Ölsen bir türlü, ölmesen bir türlü...
Doctor Who 9. sezonun 5. bölümüyle çok başarılı bir oyuncuyu konuk etti bu sefer. Game of Thrones’un Arya Stark’ını canlandıran Maisie Williams bu sefer hayal gücü güçlü ve cesur bir Viking kızı olan Ashildr olarak karşımıza çıktı, ve sıradan bir konuk oyuncu olmadığını hep birlikte gördük. Bölümü Jamie Mathieson ve Steven Moffat birlikte yazdılar, Ed Bazalgette’ye de yönetmesi kaldı.

Clara’yı severiz sevmeyiz, ama güzel gözleri olduğuna kimsenin şüphesi yok sanırım. Uzayın derinliklerinde, dizi tarihinde sık sık gördüğümüz Doktor’un turuncu uzay elbisesiyle korku dolu bir şekilde gördük bu gözleri bu sefer. Velosianları saldırganlardan korumakla meşguldü ikili ve Doktor son anda Clara’yı elbisesinin içine kaçan beyin emici bir canlıdan kurtardı TARDIS’le olay mahaline gelerek ve ayakkabısıyla ezerek. Çimler üzerinde ayakkabısını temizlemek için dışarı çıktı Doktor, zaman yolculuğunun birinci kuralının “suda büyük dalgalar yaratmamak” olduğunu söyledi. Ufak kıpraşmalara izin vardı ama. Tam derin felsefi konulara girmişlerdi ki bir anda Vikingler tarafından esir alındılar. Bu arada: Sonik güneş gözlüğü Viking arkadaşımız tarafından kırılsa da geri dönecek.


Vikingler Doktor, Clara ve sonik gözlüklerden pek hoşlanmadı.

İki günlük tekne yolculuğundan sonra köylerine varan Vikingleri ve esirlerini köy ahalisi karşıladı. Sonik gözlüğün bir yarısını hediye alan Ashildr herkesin ölmediğini gördüğü için sevinçliydi çünkü buna benzer bir rüya görmüş ve korkmuştu. Doktor ise Ashildr’i tanır gibi olmuştu, “yanlış yönde hatırlamıştı” onu. Tam kendini insan kılığına girmiş Odin olarak tanıtıyordu ki Doktor, gökyüzünde bulutlar arasında “gerçek” Odin’in yüzü belirdi ve köyün en güçlü savaşçılarının kendisiyle Valhalla’nın salonlarında ziyafet çekeceğini söyledi. Bir anda yerde büyük metal kasklı askerler belirdi ve yaptıkları taramalarda güçlü çıkanları ışınladılar. Bu sırada Clara Ashildr’in yanına giderek sonik gözlükle zincirlerini çözmeye çalışıyordu ama gözlüğün teknolojisinin gücü nedeniyle ikisi de ışınlananlardan oldular.


“Viking Nektarı” seçkin marketlerde...

Valhalla’ya yani askerlerin uzay gemisine ışınlandıklarında ise Vikingler zorla kendilerini ışınlarla yok eden bir odaya sürüklendiler ve Clara ile Ashildr haricindeki kimse sağ kalmadı. Odin kılıklı liderleri ise ikisine sonik gözlük ve gözlüğü yaratan teknolojinin sahiplerine sataşmamak istediğinden dolayı dokunmamıştı. Vikinglerin hepsi adrenalin ve testosteron hormonu “nektar”larına dönüşmüştü Odin için. Tam Clara Odin’i işleri bittiği için başka gezegenlere gitmeye ikna ediyordu ki Viking arkadaşlarının yok edilmesini kabullenemeyen Ashildr Odin’e savaş ilan etti. Ertesi gün Odin’in on askeri köyün tamamıyla karşı karşıya gelecekti. Odin ise aslında bir hologramdan ibaret yüzünü kaldırıp gerçek yüzünü gösterdi Clara ve Ashildr’e. Ashildr’in cesur tavırları herhalde hepinize Arya Stark’ı hatırlatmıştır...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER