Bennu Yıldırımlar ile Veda Mektubu dizisini konuştuk!

Bennu Yıldırımlar ile Veda Mektubu dizisini konuştuk!
Kanal D’nin, yapımını Most Production, yapımcılığını Gül Oğuz’un üstlendiği yeni dizisi “Veda Mektubu” yayına başladığı günden bu yana çok konuşuldu.
 
Dizide önemli karakterlerden biri olan Seher Karlı’ya hayat veren usta oyuncu Bennu Yıldırımlar, hem yeni projesi Veda Mektubu hem de hayatı ve kariyeri üzerine RaniniTV’ye samimi açıklamalarda bulundu.


 
• Yeni diziniz Veda Mektubu yayın hayatına başladı.  Veda Mektubu nasıl bir iş sizce, tür ve içerik olarak nasıl özetlersiniz diziyi?
Gül Oğuz başta olmak üzere tüm ekibin titizlikle çalıştığı, yeni sezonda izleyicilerin de dikkatini çeken bir dizi oldu Veda Mektubu. Ben de bu dizide Seher Karlı karakterini canlandırıyorum. Dizimizin konusu; Ziya ve Alanur’un ayrılmasına sebep olan ancak seneler sonra bu sefer çocuklarının yollarının kesişmesi sebebiyle iki aile arasında yaşanan hesaplaşmayı anlatıyor.
 
• Projeler konusunda çok seçici olduğunuzu biliyoruz, Veda Mektubu’nun sizi cezbeden yanları neler oldu, canlandırdığınız karakterde bu zamana kadar canlandırdığınız diğer karakterlere göre ne gibi farklar var, neler heyecanlandırıyor sizi karakterinizde?
Seher, beklenmedik olaylar karşısında oğluna söz geçirmeye çalışırken, kalbinin kırıkları gün be gün daha da canını yakıyor. İlerleyen bölümlerde tempomuzun daha da yükseleceğine şahit olacak izleyicimiz. Güçlü bir oyuncu kadromuz var, Selim Bayraktar ile oynamak da benim için oldukça keyifli. Her yeni rolde, farklı bir karakter görünümüyle, tüm ekibin emeğiyle yoğrularak izleyici karşısına çıkıyoruz. Seher’in uzun vadede yaşayacağı içsel dönüşümü ben de izleyicilerimiz gibi heyecanla bekliyorum.
  
• Başka bir kadının gölgesiyle hayatı boyunca mücadele eden Seher, büyük aşkla bağlandığı kocası Ziya’nın eski sevgilisi Alanur ile karşılaşmasında neler yaşandı?
Uzun zamandır beklenilen, bir o kadar beklenmedik bir karşılaşma oldu aslında. Karşılaşmanın asıl şaşırtıcı önemi ise konunun çocukları üzerinden olmasıydı. Bazen bir şeylerin değişmesi için hareket etmek gerekir. Siz hazır olsanız da olmasanız da hayat, sizi kaçındığınız şeylerle yüzleştirir. Bu yüzleşmeyi de kimi zaman en sevdikleriniz üzerinden sınanarak yaşarsınız. Seher, Ziya ve Alanur üçgeninde yaşanan karşılaşmanın etkilerini de ilerleyen bölümlerde nasıl tezahür ettiğini hep birlikte izleyeceğiz.
 
• Sizce güçlü kadın kimdir?  Seher güçlü bir kadın diyebilir miyiz?
Çalışan, emek veren, üreten, kendini başkaları üzerinden değil kendi özellikleriyle özgürce ifade edebilen kadın, güçlüdür. Bu doğrultuda Seher için güçlü diyemeyiz, ancak Seher’in mutsuzluğu, hayat yolculuğundan farkında olmasa da içindeki gücü bulması ve önce kendini iyileştirmesi onu yaradılışında sahip olduğu gücüne kavuşturacaktır.  
 
• Seher’e bir öğüt verecek olsanız bu ne olurdu?
Bu hayatta önce kendini sevmeyi öğrenmelisin…
 
• Partneriniz Selim Bayraktar ile nasıl bir uyum içindesiniz?  İlk kez mi birlikte bir projedesiniz?
Projeyi kabul etmeden önce Selim’in ismini duymanın beni projeye daha çok yaklaştırdığını söyleyebilirim. Evet Selim ile ilk defa bir projede rol alıyoruz. Biz birlikte oynamaktan dolayı çok mutluyuz, umarım izleyiciye de geçiyordur enerjimiz.
 
• Türk televizyon tarihinde iz bırakmış birçok yapımda rol aldınız. Hangi diziyi televizyon kariyerinizin dönüm noktası olarak görüyorsunuz ve en çok hangi karakter sizde iz bıraktı?
Şevket Altuğ’un başrolünde olduğu Süper Baba dizisinde canlandırdığım Elif karakteri şüphesiz rol aldığım TV dizileri arasında kariyerim açısından dönüm noktası diyebileceğim bir proje oldu. Son sezonda 20 bölümde oynamama rağmen dizinin sevilen karakterlerinden biri olmuştum. Şüphesiz Yaprak Dökümü’nde canlandırdığım Fikret karakteri de daha büyük kitlelerle tanışmam konusunda epey etkili oldu.
 
• Proje iyiyse her karakteri canlandırır mısınız yoksa canlandıracağınız karakterlerde belli başlı özellikler arıyor musunuz?
Proje içerisinde karakterimin nerede durduğunu, etkilerini, rolün senaryodaki gidişatını, ağırlığını mutlaka önemserim. Proje iyi diye her karakteri canlandıramayacağım gibi sırf sadece oynayacağım karakter iyi diye projedeki diğer unsurları da göz ardı edemem. Kolektif bir iş yapıyoruz ve asıl bütünü detaylar belirliyor.
 
• Sizi hep dram işlerinde izledik, komedi yapmak ister misiniz?
Maalesef bazı rollerin benimle bütünleşmiş olması gerek yapımcı gerek seyirci açısından benim sadece dram oyuncusu olarak algılanmama sebep oldu ki bu durumun beni çok da mutlu ettiğini söyleyemem. Bu algı Bennu Yıldırımlar olarak benim yelpazemi daraltıyor. Gülmeyi seven, çok ince bir espri anlayışı olan, birçok oyunda komedi oynamış bir oyuncu olarak bu algının yıkılmasını ümit ediyorum. Yüzümüzü güldüren bir komedi de rol almak elbet isterim.
 
• Başucu kitaplarınız ya da hayatınızın belirli evrelerinde sürekli okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz filmler var mı?
Tarih kitapları, arkeoloji ile ilgili yazılar her zaman daha çok ilgimi çekmiştir. Krzysztof Kieślowski ve Teodoros Angelopulos’un filmlerini izlemeyi severim.
 
• Eş seçiminde aile seçimi önemli mi?
Sadece eş seçiminde değil! Aile, hayatın her alanında, kişinin yaptığı seçimlerde, kendini bulmasında, kendisine yarattığı çevrede ve kendisini ifade etme şeklinde bile o kadar önemli bir unsur ki… Nihayetinde dolaylı yoldan da olsa eş seçimine kadar etkileyici bir faktördür.
 
• Ask size ne ifade ediyor unutulmaz ask nasıl bir şeydir siz Mehmet in yerinde olsaydınız ne yapardınız ?
Gençlik denince aklımıza gelen ilk duygu elbet aşk…Aşkın, coşkusu ve erişilmezliği ilişkinin ateşleyicileri.. Ama aşkın kalıcı olmadığını yaş ve yaşanmışlık size öğretiyor. Mehmet yaşlarında insanda “herşeyi yapmaya gücüm yeter” algısını değiştirmek pek de mümkün olmuyor. Dolayısıyla Mehmet’in değil ailenin tavrının nasıl olacağı bence sonuç için daha belirleyici..
 
• Seher ile ortak yönleriniz var mı, ona hak veriyor musunuz?
Evladını seviyor olmaktan başka ortak bir yönümüz yok Seher ile. Sevgimizi ifade etme şeklimiz de birbirinden çok ayrı. Seher’e benzer insanların olmamasını dilerim.
 
Veda Mektubu yeni bölümleri ile her pazartesi akşamı Kanal D’de…BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER