Todd Hoffman: Değer yargılarımızı 200 milyon insanla paylaşıyoruz ve bu çok havalı..

Todd Hoffman: Değer yargılarımızı 200 milyon insanla paylaşıyoruz ve bu çok havalı..
Discovery kanalında beş sezondur devam eden reality seri Altın Peşinde (Gold Rush) pazartesi günü yeni sezonuna başlıyor. Yeni sezon hakkında aklımızadaki soruları ekibin en tatlısı Todd'a sorabilme imkanı doğunca hemen oturup sezonları gözden geçirdim. Todd Hoffman'la bir tele-konferansa katılmak da oldukça heyecanlı olacaktı. Konferans tarihini bölümleri izleyerek beklemeye başladım ve sonunda o gün geldi.

Altın Peşinde
serisi hakkında izlenimlerimi ayrıca bir yazı olarak kaleme alacağım. Röportaja başlamadan önce bize bu fırsatı sağlayan Discovery Türkiye ekibine teşekkür ederiz. Dünyanın çeşitli ülkelerinden televizyon içeriği üreten medya mensuplarının katıldığı tele-konferansta Türkiye'den sadece RaniniTv vardı. Meraklısı için tele-konferansa katılan tüm ülkelerin sorduğu soruları ve cevaplarını bu röportajın ikinci sayfasına ekledik. Ama önce Todd Hoffman sohbetimize buyurunuz..

Çekirdek kadro Altın Peşinde..

● Kazı sırasında başınıza gelen en tehlikeli durum neydi?
Aslında pek çok tehlikeli durum ile karşılaştık ve hatta en tehlikelilerini dizinin bazı bölümlerinde göreceksiniz o nedenle anlatarak sürprizi bozmak istemiyorum ancak bir dozeri içeren ve tüm ekibi korkutan bir olay olduğunu söyleyebilirim ve bence bu merakla beklenmesi gereken ve bence tırnaklarınızı kemirmenize neden olacak bir olay.
 
● "Altın Peşinde" olmak sizin için ne anlama geliyor?
Bizim için Altına Peşinde olmak özgürlük anlamına geliyor, topraktan kendiniz için altın çıkardığınızda para birimlerindeki herhangi bir krize karşı korumanız oluyor. Geçtiğimiz senelerde dolarda düşüş yaşandı, biz doların tekrar düşebileceğine inanıyoruz ve bu bizi korkutuyor ve ailelerimiz için sofraya yemek koyabilmek istiyoruz ve altının ailelerimizi ekonomik krizlerden koruyacağına inanıyoruz.
 
● Bulduğunuz ilk altını hatırlıyor musunuz? Ne zaman ve neredeydi?
Çıkardığımız ilk altın küçük bir parçacıktı ve Porcupine’de bulmuştuk. Yeni sezon hakkında pek açık vermek istemiyorum ama bu sene yalnızca parçacıklar bulmakla kalmıyoruz, birçok insanı heyecanlandıracak çok özel bir şey buluyoruz.
 
● Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Babanızla böyle heyecan verici bir projede yer almak nasıl bir his?
Biz bu seriyi beraber yarattık, babam ve ben. Profesyonel altın arayıcıları değiliz. Biz, altına inandığı için altın arayan sıradan insanlarız. Tüm hatalarım, başarılarım ve başarısızlıklarım milyonlarca, dünya çapında 200 milyon insan tarafından seyrediliyor. Ve bu aslında çok zor çünkü internetten insanların sizin hakkınızda kırıcı şeyler söylediğini görüyorsunuz. Ama bir anlamda da inandığımız şeyleri ve değer yargılarımızı 200 milyon insanla paylaşma imkanına sahibiz ve bu oldukça havalı. Bizim için harika bir deneyim oldu ama diğer yandan da televizyonda kilolu bir insan olmak zor bir şey, konuyu burada kapatalım.
 
● O zaman biraz da geçmişten söz edelim, hayatınızı aniden değiştirip Alaska’ya taşınıp altın aramaya karar vermenizin ana sebebi ne idi?
Haberlere baktığınızda birçok insan Amerika’ya bakıp, işte gerçekten aklı başında insanlar diyor. Ama ortalama bir küçük işletme sahibi para basamayacağını bilir ve eninde sonunda problemler kapıya dayanır. Hükümetinizin fazla borçlandığına, fazla para bastığına ve eninde sonunda altının sizi hayatta tutacak, sofranıza yemek koymanızı sağlayacak tek birim olduğuna inanıyorsanız, o zaman risk alıp ailenizin hayatının akışını değiştirmek istersiniz. Kolay mı oldu? Hayır, ilk sene ve hatta büyük ihtimalle ikinci sene de çok para kaybettim. Yani kolay değil ancak bazen peşinden gitmeniz gerektiğini düşünürsünüz ve biz de öyle yaptık. 
 
● Günümüzde bir altın arayıcısının başarılı olabilmesi için hangi yetenek ve kişisel özelliklere sahip olması gerekli?
Deli olmanız lazım, yani kısmen deli, D-E-L-İ ve sert, dayanıklı ve biraz da deli.
 
● Hayatınızda ne gibi delilikler yaptınız?
Bir realite şovda olmak ve milyonlarca insanın önünde olmak delilik bence. Ve biz tehlikeli şeyler yapıyoruz ancak ben ya da ekipteki tüm çocuklar eğer bütün gün bir ofiste oturmamız gerekseydi herhalde bu bizi öldürürdü. Sanırım her zaman biraz sınırda yaşamamız lazım yani demek istediğim uçurumun kenarında olup biraz aşağı bakmak lazım.
 
● Altın bulmak nasıl bir his?
Değişik bir duygu, paradan çok daha iyi, kendinizi bir evrenden başka bir evrene geçiyor gibi hissediyorsunuz, işe gittiğinizde farklıdır, maaşınızı aldığınızda farklıdır. Bizim sistemimiz farklı, farklı kuralları var. Farklı kurallarla oynanıyor yani sanki sistemi kandırıyormuş gibi hissediyorsunuz. Aileniz için başka bir şey biriktiriyormuş gibi hissediyorsunuz. Cebinize altın koyduğunuz her seferde sanki cebinize bir parça özgürlük koymuş gibi hissediyorsunuz.
 
● Altını bulduktan sonra ne yapıyorsunuz?
Aslında bu gizli bilgi çünkü bir kısmını saklıyoruz. O nedenle cevap veremem, bu gizli bilgi...
 
● Peki.. Günümüzde altın madenciliği yaparak milyoner olmak mümkün mü?
Evet mümkün. Hatta ben altın madenciliği yaparak multi-milyoner olmuş birkaç kişi tanıyorum, yani evet mümkün.
 
● Seyirciler Altın Peşinde’nin altıncı sezonundan ne beklemeliler?
Şüphesiz Altın Peşinde’nin en iyi sezonu!
 
● Yani?
Daha çok altın, daha fazla tehlike, daha büyük rekabet, programda daha önce görmedikleri şeyler.
 
● Ünlü olduğunuzu ne zaman fark ettiniz?
Sanırım ilk kez, bir restorana girdiğim zaman herkes bana bakmaya başladığında. Ve gittikçe daha garip bir hale geldi. Sanırım size şöhretin saçmalık olduğunu söyleme gerek yok, önemli olan nasıl davrandığınız, neye inandığınız ve insanları ne kadar sevdiğinizdir. Ünlü olmakla çok fazla ilgilenmiyorum onu sadece amacıma, ekibimin ve ailemin amaçlarına ulaşmada bir araç olarak görüyorum. Hiçbir zaman ünlü olmak istemedim ve açık söylemek gerekirse bu konuda iyi olduğumu da düşünmüyorum.
 
● Discovery Channel gibi bir kanalda olmak ve programınızın dünyanın birçok yerinde yayınlanması nasıl bir duygu?
Açıkçası pek fark edemiyorum çünkü ben dünyanın farklı yerlerinde değilim. Ama madenimize dünyanın pek çok yerinden ziyaretçi geliyor. Almanya’da doğdum ve bu iş yani deneyimlerinizi dünya çapında pek çok farklı insanla paylaşmak çok özel çünkü hangi ülkede yaşarsa yaşasın bizim gibi hisseden insanlar var. Bizimle aynı değerlere sahip pek çok insan var ve bizimle aynı fikirde olan insanları görmek hoş oluyor. Sonuçta biz tecrübelerimizi paylaşıyoruz, dünyanın her yerinde evrensel olan pek çok şey var.
 
● Sizce daha kaç sezonu Altın Peşinde geçirirsiniz?
Sanırım bu size bağlı yani daha ne kadar bizi televizyonda seyretmek istediğinize bağlı. Siz daha fazlasını görmek isterseniz biz de devam edeceğiz. Çünkü ekibim ve ben sürekli değişiyoruz, sürekli çıkıp 250 gramlık külçe altını arıyoruz. Biz hayat boyu sürecek bir hazine avındayız, yani siz bizi seyretmek isterseniz, biz devam ediyor olacağız.   
 
● Son olarak sizi seyreden ya da seyretmek isteyen Türk seyircilerine söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Tüm Türk hayranlarımıza onları sevdiğimizi söylemek istiyorum. Bu, Altın Peşinde’nin en iyi sezonu olacak, her şeyin daha fazlasını göreceksiniz, geçmişte gördüklerinizden çok daha fazlasını... Daha fazla tehlike, daha büyük makineler, daha büyük altın, çok güzel olacak. Bu tıpkı steroit yüklü bir Altın Peşinde gibi olacak.
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER