Filinta: Padişahım çok yaşa!

Boris hakkında çok fazla kötü şey söyleyebilirsiniz ama kesinlikle sözüne sadık bir adam. Lafının değeri olması için önce kendisinin lafına değer vermesi gerektiğini bilen adamlardan. Süreyya ile bir anlaşma yaptılar ve gördük ki sözünde duracak. Süreyya bu parçaları birleştirebilir/ birleştiremez gibi hesap yapmadı. Sözünü tuttu ve Mustafa’nın hayatını kurtardı. Bunun dışında Cemil’e anlattığı yüksek zeka ile başa çıkma yöntemleri falan klasik Boris mavraları. Cemil dışında kimse yemez.

Mustafam bu güzelmiş. Bana da bir tane alsak mı?

Çatışma sahnesi muazzamdı ama demedi demeyin Bıçak Ali bir gün kurşunu yer. Zira her bıçak atışında resmen açık hedef oluyor. Tamam bıçakların var, bıçak gibi delikanlısın ama bazen problemleri silah çözer. Bak evli barklı adamsın benden demesi yani… Her çatışmada olduğu gibi bu çatışmada da Bekri’yi izlemek büyük keyifti. Şifahi de aynı zevki alıyor olmalı ki Bekri’nin peşinden ayrılmıyor. Yine işi çözdüler yoksa daha çok kayıp verirlerdi. Janti bence kandan değil korkudan bayıldı. Bin pozla gelip hiç beklemediği şekilde kucağa düşünce bünye kaldırmadı tabii… 

Mustafa’yı bir gün börek açarken görürsek kim şaşırır? Ben şaşırmam. Adamın 10 parmağında, 10 marifet. El parmakları yetmemiş ayak parmaklarına da geçmiş. Olayı kapması için bir kere görmesi yetiyor. Madem okul baskını gibi bir plan tutuyor, Mustafa neden kendi planını yapmasın? Aynı taktiği kullandılar ve aslında sonuç da bir yere kadar başarılıydı.

Halk beni mi çağırıyor?

Padişahım çok yaşa! Padişahım çok yaşa! Padişahım çok yaşa! Bölümün belki de en keyifli anıydı! Bölüm sonuna koyulacak kadar değerli bir sahneydi. Silah fabrikası için müteşebbisin yeterli teminatı yoksa ve sen ülken için her şeyi yapmak isteyen, bu işe inanan biriysen kişisel servetini ortaya koy? Ekran karşısında kahkaha attım. 

Ailemizin akıl küpü Boris Zaharyas giden parasından çok nasıl bu kadar kolay tufaya düştüğünü hazmedememiştir. Boris bunun acısını bir şekilde çıkartmaya çalışacaktır ama ne yapacağını hiç bilmiyorum. Bildiğim tek şey artık Padişah’ın zekasına saygı duyarak hareket edecek ki bu onu çok daha tehlikeli yapıyor. Yine de büyüklerimizin güzel bir lafı var. Keskin sirke küpüne zarar.

Babam müslümansa Osmanlı onu niye öldürdü yhaa? (Anlamamış)

“Babam müslüman mıydı benim?” Müslüman ama bu neyi değiştiriyor ki? Farah hala aynı Farah. Kardeşlerim de kardeşlerim. Bölüm boyunca bu inat o kadar sürdü ki bi yerden sonra bana afakanlar bastı. Seni kaçırmışlar, ailenden söküp almışlar ve sen bunun nasıl ağır bir fatura olduğunu bile bile başka çocukların da aynı faturayı ödemesine göz yumuyorsun. Senin “kardeşlerim” dediğin adamlar diğer kardeşlerini öldürerek hayatta kalmış adamlar. 

Çok da net bir sevgi olduğunu düşünmüyorum. Ölüm için yetiştirilmiş kardeşlerinin ölmesinden korkan Farah’ı anlamak mümkün değil. Nereden baksan elinde kalıyor. Halbuki seçim basit. Farah’ın bu saatten sonra eski Farah olmasına imkan yok. Önünde iki yol var. Ya kardeşlerinin bu şekilde yaşayıp ölmesine göz yumacak ya da insiyatif alıp onlara anlatmaya çalışacak. Fakat her iki seçim de çocukları orada bırakmayı haklı çıkartmıyor. Haksızsın Farah. Otur, sıfır!

Esat Paşa o balı nereden buluyormuş öğreneceksin! 

Vallahi Esat Paşa’ya helal olsun. Onun sofrası Boris’in sofrasından çok daha mükellefti. Demek Osmanlı’yı balla, kaymakla böyle böyle yediler. Mektupta ne yazdığını anlamadım ama Boris efendinin suratı bir anda Padişah parasına konmuş gibi oldu. Neyse ki çok geçmeden durumu anladık. Yüce Efendi’nin yaveri pusu kurmuş. 

Ben bu karakteri zeki zannediyordum. Ölmesine gerçekten şaşırdım. Filinta için ilginç bir hamle oldu. Dokunulmaz görünen Yüce Meclis’e dokunuldu. Mecliste bunun rahatsızlığı kolay kolay bitmez. Ha bu arada sevgili Boris, o bahsettiğin şey aşk değil tutku. Tutku adamı o hale getirir. Sen de aşkı bilmiyorsun.

Sir Henry’nin gece odasında yaşadığı şey benim en büyük kabusum. Vallahi irkildim. İnsan gece uyurken odasında, evinde güvende olmalı. Hani derler ya “hırsız evine kadar kovalanmaz” diye… Bir insanın evine de o şekilde girilmez kardeşim. Sir Henry gene........

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER