HBO Max'in RTÜK lisansı onaylandı

HBO Max'in RTÜK lisansı onaylandı
HBO Max, Türkiye'de yayın hayatına başlamak adına önemli bir adım attı. Egirişim'in haberine göre geçtiğimiz gün HBO Max’in RTÜK’e yaptığı lisans başvurusu kabul edildi ve HBO Max, 10 yıllık lisans aldı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Ülkemizin yasalarına uyan, oplumsal değerlerimize saygı gösteren her kuruluşa desteğimiz dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. Global bir marka olan HBO Max isimli internet yayın platformunun ülkemizde yayın hakkı için yaptığı lisans başvurusu onaylanmıştır. Lisansı hayırlı olsun," sözlerine yer verdi.


WarnerMedia'ya bağlı olarak 2020 yazından beri hizmet veren HBO Max'in Türkiye'de yayın hayatına başlayacağı uzun zamandır konuşuluyor. Yerli içerik üretmek amacıyla yeni bir ekip de kurulmuştu, ancak dijitaldeki önceliklerini belirlemeye devam eden ana şirket Warner Bros. Discovery, geçtiğimiz Temmuz ayında Nordik bölge (Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya), Orta Avrupa, Hollanda ve Türkiye'de HBO Max'in artık orijinal yapım proje üretmeyeceğini açıkladı.

Ağustos ayına geldiğimizde HBO Max'in Türkçe içerik alımından sorumlu ismi Mia Edde'nin şirketten ayrıldığı haberini aldık. Ayrıca Warner Bros. Discovery'ye bağlı iki platformun, yani HBO Max ile Discovery+'ın birleşeceği resmen açıklandı. Ortak platform Yaz 2023'te ilk olarak ABD'de hizmete başlayacak. Sonbaharda Latin Amerika'ya ve 2024 içinde Avrupa, Asya-Pasifik ve yeni pazarlara gelecek. Discovery, Ocak 2021'de BluTV'nin %35 hissedarı olmuştu ve discovery+ içerikleri hali hazırda BluTV bünyesinde yer alıyor.

Öte yandan HBO'nun büyük ses getiren yeni dizisi House of the Dragon ilk sezonunu yarılamasına rağmen halen herhangi bir platformda yayında değil. Yayın lisansını alan HBO Max'in Türkiye pazarına ne zaman gireceği ya da kütüphanesindeki içeriklerin nerede ne zaman yayınlanacağı ise merak konusu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER