Açelya Topaloğlu: ''Oyunculuk içimdeki yüksek enerjiyi dışavurmama yardımcı oldu''

Açelya Topaloğlu: ''Oyunculuk içimdeki yüksek enerjiyi dışavurmama yardımcı oldu''
Onunla buluşsaydık herhalde tarihin en uzun röportajına imza atmaya doğru ilerlerdik. Çünkü Açelya Topaloğlu’nun kendisiyle ilgili ilk söylediği özellik çok konuşuyor olması. Bu dozaj âşık olduğunda ise artıyormuş.

Kendisiyle ‘Görevimiz Komedi’nin çekim yoğunluğundan ötürü sanal ortamda sohbet edebildik. Malum şu sıralar gelecekte bir sinema filmi veya dizide oynamaya hak kazanacak, Türkiye’nin komedi yeteneğini aramakla meşgul. Her soruma karşılıklı sohbet ediyormuşuz gibi cevap veren Açelya, ‘İnadına Aşk’ın yedi bölüm daha sürebileceğini ama böyle de tadının damakta kalarak iyi olduğunu söylerken, sormazsam topa tutulacağımdan emin olduğum Can Yaman’la ilgili soruyu ise pas geçmedi. Çok konuşmada kendisiyle yarışma potansiyeline sahip olduğum için sözü sahip olduğu ışıltı ve yüksek enerjiyi oyunculuğuyla dışa vuran Açelya Topaloğlu’na bırakayım.
 
‘İnadına Aşk’ bittikten çok kısa bir süre sonra ‘Görevimiz Komedi’de karşımıza çıktın. Final yüzünden kanala yüklenenler çok oldu. Ve şimdi yeniden Fox’tasın.

Fox TV ile çalışmaktan hep memnun kaldım. Hatta ilk teklif geldiğinde de kocaman gülümsediğimi hatırlıyorum. Tabii oynadığımız projelerin bitmesi hayranlarımızın hemen kanala ya da yapımcıya karşı özellikle sosyal medyada bir tepki oluşturmasına neden oluyor ama zamanla tepkiler yerini hayranlarımızda da yeni projelerin heyecanına bırakıyor.
 
‘Görevimiz Komedi’nin formatından biraz bahsedebilir misin? Yakın zamanda değişiklikler oldu galiba.

Format olarak çok değişik ve güzel, hatta bizim programımıza en yakın örneklerle karşılaştırıldığında bile farklı olduğunu düşünüyorum. Formatı izleyiciye aktarma konusunda son iki bölümde daha net olduğumuzu belirtmek isterim. Teaser niteliğindeki ilk iki bölümün ardından, yeni dekorumuz kısa sürede hazırlandı. Sunucumuz Serhat Kılıç’ın da katkısıyla ve müthiş sunumuyla enerjimiz hiç bitmeden ve takım liderleri olarak en komiği, ekibimize katma ve en kuvvetli grubu oluşturma çabamız devam ediyor. Grupları oluşturduktan sonra takım liderleri olarak seçtiğimiz yarışmacılarla kısa filmler çekmeye başlayacağız. En heyecanlı ve sürprizli kısımları burada başlayacak.  Ve tabii ki Rasim Öztekin, Asuman Dabak, Burak Satıbol, Bülent Emrah Parlak ve Zeynep Kankonde gibi usta isimlerden oluşan takım liderlerinin arasında olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.​
 
Peki, yarışma sonuçlandığında kazanan ismin nasıl bir şansı olacak?

Yarışma sonuçlandığında kazanan arkadaşların bir sinema filmi veya dizide oynama imkanları olacak. Paradan çok daha değerli bir ödül aslında. Benim yarışmayı kabul etmemdeki en büyük etken de buydu diyebilirim.
 
Özellikle ‘Kaçak Gelinler’ ve ‘İnadına Aşk’ta komedi yönünü gösterdin. ‘Görevimiz Komedi’de de en iyi komedi yeteneğini seçen jüri üyelerinden birisin. Sen de komedi açısından kendini kanıtladığını düşünüyor musun?

Bu seyircilerimizin ve sizlerin takdiri. Çok teşekkür ederim. Kanıtladım mı bilmiyorum ama en  azından kendi mizahımı tanıttığımı düşünüyorum.


Ünlü oyuncunun yukarıdaki ve kapak fotoğrafı ilk kez RaniniTV'de yayınlanıyor.  

Ekran oyunculuğu açısından baktığında nasıl bir performans seni güldürür? Nedir doğal komedinin sırrı?

Benim oynadığım iki karakterin de çok doğal olduğunu düşünmüyorum ama bulduğunuz şey ne kadar gerçek olursa o kadar doğal ve komik duruyor bence. "İnanmış" diye bir tabir çıktı ya şimdi... İşte ben oyuncuda 'o' nu gördüğüm zaman çok gülüyorum mesela. Yaptığı şey doğru veya yanlış tartışılır; ama saçma da olsa arkasında duruyorsa ve yine söylüyorum çok 'inanmışsa' güzel bir şey çıkıyor ortaya. Daha gerçek duruyor (gülüyor).
 
Kamera önündeki komik anları görüyoruz. Peki, bugüne kadar rol aldığın tüm işlere baktığında kamera arkasında yaşadığın ve unutamadığın en komik an hangisiydi?

‘İnadına Aşk’ta Defne'nin kurduğu hayallerin içinde yaşlı olduğumuz sahne. Eren (Vurdem), Nilay (Duru) ve ben vardık sahnede. Nilay'la birbirimize o kadar çok güldük ki... Gecenin bir yarısı olmuş, set bizi bekliyor, onlar da haklı tabii (gülüyor). Fakat o sahneler çok tatlı bir anı olarak kaldı bizde.
 
Peki, ‘İnadına Aşk’ın kariyerindeki yerini nasıl tanımlarsın?

Kariyerimde bana kapıyı açan iş aslında hâlâ kendinden söz ettiren ve tekrar tekrar izlenildiğinde çok iyi bir ilk bölümü olduğunu düşündüğüm ‘Kaçak Gelinler’. Elbette ‘İnadına Aşk’ın da kariyerimdeki yeri bambaşka. Çoğu açıdan içinde ilkleri barındırıyor.
 
‘İnadına Aşk’ için kararında bitti diyenler de oldu. Sence hikâye daha ne kadar devam edebilirdi?

Biz işe başlarken 39 bölüm sinopsis hazırdı zaten. Bence yedi bölümü daha vardı. Fakat belki de böylesi daha iyi oldu. Tadı damakta kaldı.
 
Sadece kamera önü yeteneğin değil, aldığım duyumlara göre yazma yeteneğin de varmış. Sen nasıl bir final yazardın ‘İnadına Aşk’a?

Sonunda aşkı galip getiren her türlü finali yazabilirdim.
 
Özel hayatla ilgili soru sormaktan hoşlanmam fakat bu soruyu sormazsam hayranlarınız beni topa tutabilir. O yüzden direkt olacağım; Can Yaman ile gerçekte aranızda bir ilişki var mı? ‘İnadına Aşk’ta uyumunuza herkes hayran kaldı.

Can ile ‘İnadına Aşk’ta aramızdaki uyumu ben de çok sevdim; iyi bir partner. Sahneleri çekmeden önce her cümleyi adım adım gözden geçirip, oyunlar ve ‘an'lar bulup, öyle çekime giriyorduk. Her fikre çok açıktır Can. Bir şekilde orta yolu buluyorduk. Kamera önünde çok rahat oluyorsunuz o zaman. Onun rahatlığı, romantik sahnelerde benim gerginliğimi bile azaltıyordu. O kadar kişinin önünde öyle bir yağmur sahnesi çekmek çok zor olurdu yoksa (gülüyor).  Birlikteliğe gelince... Biz hiçbir zaman ilişkimiz var demedik ki şimdi yok diyelim. Projelerde birbirine yakıştırılan çiftlerin özel hayatlarında da birlikte olması isteniyor elbette. Ben bundan şunu çıkarıyorum; işimizi gerçekten severek ve doğru yapmışız.
 
O zaman oyunculuğa geri dönelim. Oyunculuğa annenin teşvikiyle başlamışsın galiba. Genelde tam tersi bir durum söz konusu olur. Nasıl bir ailede büyüdün?

Dört kişilik çekirdek bir ailede büyüdüm. Annem, babam, ağabeyim ve ben. Fakat yazlıkta falan çok kalabalık oluruz. Kuzenler, teyzeler, dayılar... Annemle babam misafiri çok severler. Bayılırlar sofralar kurulsun, şarkılar söylensin. Uzun saatler o sofralar kalmasın istenir bizde. Ailemde enstrüman çalanlar da var. Aile kalabalık olarak bir araya gelince değmeyin keyfimize (gülüyor) Annem ile babam birbirlerine hâlâ çok âşıklar. Yan yana iken el ele tutuşmadan yürümezler. Ben de öyle bir evlilik istiyorum (gülüyor). Meslek seçimlerimizde de her zaman arkamızda olduklarını bize hissettirdiler. Çok şanslıyım bu konuda.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER