Tardu Flordun'un mesai arkadaşına sözlü şiddet uyguladığı doğrulandı

Tardu Flordun'un mesai arkadaşına sözlü şiddet uyguladığı doğrulandı
Atv'de yayınlanan Eve Dönüş adlı dizide Cansel Elçin, Dilşad Çelebi ve İpek Erdem ile birlikte rol alan oyuncu Tardu Flordun hakkındaki iddialara Sinema Televizyon Sendikası'ndan açıklama geldi. Önce bu açıklamayı hazırlayan olayları kısaca hatırlayalım. Uzun zamandır sosyal medyada fısıldanan iddialara göre ünlü oyuncu Tardu Flordun sette tuhaf davranışlar sergiliyordu. Sette alkol aldığı hatta silah taşıdığı ve taşıdığı silahı set çalışanlarına tehditkar anlamda gösterdiği gibi iddialarda da bulunulmuş ancak olaylar hakkında açıklama yapan yapım şirketi konuyu yalanlamıştı. Sendika'nın açıklama yayınlamasına vesile olan son olay ise kamuya şöyle yansıdı

"Olay günü çekim ekibi saat 18:30'de Kanlıcada'ki ana mekandaydı. Sahne gereği alkol içmesi gereken oyuncu, sanat ekibinin hazırladığı bardağın içindeki sıvıyı dökerek gerçek içki koydu. Olaydan haberi olmayan ve sete yeni başlayan asistan, içinde alkol olan bardağı almak isteyince de kıyamet koptu. Tardu Flordun set çalışanına küfürler yağdırdı. Ağlayan sanat asistanını teselli etmek ise ekip arkadaşlarına düştü."

Bu iddialara konu olan ve sözlü şiddete maruz kaldığı öne sürülen sanat asistanını bir de kovdurmakla tehdit ettiği söylenen Tardu Flordun'dan ya da yapım şirketinden bu kez bir açıklama gelmedi ama Sinema Televizyon Sendikası konuyu araştırdı ve iki gün önce bir duyuru yayınladı

İşte o açıklama:

Yapım Atölyesi’nin yapımcılığını üstlendiği, Kartal Çidamlı’nın yönetmenliğini yaptığı ‘’Eve Dönüş‘’ dizi setinde yaşanan olaylar hakkında kamuoyuna açıklamamızdır:

“Eve Dönüş” dizi setinde sosyal medyaya yansıyan elim olaylar farklı boyutlarıyla araştırılmış ve alınan beyanlar doğrultusunda, ne yazık ki oyuncu Tardu Flordun’un hakaret etmesi olaylarının doğru olduğu anlaşılmıştır.

Sinema-Tv Sendikası olarak sadece sözü geçen dizi setinde değil, daha pek çok sette kamera önü veya kamera arkası çalışanlarının, bu ve benzeri olayları yaşadığına tanık oluyor ve şikayet alıyoruz.

Yaşanan tüm bu ve benzeri olayların nedeninin iş yetiştirme kaygısıyla insanlık dışı ve yasalara aykırı çalışma koşullarında, sürekli işsizleştirme, “sektörden sürülme” tehdidi ile uzun, düzensiz ve sağlıksız çalışma ortamlarının sonucunda tüm set emekçilerinin fiziki ve psikolojik sağlık durumlarını zorlayan ve ortak çalışma nezaketini ortadan kaldıran bir çalışma biçimi sorunu olduğunu biliyoruz.

Fakat ne sebeple olursa olsun setlerde ortak çalışma ahlakını bozacak nezaketsiz, insan onurunu zedeleyen, ayırımcı dil kullanan, mobbing ve benzeri bezdirici, küçük düşürücü hiçbir davranışın sergilenmesi kabul edilemez!

Sinema Televizyon Sendikası’nda örgütlü sektör çalışanları olarak ,aynı gemide aynı işin farklı ucundan tutan çalışanlar olduğumuzun bilincindeyiz. Haklarımızı elde edebilmek adına birbirimize karşı değil, aksine var olan gayri insani ve hukuksuz sisteme karşı hep birlikte mücadele etme kararlılığındayız.

Setlerde bu olayların yaşanmasında, tüm tarafların üzerine düşen sorumluluklar olduğunu hatırlatmak isteriz. Mesleğimizin icrasında kaçınılmaz bir zorunluluk olan hiyerarşik yapılanmanın, bireyler arasında kötü davranış mazereti olarak kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyoruz. Böyle olayların tekrarlanmaması için tüm set emekçilerinin gereken dayanışmayı ve ortak üretimin gerektirdiği sevgi, saygı ve nezaketi göstereceğine inanıyoruz.

 Sinema Televizyon Sendikası olarak yapım şirketlerini de yasalarla düzenlenen haklarımızı uygulamaya, setlerde yaşanan bu olaylar karşısında sorumluluk almaya ve duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Artık “kol kırılır yen içinde kalır” anlayışının geçerli olmayacağı, hukukun üstünlüğünün tartışılmayacağı, birlikte dayanışmayı güçlendireceğimiz, yaşanan her olumsuz olayın takipçisi olacağımız ve haklarımızı sonuna kadar korumaya devam edeceğimiz, emeğe saygının başat olduğu çalışma ortamlarını yaratmak için hep birlikteyiz.

Bu açıklamadan sonra ilgili oyuncu ve yapım şirketi nasıl pozisyon alacak, beklemedeyiz. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER