Jemima West: Dönem işlerinde çalışmayı seviyorum çünkü bu sayede çok şey öğrenebiliyorsunuz

Jemima West: Dönem işlerinde çalışmayı seviyorum çünkü bu sayede çok şey öğrenebiliyorsunuz
Birleşik Krallık'ta yayın yapan Channel 4'ün dikkat çeken yapımlarından birisi de Indian Summer. Bu yıl şubat ayında ekrana gelmeye başlayan dizi izleyiciler tarafından çok beğenildi. Paul Rutman tarafından yazılan hikaye hem geçtiği dönemle hem de anlattıklarıyla dikkat çekmeyi başardı. Channel 4, dizide Alice Whelan karakterini canlandıran Jemima West ile bir röportaj gerçekleştirdi. Biz de bu kısa sohbeti sizler için çevirdik.

Channel 4: Indian Summer'da seni çeken neydi?
Jemima West: Indian Summer'da birçok hikayenin oluşu çok hoşuma gitti. Buna Alice'in kendi macerası da dahil. Dönemin atmosferini ve egzotikliğini hissedebiliyorsunuz. Beni çeken de bu oldu.

C4: O halde sete geldiğinde bu atmosfer ve egzotikliğe dair his artmış olmalı.
JW: Önce hayal ediyorsunuz ardından sete geliyorsunuz. Penang ve dizi için restore edilen şahane mekanlar... Hikayeyi hayata geçirmeye çok yardımcı oluyor. Ayrıca 1920'lerin trenlerini düzgün bir şekilde çekebilmek için Borneo'ya da gittik.

C4: Alice ile ilk tanıştığımızda onunla ilgili birçok gizem vardı.
JW: Kesinlikle. Alice, Raj'daki birçok kadının aksine oraya kendi isteğiyle gidiyor. Bebeğinden ayrı olarak. Bu normal bir durum değil. O da neleri gizli tutacağına, neleri açıklayacağına karar vermiş değil. Bildiği şey İngiltere'yi ve oradaki sıkıcı hayatı terk etmek istediği. Hindistan'a, orada büyümeye dair anılarına geri dönmek istiyor. Ancak oraya gittiğinde ne ile karşılacağını da bilmiyor.

C4: Onun neden Hindistan'a gitmek istediğini bilen var mı?
JW: Erkek kardeşi Ralph'e kocası tarafından iyi muamele görmediğini ve ayrılmak zorunda kaldığını söylüyor. Ralph'in iç güdüsel olarak onu korumak isteyeceğini biliyor. Daha sonra bir ya da iki karakter İngiltere'yi terk etme nedenini merak etmeye başlıyor. Özellikle de Sarah. Böylece sorunlar da başlamış oluyor. Bu yeni topluluk içinde daha yeni kabul görmeyi başarmış durumda. O yüzden gerçekleri söyleyip yeniden dışlanma riskini almak konusunda kararsız kalıyor.

C4: Onun Ralph ile ilişkisini nasıl tanımlarsın?
JW: Onlar birbirlerini uzun yıllardır görmüyor. O yüzden ilişkilerinin çocuksu bir yanı var. Birbirleriyle uğraştıkları, eğlendikleri anlar var. Ancak aynı zamanda sağlam yetişkin insanlara özgü bir bağları da var. Onlar ailenin yaşayan son iki üyesi. Bu yüzden dışarıdan bakanların aşırı görebilecekleri bir sevgiyle dolular. 

C4: Dönemle ilgili ne kadar bilgin vardı?
JW: Oldukça az olan bilgim haftalar ilerledikçe gelişti. Dönem işlerinde çalışmayı çok seviyorum çünkü bu sayede çok şey öğrenebiliyorsunuz. Bazen karakterler olmadık şeyler söylüyor ancak o zamanın şartları içinde kabul edilebilir oluyor. Indian Summer da bunu başarılı şekilde yapıyor. Önce izleyip sonra dönem hakkında bir sürü soru sorabilirsiniz. Bu yüzden insanların diziye ilgi göstereceğini düşünüyorum. Hikayenin bir kısmını biliyor olabilirler, ancak tamamından haberdar değiller.

C4: Malezya'da çekim yapmanın en zorlu yanı neydi?
JW: Evden altı ay boyunca uzak kalmak oldukça zorlu bir süreçti. Ancak bu durum etrafımızdaki şahane ekibin yardımıyla daha kolay hale geldi. Sıcaklık ve vahşi doğa da klasik bir set tecrübesi değildi. Ancak çekim yaptığımız çevre hikayenin gerçek hissettirmesini sağlayan faktörlerden biri. Bu havayı başka türlü elde edemezsiniz.

C4: Orada olduğunuz sürede eğlenceli maceralarınız oldu mu?
JW: Ekibin bir kısmı bir buçuk saat boyunca yürüdüğümüz, sahilde maymunları gördüğümüz, hindistan cevizi sütü içtiğimiz ve manzarayı izlediğimiz bir yolculuğa çıktı. Geriye dönüşte deniz yolu yerine yürümeyi tercih ettik. O sırada devasa bir Muson yağmuruna yakalandık. O zamana kadar gördüğüm hiçbir şeye benzemiyordu. Yağmur bittiğinde hepimiz sırılsıklamdık. Bazılarımızın telefonları bozuldu. Ancak ekip olarak birbirimize daha da bağlanmamızı sağlayan bir tecrübe oldu.


Kaynak: www.channel4.com
Çeviri: Billur Dalak
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER