Babil Vadisi Pusu
Yürümede kalitenin adresi.

Ne oluyoruz yahu? Tamam tempolu bölüm istiyoruz ama ilk yarım saatte başım gözüm döndü. Bir sürü karakterin hikayesi paralel ilerledi ve kimilerinin yolları kesişti. Hani 45 dakika içinde sonuca bağlasalar klasik bir Amerikan dizisi temposuyla bitirmiş olacaklardı ama 45 dakikalık Vadi’ye toplum henüz hazır değil. 

“Seni mi gönderdiler Ali Candan?” Hani birbirlerini tanıdıkları tahmin edilmişti ama bu kadar geriye gideceğini tahmin eden var mıydı, bilmiyorum. Raci Şaşmaz olmadan Ali Candan sahneleri çekmeye çalışmak... Çok rahat farklı bir geçmiş yazılabilecekken bu topa girmelerinin gerçekten sağlam bir sebebi olması lazım. Şu an için bu sebebi göremedik, birkaç bölüm daha bekleyelim bakalım...

John Smith’in ne dinlediği gerçekten bir gün, bir şekilde açıklanmalı. İnceden inceden bu kadar merakta bırakılmaz insan. Bize de yazık. Tahminim klasik müzik ama o psikopata hiç belli olmaz. Geçen sezon olaya hızlı girmişti. Bu sezon da öyle yaptı. Hoca’yı ve diğer adamlarını paket edişi gerçekten muazzamdı. 

Yaa ilk hafta hocalar ders işlemiyo Polat abi yaaa...

Yasin Komutan fragmanda korkutmuştu ama teorim tuttu. Ayrılacak olsa ilk bölüm onu da aradan çıkartırlardı. Fakat bu kadar sık vurulan komutan olmaz. Komutan diyoruz ama yataktan kalktığı yok. Bu sezon sesi de değişmiş. Başta garip geldi ama iyi mi olmuş, kötü mü olmuş karar veremedim. Bu konuda bir şey söylemek için Yasin Komutan’ı biraz daha izlemem gerekecek. Zira her türlü ani değişiklik başta yadırganır.

Hoca’daki rahatlık bende yok vallahi. Adamlarımızı şehit verirken de rahat, ekonomik işbirliğine çağırdığı adamları koruyamazken de rahat, Polat zor durumdayken onu yalnız bırakırken de rahat, Şedid dibindeyken arabaya giderken de rahat. Adam rahat yahu! Yapacak bir şey yok. Kurşunlar vızır vızır geçişirken arabaya yürüyüş tarzı beni benden aldı. Biraz acele etsen be Hocam? Şimdi diyeceksiniz ki buna mı takıyorsun? Ben epeydir takıyorum Hoca’ya da bir türlü denk getiremedim. Bu kadar rahatlık fazla Hocam. Fazla diyoruz ama şanslı da… Smith paraşütle indiğinde de kurtuldu, bugün de kurtuldu. Fakat Smith boş adam değil. Çekirge üç kere sıçrar mı, bilemiyorum. 

Belli ki bor madenleri konusu artık bizi açmıyor. Sıra toryum ve uranyum’a geldi. Vadi aklı bu konuyu eşelemeye devam edecek mi bilmiyorum ama kısa ömrümde şunu gördüm ki “yeraltında var ya, ohoooo nelerimiz var nelerimiz ama çıkarttırmıyorlar” teorisi artık geyiğe dönüşmüş durumda. Yeraltında çeşitli madenlerimiz olabilir. Türkiye bir uranyum cenneti de olabilir. Demek istediğim şey Vadi aklı bu konuyu eşeleyecekse bugüne kadar hiç bakılmamış farklı bir açı bulmalı veya yepyeni bir şeyler söylemeli. Vadi’de bunu yapabilecek kapasite fazlasıyla var.

Hocam bana atlet giyeceksin denseydi ben bütün yaz dayanırdım proteine, abanırdım dambıla lütfen...

Yusuf ve Hoca’yı hatta Öktem’i sınır dışında aynı merkezde mantıksız gelmeyecek bir şekilde toplamak senaryo açısından değerli bir başarıdır. Polat hariç onları oradan çıkartabilecek tek adam Yusuf’du ve o da maşallah Rambo’ya bağladı. İki elde, iki uzun namlulu makineli tüfekle ateş edildiğini sanırım Rambo’da görmüştüm. Yusuf'a bir de şöyle asker yeşili atlet giydirseydik tam olacaktı ama Kurtlar Vadisi Pusu erkek oyuncuların pazularını görebileceğiniz dizilerden değil. 

Polat’ın Kıbrıs’dan Kuzey Irak’a Yasin Komutan’ı kurtarmaya geçişi yorumlarda oldukça sorgulanacaktır. Neyse ki iki kişiyle Şedid kamplarını imha etmesi konuşulmayacak. Atara atar, gidere gider tamam ama biraz da tedbir lazım. Aslında Hoca ve Öktem'i, Şedid’in baskınından kurtardıkları anda Polat, Cahit ve Yusuf’un aynı karede buluşması “işte tedbir de geldi” dememe sebep olabilirdi. Öylesi güzel ve beklenen bir andı. Yanılmıyorsam Mr Smith’in kanı da ilk defa kanı toprağa. Bu topraklarda herkesin kanı akar, herkesin!

Çatışmadan sonraki Yusuf-Polat sohbetinde Yusuf’un aslında saf bir çocuk olduğunun ortaya çıkması şahsen bende büyük hayal kırıklığı yarattı. Madem böyle bir şüphen yoktu, madem aniden babanın karşısına çıkabiliyordun niye o kadar atlayıp, zıpladın be adam? Yusuf o saflıkla Fehmi’nin ne olduğunu 20 bölüm çözemez. At fava bekle.

Tüm bu sahnelerde rahatsız olduğum ve hoşuma giden iki mesajın altını çizmek istiyorum. Hoca yardım için aradığında Polat'ın sadece birkaç belirsiz tariften bulundukları yeri çözmesi enfes bir mesajdı. "Sınırımızın dışında olabilir ama biz buraları avucumuzun içi gibi biliriz” dendi. Gerçekten hoş ve güzel çakılmış bir mesajdı. 

Rahatsız olduğum mesaj ise... 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER