İstanbullu Gelin: Kadınların gücü adına!

İstanbullu Gelin: Kadınların gücü adına!
16 haftadır Star Tv'de yayınlanan İstanbullu Gelin'i izliyorum. Bu sezon Hayat Şarkısı dışında her hafta düzenli olarak izlediğim ikinci dizi. İtiraf etmem gerekirse ilk bölümlerde hikayeye ısınmakta güçlük çektim. Zeynep Günay Tan'ın gerçek hayattan esinlenen bu hikayeyi "Konak- Özcan Deniz" ikilisinin çağrışımlarından nasıl farklılaştıracağını merak ediyordum; ve bu merak aşkına ilk bölümü ite kaka izledim desem billahi yalan olmaz. Bize Öyle Bir Geçer Zaman Ki gibi sıradan insanların küçük hayatlarını armağan eden Günay Tan, dramanın "büyük olay" takıntısı yüzünden geldiği hâli aşabilecek miydi? İnsan hayatının acı tatlı ve entrikalı akışını ince ince mi izleyecektik yoksa manik depresif abartılı bir trajedi pornosu anlatımıyla mı?

İstanbullu Gelin, jeneriğinde de altı çizildiği gibi "gerçek hayat"tan esinlenen bir hikaye. Kaynak, Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun danışanlarının hikayelerini derlediği kitabı.. Hikaye gerçek bir yere tutununca dallanıp budaklanması sizi sarması da çok daha güçlü oluyor elbette; ne demiş ustalarımız? "Hiçbir şey bilmiyorsan en iyi bildiğin şeyi anlat! İnsanı..." İstanbullu Gelin de bunu yapmaya çalışıyor Budayıcıoğlu'nun en iyi bildiği şeyi yani insan ruhunun dehlizlerini anlatmayı deniyor, tabii Drama Tanrısı'nın yeni edindiği takıntılarını aşabildiği ölçüde..

Yayın başladığı günden beri hikayenin akışı ve reyting ringindeki savaşı dışında merak ettiğim ikinci konu ise şu meşhur "Konak" meselesiydi. 400 yıllık saltanatın tohumlarının temelinde yattığı Boran Konağı.. Dizi yayına girmeden önce konak için plato kurulduğu haberleri kulağıma gelmişti. Hatta yapım aşamasının paylaşıldığı videolar bile izlemiştim ama yayını izleyince "Herhalde o iş olmadı gerçek bi mekan buldular" dedim. Yok. Bulmamışlar. Boran Konağı Hakan Yarkın ve ekibi tarafından Beykoz Kundura'ya kurulmuş. Fasat tabir ettiğimiz sadece ön yüzü olan cinsinden de değil. Bildiğin heyula gibi bir Konak. İki katlı, çok odalı filan.. Hani Esma Sultan'ın "Beni yıkamak gelinim için onurdur" kurumunu yaptığı hamamında sıcak su bile akıyor. 

Haftalar haftaları kovaladı sonunda istanbullu Gelin'in sezon finali çekiminde seti ziyaret etmek nasip oldu. İşte siz de birazdan bu akşam Star Tv'de yayınlanacak son bölümün çekimlerinden süzdüklerimi okuyacaksınız. 

Buyrun bakalım!


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER