RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Alara Turan

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Alara Turan
Kariyerine Kardeş Çocukları dizisiyle hızlı bir giriş yapan ve oyunculuğuyla göz dolduran Alara Turan’ın kısa sürede yakaladığı büyük başarının sırrı çocukluktan gelen yeteneğinin yanı sıra eğitiminde gizli. Başarılı oyunculuğunun yanı sıra güzelliği ve sempatisiyle evlerimize konuk olan Alara Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde okurken tiyatro kulübünde görev ve sahne almaya kesintisiz devam etmiş oyunculuğuna hizmet etmesi için şan ve dans dersleri almış. İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilen Alara oyunculuk eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde tamamlamıştır. 

Kardeş Çocukları’nın Hayal’i RaniniTV Ekspres 15 Soruda’nın konuğu oldu ve sorularımıza verdiği samimi cevaplarla bizim de kalbimizi kazandı.


1- Canlandırdığınız karakteri özetleyecek beş anahtar kelime.
İyi yürekli, naif, kırılgan, obsesif, aşık. 

2- Canlandırdığınız karakterin tek bir özelliğine sahip olacaksınız; hangisini seçerdiniz?
Bu kadar saf bir sevgiyi kalbinde barındırabilen biri olmak isterdim herhalde. 

3- Oynadığınız diziyi / filmi veya tiyatro oyununu bir yemek, canlandırdığınız karakteri de malzemelerden biri olarak düşünecek olursanız; diziyi, filmi ya da tiyatro oyununu hangi yemeğe benzetirsiniz ve karakteriniz olmasa hangi malzeme eksik olurdu?
“Kardeş Çocukları” muhtemelen karışık pizza olurdu. Ben muhtemelen mısır olurdum :)

4- İlk audition’ınızı hatırlıyor musunuz; nasıl geçmişti?
İlk auditionım çok uzak bir zaman değil aslında. Çok heyecanlı olduğumu ve yanlış bir şey söylemekten veya yapmaktan çok korktuğumu hatırlıyorum. Algılarım çok açıktı. Ne söylenirse anında uygulamaya çalışıyordum. 

5- Bugüne kadar sette yaptığınız en komik hata nedir?
Zaten ilk setim olduğu için hatırlamak çok zor değil :) Başıma gelen en trajikomik şey mikrofonumu yanlışlıkla tuvalete düşürmem oldu sanırım. Günlerce alay konusu oldum. Neyse ki mikrofon birkaç gün pirince yatırdıktan sonra çalışmıştı. 

6-Şu an/son olarak oynadığınız dizide, filmde veya tiyatro oyununda sizin ya da başka bir karakterin söylediği, en sevdiğiniz replik nedir? 
Kendi repliklerimi daha iyi hatırlıyorum tabi. Volkan’a olan aşkımı itiraf ederken ki “çok seviyorum onu. Tıpkı aşk romanlarındaki gururlu kadınlar gibi, kuğuya dönüşen çirkin ördek yavrusu gibi, bir dizinin esas kızı gibi.” Çok naif ve hoş bir anlatım biçimiydi o aşk için bence. 

7- Bir bölümlüğüne/sahneliğine oynadığınız herhangi bir işteki karakterinizi ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdiniz? Aynı şekilde siz de başka bir karakteri oynayacaksınız. Hangisini seçerdiniz? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.) 
Sanırım Nilay’la (Erdönmez) rolleri değişmek isteyebilirdim. Çok farklı castlara sahibiz çünkü, ondan çok enteresan bir Hayal, benden de akla gelenden farklı bir Cansel çıkabilirdi. 

8- Ergenliğinize döndük; sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksınız. Bu kim olurdu? (Yerli/yabancı fark etmez.) 
Küçüklüğümde kesin Athena Gökhan’ın (Özoğuz) fotoğrafını bastırırdım, çok aşıktım çünkü. :) Şimdi ise üstünde Benedict Cumberbatch’in basılı olduğu bir t-shirtle asla çekinmeden gezerim!

9- Karşınızda zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdiniz? 
1950’lerde Amerika’da olmak isterdim. American dream yaşamak için çok uygun bir zaman bence. 

10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığınız nedir?
Pek çılgın bir insan olduğumu söyleyemem, o yüzden Datça’da gece yarısı bir tekneden olduğum gibi kıyafetlerimle denize atlamıştım, benim için büyük çılgınlıktı. 

11- Hangi dizileri takip ediyorsunuz ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğiniz abur cuburlar neler?
Bu aralar Fleabag, Luther ve The O.A favori dizilerim. Yerli olarak da Bir Aile Hikayesi çok başarılı bir uyarlama olmuş, fırsat buldukça açıp seyrediyorum. Abur cubur olarak da ya patlamış mısır ya da kabak çekirdeği tercih ederim. Bayılırım hatta. Ve ne yazık ki yanında da şekersiz kola :/

12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz? 
Sabah Herman Hesse’in Siddartha’sında Uzakdoğu’da başlayıp, öğlen Breaking Bad’de Walter White’a yamaklık yapıp, akşam da Muhteşem Gatsby’nin ihtişamında kendimi kaybetmek isterdim. Her telden çalan garip bir gün oldu, olsun. 

13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler? 
Oyunculuğun çoğu yanı benim için çekilir olduğu için bu mesleği yapıyorum. Ama çekilmez yanlarından biri düzensiz bir iş olması olabilir. Evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor çünkü bizim meslekte. 

14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin. 
Genelde kendimi -ist’li kalıplara sokmaktan hoşlanmadığım için yeni bir tane üretmek istemezdim sanırım. 

15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem…
Hiç oynamak istemeyeceğin 3 tane karakter seç.  BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER