Fargo: Tek gecelik kıyamet

Diziyi izlemeye başlamadan önce tam bir geçiş bölümü bekliyordum. Bölümün 45 dakika olduğunu fark edince de iyice emin olmuştum. Söz konusu Fargo olunca bu kadar emin olmamak lazımmış. Hani 'part 1, part 2’ şeklinde ayarlanmış bir buçuk saatlik sezon finalleri olur ya işte tam olarak part 1’lik bir bölümdü. Hawley yine aklımızı başımızdan aldı!

Dodd beni her geçen bölüm biraz daha şaşırtıyor. Önce vasat, taşralı bir Amerikalı olarak karşımıza çıktı. Sonra gözünü iktidar hırsı bürümüş birine dönüştü. En son savaş çıkartmak isteyen kana susamış bir adamdı. Şimdi ise yüzde yüz haksız olduğu bir konuda dahi, sırf kardeşi tarafından karizması çizildi diye kafasına silah dayayıp kemer tokasıyla onu dövmek isteyen bir psikopata dönüştü. Dodd her bölüm daha da korkunçlaşıyor. Dışarıya olan acımasızlığını anlarım ama aile üyelerine yapmaya kalktığı şey?.. İşte bu kabul edilemez. Ocak dışısın Dodd!

Geçen bölümde sayko çiftimizi polislerle oldukça zor bir durumda bırakmıştık. Doğal olarak Ed’i yaka paça merkeze götürdüler. Hank ise neden bilmem Peggy’nin yanında kaldı. Doğrusunu söylemek gerekirse "hangisi önce çözülür?" diye bir soru sorulsaydı Ed derdim. Peggy yine şaşırttı. Benim gözümdeki Peggy karakterine her türlü kanıt sunulsa bile reddetmeye devam ederdi. Kan testi blöfünü hap gibi yuttu ve öttü. 

Yine de ilk sezonu daha çok seviyormuşsun ama...

Fargo’ya ne kadar hayran olduğumu biliyorsunuz değil mi? Her zaman dediğim gibi son yılların tartışmasız en değerli işi. Çağdaşlarıyla arasındaki derin uçurumu da ufak görünen detaylar belirliyor. Senaryodaki kurgunun basitliğine ve güzelliğine bakar mısınız? Peggy tamir edilen arabasını alıp California’ya kaçmak istiyor ama son anda bir şeyleri bırakamıyor. Bu hikayede bir kırılmadır. 

Ardından Peggy iç ettiği 500 doları toplamak için arabasını tamirciye satıyor. Üstünden henüz bir gün geçmişken polis gelip arabasında detaylı kan arayacaklarını söylüyor. Fakat yasalara göre sahibinin izni olmadan bunu yapamazlar. Ups! Peggy arabayı dün satmıştı ve yeni sahibi çoktan izin vermiş. İkinci kırılma… Tek ve basit bir olay hikayeye resmen slalomlar yaptırıyor. İşte bunu kolay kolay bir başka TV işinde bulamazsınız. Bu dahilikten başka bir şey değildir. Fargo bu yüzden çok özel.

Charlie’nin merkezde olduğunu Gerhardt Hanedanlığı öğrenir de durur mu? Hemen onu almak için yola çıktılar. Aslında amaç bir gecede iki kuş vurmaktı. Hem Charlie’yi alacaklar hem......

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER