Ragnar'ın sürprizi
Ölü adam geri dönüyor.
Kahin "Paris ancak bir ölü tarafından fethedilebilir" demişti. Ragnar ölüm döşeğinde dostu ve sırdaşı Athelstan ile cennette buluşabilmek için kendisini çok zor durumda bırakacak bir adım attı. Hristiyan oldu. Tanrılar ve Viking'ler bu değişimden hoşnut değil ancak ölüm döşeğinde kan kusan Ragnar Lothbrok her zamanki umursamazlığı ile tüm dünyaya ve Azrail'e meydan okuyor. İstenen haracı ödeyen Fransız halkı Viking'lerin gitmesini tanrıya şükrederek beklerken kont Odo prenses Gisla'nın peşinde. Paris normal yaşantısına dönmeye hazırlanıyor. Viking kampında ise gelen haracın arkasından büyük bir kutlama var, davullar çalarken pagan tanrılarına şükrediliyor. Ragnar ölümle pençeleşirken Viking kampında herkesin kendi hayal kırıklıkları ve şeytanlarıyla hesaplaşma vakti. Floki, Rollo, Kalf, Lagertha herkesin kendi şeytanı var yüzleşmesi gereken. 


Kattegat eşrafından Ragnar beyin saltanat kayığı

Aradan bir ay geçip Viking'ler hala gitmeyince ölüm döşeğinde kral Ragnar Lothbrok kont Odo ile son pazarlığını yapıyor. Gerçek bir Hristiyan gibi bir kilise töreni ile gömülmek için son pazarlık. Ragnar Lothbrok'un cesedi Floki'nin yaptığı gemi şeklindeki tabutta son yolculuğuna çıkmaya hazırlanıyor. Ragnar son saltanatı için saltanat kayığına kurulmuşken herkes son veda için gelip eteğindeki taşları döküyor. Lagertha naif ve sevgi dolu, Rollo şaşkın ve üzgün, Floki öfkeli ve perişan. Hepsi kendi vedasını haykırıyor tabuttaki cansız Ragnar'ın ruhuna. Gün doğduğunda Ragnar'ın tabutunu pagan duaları ve davullar eşliğinde şarkı söyleyerek Paris'e taşıyan Viking'leri kilisenin görkemli ıstavrozu ve hristiyan rahibi ile bir manga silahlı asker karşılıyor. Pagan ayini kapı dışında tüm gürültüsüyle devam ederken tabut ve refakatinde silahsız Viking'ler içeriye giriyorlar. Viking'ler devrinin en önemli mücadelesi pagan tanrılarıyla hristiyanlık arasında aslında ve mücadelenin bu aşamasında Ragnar gibi dev bir kaleyi ölüm döşeğinde teslim alan hristiyanlar sanki bir sıfır öne geçmiş gibiler. Küçümsenmeyecek bir zafer Ragnar'ın inançlı gerçek bir hristiyan olarak kilise töreni ile gömülmesiyle son bulacak. Okunan ilahiler ve tütsü kokuları saçan buhurdanlıklarını sallayan papazların ardından dev cüsseleriyle Viking'ler Ragnar'ın tabutunu halkın arasından taşıyarak tören ve son yolculuk için katedrale götürüyorlar. İlahiler pagan çığlıklarına karışıyor. Çok değil bir ay önce aynı kilisenin önünde Siegfried in kellesi bir kazığın tepesinden bakıyordu yerdeki gövdesine. Tabut katedrale ulaşıp altar önüne yerleştirilince papazlar kutsal su serpip dualar okurken prenses Gisla ve kral Charles'ın dehşet dolu bakışları arasında Ragnar'ın son sürprizi başlıyor.


Prenses Gisla'nın kepek problemi çözülecek mi?

Kahin'in kehaneti kelimesi kelimesine gerçekleşiyor, ölü adam Paris'in kapılarını Viking'lere açıyor. Kurtuluşu prenses Gisla'nın eliyle olan Paris'in yıkımı da kont Odo'nun Gisla'ya olan zaafı yüzünden oluyor. Kılıç ve baltaların zamanı başladı, Ragnar ve adamları Paris'in üzerinden silindir gibi geçerken kral ve yanındakiler çaresiz. Ragnar şehrin kapılarında son gücünü tüketirken tabutu başında konuşanlara anlamlı bakışlar atıyor. Floki, Rollo, Lagertha hepsi inanmaz gözlerle bakıyorlar. Paganlar son saniyede skoru önce eşitleyip sonra da maç sayısını atıyorlar. Yağma bitip Viking'ler ayrılınca kalan yıkıntıyı yine prenses Gisla temizleyecek gibi.


Rollo bey Gisla'nın konuştuğu çocuk olmak için yanıyor

Viking'ler geride Rollo ve onun savaşçılarından oluşan küçük bir birlik bırakarak baharda tekrar gelmek üzere ülkelerine dönüyorlar. Kral Charles ise geride kalanlardan ve gelecek olan Viking istilasından korunmak için son kozunu oynuyor. Prenses Gisla'yı Rollo ile evlendirerek dük ünvanı vereceği Rollo'yu ailesine almak istiyor. Tüm savaş boyunca surların üzerinden mezuniyet balosundaki gençler gibi kesişen Rollo ve Gisla bu şekilde mi kavuşacak? Kahin'in tanrıların senin için ne planladığını bilsen sahilde çıplak dans edersin dediği kısmet bu mu? 
Gisla bu dev kısmete pek sıcak bakmıyor ama Rollo'nun gözünde aşkın ışığı yanmaya başlamış bile. Ragnar'ın gözünde ise sadece intikamın ışığı yanıyor.  Athelstan'ın intikamı nasıl alınacak önümüzdeki sezon göreceğiz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER