Kokular Kitabı, nihayet elinizde!

Kokular Kitabı, nihayet elinizde!
Vedat Ozan'ın 'Kokular Kitabı' çıktı.

Artık gönül rahatlığıyla "burnunuzun dikine" gidebilirsiniz.Ama sanmayın ki kokular sadece doğruları söyler. Kandığımız yalanlar için de bir kılavuz aynı zamanda Kokular Kitabı.

"Koku" denince, Türkiye'de akla ilk gelen isim; Vedat Ozan. İlk kitabı ve uzun soluklu çalışmasının ilk cildi Kokular Kitabı'nda meselenin hemen her cephesini kuşatıyor: mitoloji, kültürel tarih, kimya, ekonomi-politik, psikoloji, edebiyat, gündelik hayat...

Bu kitabı okuduktan sonra; bir bebeği severken, doğalgaz faturanızı yatırırken, başınızın üzerinden bir güvercin sürüsü geçerken, alışveriş yaparken, ansızın nostaljiye kapıldığınızda, kendinizi karşı cinsi etkilemeye çalışırken yakaladığınızda, hatta asansöre bindiğinizde, artık başka çağrışımlarla düşünmeye başlayacaksınız.

Kokular Kitabı'nı dönüp dönüp okuyacaksınız; burnunuzda tütecek... Ama hepsi bu değil, merak etmeyin! Daha üç cilt sırasını bekliyor: bunun parfümü var, kültürel tarihi var, lezzet boyutu var. Annemizin karnındayken başlayan koku'yla maceramızın ayrıntılı hikâyesi, yine orada başlayan lezzet'le tamamlanacak. İnsanın gizli pusulası burnun, dolayısıyla koku'nun akla gelen, gelmeyen neredeyse her şeyimize sirayet eden dünyasına hoşgeldiniz…

"Bir odaya girip o odanın duvarındaki bir resmi veya nesneyi tesadüfen görmemiş olabiliriz ama aynı odadaki kokuyu es geçmemiz, atlamamız imkânsız. Bu, kaçınılmaz bir uyaranla karşı karşıyayız, demek."

Vedat Ozan kimdir?

1959 İstanbul doğumlu. Kadıköy Maarif Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Vedat Ozan, Açık Radyo’da 150 küsur hafta boyunca süren “Koku” programının yapımcısı ve sunucusudur. İFSAK’ta fotoğraf üzerine aldığı eğitimlerin ardından proje koordinatörlüğü ve fotoğraf eğitmenliği yaptı. Bunun yanı sıra İFSAK dergisi yayın kurulunda da yer aldı. Profesyonel bağımsız parfümörlüğünün yanı sıra duyular (ve özellikle koku duyusu) konusunda çalışmalar yapan, yurt içi ve yurt dışında muhtelif akademik ve/ya popüler dergide koku algısı üzerine makaleleri yayımlanan, “koku” ve “lezzet algısı içinde koku” kavramları üzerine uzmanlığıyla bilinen Ozan, halen parfümörlük yapmanın yanı sıra koku algısının işlendiği Uygulamalı Koku Atölyeleri yürütmekte ve İ. Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler YL Programı’nda “Koku ve Duyuların Kültürel Tarihi” dersini vermektedir. Ozan, dört ciltlik “Kokular Kitabı” üzerinde çalışmaya devam etmektedir.
RaniniTv'ye yaptığı "içinden koku geçen diziler" dosyalarıyla katkıda bulunan Vedat Ozan'a başarılar dileriz!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER