Doktor'un kaç canı kaldı?

Hayaletlere inanır mısınız? Ben inanıyorum. Kedilerim durup dururken boşlukta bir şey takip ettikleri ya da sesler duyduğum için değil. Bu dünyada işi yarım kalmış ruhların gönül rahatlığı ile tünelin sonundaki ışığı takip edebileceklerine inanmadığım için. Bu bölüm Doktor da hayaletlerin peşindeydi. Dizi bilim kurgu olunca, bu hayaletlerin bir kısmı uzaylı hayaletlerdi. Bu nedenle de bildiğimiz hayaletlerden daha da ürkütücü idiler.

 Kedilerim bunları mı görüyor acaba?

Dokuzuncu sezon başladığından beri Doktor ipleri geri aldı. Clara yoğunluklu bölümler yerine, Doktor’un sorular sorduğu, bilmeceler çözdüğü bölümlere geri döndük. Ve Clara da sevdiğimiz pozisyonuna geri döndü: Doktor’un insanlarla, insanlara özgü yollarla iletişim kurmasında yardımcı olmak. Bu bölümde arkadaşları ölen gemi mürettebatına karşı nazik olması için daha önce hazırladığı kartları Doktor’a verdi. Clara'nın "the cards!" deyişi hoş oldu. Doktor bu, neyi-neden yaptığını açıklamak lazım. Yoksa kartı olduğu gibi okur ve yazılanlar anlamsız kalır. Peter Capaldi bu sezon Doktor kimliğini daha iyi taşıyor. Bu nedenle bu sahneler, özlediğimiz doğal haline döndü.

 O ayakkabılar mı gemiye geldin? Cık, cık...

Başlarda Martha karakterini de çok sevememiştim. Bilmiş bilmiş konuşmaları vardı. Daha sonra Doktor (Tennant) ile şakalaşmaları, atışmaları hoşuma gitmişti. Bu bölüm Clara-Doktor ilişkisi bu tadı verdi. Clara, geçen sezon yaptığının aksine Doktor’u yargılamadı ve inanamadım ama her dediğini yaptı. Umarım Clara da Martha gibi efsane bir son ile bize veda eder.

Doktor iki sezondur kendi ölümünü sorguluyor demiştim. Bu bölümde hayaletlere heyecanlanması biraz da bundan. Ölümü anlamaya çalışıyor. İnsan – ya da uzaylı bir canlı- ölünce ne olur, nereye gider? Bölümün sonundaki sahne ile diğer bölüm Doktor’un bunu birinci elden deneyimlediğine şahit olacağız sanırım.

Pandora’nın Kutusu bölümünü hatırlıyor musunuz? Her şey olup bittikten sonra aslında Doktor’un olayları bildiğini ve önemli noktaları kendinin ayarladığını öğrenmiştik. Bence bu bölüm ve gelecek haftaki bölüm de böyle bir şekilde Doktor tarafından kurgulanmış. Yani demem o ki kimsenin göndermediği o “yardım isteği”ni de Doktor göndermiş olabilir. Clara’yı her ne pahasına olursa olsun TARDİS’e almak yerine geri de bırakmasının da bence bir sebebi var. Bulunan uzay gemisindeki işaretleri de Doktor kendisi yazmış olabilir. Çok uç bir yorum olacak belki ama o yaşam kapsülünün içindeki de Doktor’un kendi olabilir. Uzay gemisindeki işaretler ile ilgili yapılan yorumlar, bu diziyi neden izlemeye devam ettiğimizin kanıtı. Nasıl mı? Sayfayı çevirelim ^.^

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER