Arap duvar sanatçıları Homeland'i kandırdı, şikayetlerini Dünya'ya duyurdu

Arap duvar sanatçıları Homeland'i kandırdı, şikayetlerini Dünya'ya duyurdu
Beşinci sezonuyla ekrana dönen Homeland son günlerde alışılmışın dışında gelişmelerle gündeme geliyor. Dizinin yayımlanan The Tradition of Hospitality isimli bölümünde duvarlarda yer alan Homeland karşıtı Arapça tepkiler ilgi çekiyor.

Showtime'de izleyiciyle buluşan yapımın beşinci sezon çekimleri Berlin'de gerçekleştirildi. Ancak ekrana gelen son bölümde dizinin ana karakteri Carrie, Suriya - Lübnan sınırındaki bir mülteci kampını ziyaret ediyordu. Çekimler sırasında ortamın mülteci kampına benzemesi için Arapça grafiti yapacak sanatçılarla anlaşıldı. Ancak dizinin Orta Doğu'yu yansıtma biçiminden memnun olmayan sanatçılar duvarlara diziyi eleştiren sözler yazdı. Bunun fark edilmesiyle dizi yeniden gündeme oturdu.


"Homeland bir dizi değil"  

Bu grafitileri yapan sanatçılar bölümün yayımlanmasının ardından bir açıklama yaptı. Kendilerine teklif ilk geldiğinde işi almak konusunda tereddüt ettiklerini ancak bunun tepkilerini göstermek için güzel bir yöntem olduğuna karar verdiklerini dile getirdiler. Çekim ekibinin yoğun olması ve duvardaki yazıları sadece dekor amaçlı görmeleri nedeniyle kimsenin onların ne yaptığına dikkat etmediğini söylediler.


"Homeland ırkçı"

Peki kendilerini Arap Sokak Sanatçıları olarak adlandıran Heba Y. Amin, Caram Kapp ve Stone'nin dizide kötü buldukları tam olarak ne? Homeland'in daha en başından beri Orta Doğu'yu Dünya'ya yanlış tanıttığını, hatta dizideki detayların ve setlerin gerçekle örtüşmediğini dile getiriyorlar. Buna örnek olarak da El Kaide ve Hizbullah bağlantısını gösteriyorlar. "El Kaide İranlı bir girişim. Hizbullah'la yakın bir bağlantısı yok ancak dizide Amerika'dan İran için intikam aldılar." diyorlar. Onları bu kadar rahatsız eden de, dizide bahsedilenlerin topluma yansıma biçimi. Bu kadar genel bir kitleye hitap eden yanlış bilgilerin zamanla doğru kabul edileceğini ve bunun sıkıntıları çözme konusunda yardımcı olmayacağına inanıyorlar.


"Homeland saçmalık"

Elbette tüm bunlara rağmen bu sözlerin bunca editörün, yönetmenin, kurgucunun elinden geçip yayına çıkmış olması da ayrıca dikkat çekiyor. Ekibin gerçekten setteki Arapça yazılara bir dekordan daha fazla önem vermediği anlaşılıyor. Tabii bu durumun ortaya çıkmasıyla birlikte Homeland adına dizinin baş yazarı Alex Gansa bir açıklamada bulundu. Gansa, "Keşke bu görüntüleri yayımlanmadan önce yakayabilseydik. Ancak Homeland hep otoritelerin güvenini yıkma mantığıyla ilerledi. Bu yüzden bu artistik sabotaja hayranlık duymadan edemiyoruz." şeklinde konuştu. Bu açıklama duruma oldukça ılımlı yaklaşsa da dizi ekibi temelde protestoya neden olan sorunlara değinmemeyi tercih ediyor.

Unutmadan, beşinci sezonu devam eden Homeland, Amerika yayını ile aynı anda her pazartesi günü 07.30'da ve 20.45'te Fox Crime'da ekrana geliyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER