RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Ece İrtem

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Ece İrtem
"O Hayat Benim, Kaçak Gelinler, Şeref Meselesi, Paramparça, Kertenkele, Yeni Gelin" gibi birçok başarılı projede yer alarak isminden sıkça söz ettiren, şimdilerde ise Payitaht Abdülhamit'in Robina'sı Ece İrtem, özel hayatı ve oyunculuk kariyeri ile ilgili merak edilenleri Ranini TV için cevapladı. "Yeni Gelin" dizisinde canlandırdığı "Afet" karakteri ile büyük bir popülariteye kavuştuğunu ve karakterin hayatında çok özel bir yere sahip olduğunu belirten İrtem; şimdilerde canlandırdığı Robina karakterini ise; "Zeki, cesur, dişi, planlı ve stratejik" olarak yorumluyor.

1- Kimdir Ece İrtem? Biraz kendinden bahseder misin?
1991 Sivas doğumlu ama Türkiye'nin birçok bölgesinde yaşamış ve kültürlerini deneyimlemiş biri olarak bahsedebilirim kendimden. Dans etmek, masa tenisi ve yemek yapmak bana en keyif veren motivasyonlarımdan. Yaşar üniversitesi Opera-Şan anasanat dalı bölümünden 2014 yılında üçüncülükle mezun olduktan sonra İstanbul’a gelip Bir zamanlar Osmanlı Kıyam’la TV oyunculuğuna başladım. Akabinde Kaçak Gelinler, O Hayat Benim, Şeref Meselesi, Paramparça, Yeni Gelin ve bir kaç televizyon dizisinde yer aldım. Şimdilerde ise Payitaht Abdülhamit dizisinde Robina karakteriyle devam ediyorum oyunculuk serüvenime.

2- Canlandırdığınız karakteri özetleyecek beş anahtar kelime. 
Zeki, cesur, dişi, planlı, stratejik

3- Canlandırdığınız karakterin tek bir özelliğine sahip olacaksınız; hangisini seçerdiniz?
Stratejik olmak hayatta her zaman bir adım önde olmamı sağlayabilirdi.

4- Oynadığınız diziyi / filmi veya tiyatro oyununu bir yemek, canlandırdığınız karakteri de malzemelerden biri olarak düşünecek olursanız; diziyi, filmi ya da tiyatro oyununu hangi yemeğe benzetirsiniz ve karakteriniz olmasa hangi malzeme eksik olurdu?
İmam bayıldıdan yola çıkmak istedim birden. Oynadığım karakter tarihte de var olan gerçek bir karakter bu yüzden aslında olmazsa olmazlardan. O yüzden ben de İmambayıldı'nın patlıcanı gibi düşünebilirim kendimi. Olmazsa eksikliği hissedilir ama yerini başka malzemelerle doldurabilirsiniz. Fakat yine de tat olarak patlıcanı ararsınız. İşte öyle bir şey Robina.

5- İlk audition’ınızı hatırlıyor musunuz; nasıl geçmişti?
Şimdi düşününce ne kadar toy olduğumu hatırladım. Dikkat ettiğim şeyler çok çok başkaydı şimdi fark ediyorum. Çok heyecanlıydım ne yaptığımı kontrol edemeyecek kadar çok hem de.

6- Bugüne kadar sette yaptığınız en komik hata nedir? 
Hata değil de sakarlık diyelim. Çok korkup dehşete kapıldığım bir sahnenin yakın çekiminde yataktan yere düştüm ve sahne o haliyle kullanıldı. Çekerken ayrı izlerken ayrı komikti benim için.

7- Şu an/son olarak oynadığınız dizide, filmde veya tiyatro oyununda sizin ya da başka bir karakterin söylediği, en sevdiğiniz replik nedir? 
Abdülhamid: ‘Çocuklarla çokça vakit geçirmek lazım paşam. Masumiyetleri bulaşıcıdır. Masumiyetini yitirmiş kişi artık insan değil bir canavardır.’

8- Bir bölümlüğüne/sahneliğine oynadığınız herhangi bir işteki karakterinizi ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdiniz? Aynı şekilde siz de başka bir karakteri oynayacaksınız. Hangisini seçerdiniz? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.) 
Ben Halil Halid karakterini seçerdim. Çok candan, samimi, neyse o. Kendine ters gelen her duruma karşı ve vatan aşkıyla dolu. Kendi yöntemleriyle varlığını padişaha bile kabul ettirmiş, takdir görmüş. Başarılarından ve samimiyetinden dolayı bütün imtiyazları hak etmiş ve buna layık yaşamayı kendine borç bilmiş. Robina’yı da yine Halil Halid karakterine can veren Gürkan Uygun nasıl yorumlardı çok merak ederdim. (Cinsiyet ayrımı yapmadan dediğiniz için…)

9Ergenliğinize döndük; sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksınız. Bu kim olurdu? (Yerli/yabancı fark etmez.) 
Tereddütsüz; yerli Gülşen Bubikoğlu, yabancı Jim Carrey ve Al Pacino.

10- Karşınızda zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdiniz? 
Hep milattan önceki yıllara ilgim vardı. Çok zor dönemler şartlar çok ağır ya diptesin ya zirvede her şeye rağmen Milattan Önce 1. Yüzyıl da Antik Roma’da yaşamak isterdim.

11- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığınız nedir? 
Paraşüt maceram. 

12- Hangi dizileri takip ediyorsunuz ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğiniz abur cuburlar neler?
Genelde yabancı dizileri takip ediyorum. Black Mirror, Dark, Fringe, West World başlıca favorilerim. Kahve, kuruyemiş ve meyve favori atıştırmalıklarım. 

13- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz? 
Kitapla başlamaksa bu ‘Sidarta’ olurdu. Öğlen keyifli bi moda geçmek için ‘Avrupa Yakası’, akşam da aynı keyif devam etsin diye ‘Bruce Almighty’

14- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler? 
En çekilmez kısmı kesinlikle düzensiz hayat… Çalışıyorken set zamanlarına göre yaşamınızı şekillendirmek zorunda olmanız buna uyku düzeni, sosyal hayat ve beslenme düzeni gibi temel ihtiyaçlar da dâhil gerçekten zor. Bunların hepsini katlanılır hale getirip hatta gerçekten verdiği keyifle bir zevke dönüştüren de bu mesleğe duyduğum aşk ve ekip. Ekip o kadar önemli ki sette ilk ‘merhaba’ dediğiniz insanın enerjisiyle başlayıp yönetmen koltuğundan gelen samimi, enerjik, doğru, anlaşılır, tutarlı yönlendirmelerle, yemek arasındaki güzel bir sohbetin motivasyonuyla yani her an her şeyle şekil alıyor. Ekip ne kadar huzurluysa siz de o kadar güzel işler çıkarıyorsunuz.

15- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin. 
Normalizm. Herkesin bu kadar sıra dışı olmaya çabaladığı bir dünyada yakında normal olmak marjinal hale gelecek. 

*Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem…
- Elinizde ölümsüzlük iksiri var ve tek bir insana verebilirsiniz bunu. (Ölmüş biri ya da hala yaşıyor fark etmez!) Kime verirdiniz bu hediyeyi ya da cezayı? BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER