HBO Max, Türkiye'de orijinal yapım projeleri durdurduğunu resmen duyurdu

HBO Max, Türkiye'de orijinal yapım projeleri durdurduğunu resmen duyurdu
Warner Bros. ve Discovery'nin birleşmesinin yankıları devam ediyor. Bir süredir sektörde konuşulan gerçeğe dönüştü; HBO Max, Türkiye'de orijinal yapım projeleri durdurduğunu resmen duyurdu.

3 milyar dolarlık kesinti yapmak üzere yola çıkan Warner Bros. Discovery, Avrupa'daki program stratejisinde değişikliğe gitti. Variety'nin haberine göre dijitaldeki önceliklerini belirlemeye devam eden yeni şirket, Nordik bölge (Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya), Orta Avrupa, Hollanda ve Türkiye'de artık orijinal yapım proje üretmeyecek ve kütüphanesindeki içeriklerin bir kısmını da lisanslama anlaşmalarını başka yerlere yapmak üzere platformdan çekecek.

Variety'ye konuşan Warner Bros. Discovery sözcüsü konuyla ilgili açıklamasında "HBO Max ve Discovery'yi global tek bir dijital platform yapma çalışmalarımıza devam ederken, var olan platformlarımızdaki içeriklerimizi de gözden geçiriyoruz. Bu sürecin bir parçası olarak HBO Max'in orijinal programlarının bir kısmını kütüphaneden çıkartmaya, Nordik bölgedeki ve Orta Avrupa'daki orijinal yapım program çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik. Ayrıca Hollanda ve Türkiye'deki, geçtiğimiz yıl başlayan ve henüz başlangıç aşamasında olan çalışmalarımızı da durduruyoruz.

Bu pazarlardaki taahhütlerimizde değişiklik olmadı. Warner Bros. Discovery'nin bu bölgelerdeki lineer kanalları için yerel içerik yapmaya devam edeceğiz ve dijital platformlarımız için üçüncü parti yerel içerik sağlayıcılarından içerik almaya devam edeceğiz," sözlerine yer verdi.

Variety'nin haberine göre bahsi geçen yerlerde orijinal yapım projeler dursa da prodüksiyonu başlayan içeriklerin ve yeşil ışık yakılsa da henüz duyurulmayan içeriklerin planlandığı gibi ilerlemesi bekleniyor. Ancak bu yapımlar lisanslama anlaşması kapsamında başka yayıncılara satılabilir. HBO Max'in bünyesinden çıkacak orijinal yapımların arasında Macaristan yapımı The Informant ve Danimarka yapımı Kamikaze de yer alıyor. İsveç yapımı Lust ise Macaristan'daki katalogdan silinecek. 

Orijinal yapımların katalogdan silinmeyeceği iki ülke ise İspanya ve Fransa. Aynı habere göre bunun nedeni HBO Max'in İspanya yapımı içeriklerinin dünya genelinde, özellikle de Latin Amerika'da ilgi görüyor olması. Henüz Fransa'ya açılmayan HBO Max'in ülkedeki yönetmelikler nedeniyle içerikleri kaybetmeyi şimdilik göze alamadığı tahmin ediliyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER