekleri cinayeti de düşünürsek, Davis’le eşit paya sahip gibi görünüyorlar.
 
Benim gibi hukuk konulu ve düşünmeye, mantık yürütmeye iten dizileri seviyorsanız, uzun soluklu olacağa benzeyen How To Get Away With Murder’a bir şans verin derim.
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER