Muhteşem Yüzyıl Kösem: Marifet tahtta değil
Vurur yüze ifadesi, sipahiler geliyor kaç bi'tanesi!
Hepimiz zihnimizin büyüttüklerini hayal eder, bilincimizin altına işlenenlerin rüyasını görürüz. Zihnimizde büyüttüğümüz korkularsa eğer, kâbus olur uykularımızda. Ahmed ölüme zihninde bu kadar büyük yer ayırmasa, İskender birkaç dakika gördüğü bir kızı kafasında bu denli büyütüp, rüyalarına konuk etmese, Mustafa’cığın zihnine ölüm, bir cellâdın cehennem gözleriyle mühürlenmiş olmasa, Safiye Sultan “gözyaşı sarayı” korkusu yerine sevgiyle sarılan bir babaanne olsa, Handan savaşmayı beynine kazımış olmasa, bambaşka şeyler yaşanırdı, bir düşünsenize… Şahin Giray sonuna kadar haklı: Hükmetmenin yolu tahttan değil, hayal etmekten geçiyor.

Hiç dövünme Handan Sultan, bunların sebebi sensin!
 
Akıllı bir kadın, bir erkeğe ne yapması gerektiğini söylemek yerine, onun beynine girer, kendi düşüncesini ona aşılar derler. Erkek de verdiği kararın kendi kararı olduğunu zanneder, ama aslında akıllı kadın, bunu erkeğe yaptırmıştır. İlk çağlardan beri böyle bu. Handan da oğlunun beynine girdi ve hem Safiye Sultan’ı sürgün etmesi, hem de Mustafa’yı öldürmesi gerektiğini ince ince işledi Ahmed’in beynine. Ahmed, kalbinin tüm güzelliğine rağmen, zihninde büyüttüğü korkularıyla yanlış kararlar verdi. Sarayda gül gibi geçinip gidecekleri yerde, kadınların korkularıyla birbirlerine açtıkları iktidar savaşı, tüm erkekleri esir etti. Düşünsenize Safiye Sultan koskoca bir orduyu, hiç karşılarına çıkmadan yönetiyor. Askerler isyan etmenin de “Safiye Sultan çok yaşa” diye haykırmalarının da kendi kararları olduğunu sanıyor. Hâlbuki Safiye Sultan bunların hepsini bir bir planladı. 
 
Biri de çıkıp dememiş ki "hamamda buluşma sahneleri, pek iyi şans getirmez."

Şu anda en masum korku ve rüyalara sahip kişi ise Anastasia. Onun rüyalarında, kaçıp ailesine kavuşmak var. Ne zaman zora düşse, onu seven bir elin, kurtarıcısı olduğunu hayal ediyor. Bu kez kurtarıcısı Gölge Hatun oldu. Büyük ihtimal “kadın saltanatı” denilen geleceğe ulaştığımızda, Kösem Sultan’ın en sadık hizmetkârı da Gölge Hatun olacak. Anlamlı bakışları ile Gölge Hatun’u izlemek de çok keyifli zaten.
 
Gelelim Anastasia'nın Ahmed'e yelkenleri fora etmesine, bir tıkınızı alırım----->
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER