Yggdrasil'in kökleri Viking kanıyla sulandı!
Baltalar elimizde uzun ip belimizde 
Viking mitolojisinde alemleri birbirine bağlayan ve kökleri dünyayı delip geçen devasa bir dişbudak ağacı vardır. Bu ağacın adı Yggdrasil'dir. Asgard ve Odin'in tahtı da bu ağacın üzerindedir, dalları arasında 4 rüzgarı temsil eden 4 geyik dolaşır. Cennet olarak düşündükleri Valhalla'da bu ağacın üzerindedir. Bölüm başında çalan şarkıyı dikkatle dinlerseniz Asgard, Aesir ve Yggdrasil sözcüklerini seçebilirsiniz. Bölümün ilk üç dakikası bir Wardruna klibi havasında çekilmiş. Vikingler'in müziklerinin çoğunu Wardruna yapıyor malum. Floki'nin yüzen kuleleri, baltalar, oklar, yaylar, kalkanlar. Gemiler Sen nehrini dolduruyor, Ragnar tüm bunları izlerken elinden Athelstan'ın haçı düşüyor ve kılıcının kabzasını kavrıyor. Görsel açıdan harika sahneler bunlar.

Bjorn Ironside 515 Best Model of Paris

Karadan Lagertha ve hain Kalf'ın birlikleri kapılara doğru hareketlenirken Floki'nin kuleleri Viking gemileri tarafından surlara çekilmeye başlandı bile. Planlanan Paris harekatı uygulamaya konuldu. Çanlar yaklaşan tehlikeyi haber verirken süslü kalkanlarıyla Fransız erleri koşturuyor, surlarda ve şehirde savunma hazırlıkları devam ediyor. Prenses Gisla pencereden yaklaşan Viking ordusunu izliyor. Floki boynuzdan boruyu kıyamet borusu gibi öttürürken Lagertha ve adamları fransız arbaletlerinin tehdidinde kapıyı kırmak için koçbaşı ve kalkan duvarını kullanıyorlar. Floki, Ragnar, Bjorn ve Rollo gemilerden boşanır ve surlara koşarken arbaletlerin okları Viking'leri delip geçiyor. Kıyamet başlamak üzere. Uzun zamandır izlediğim en mükemmel savaş sahnelerinden birisi bu. Floki tanrılar bizimle diye bağırarak adamları merdivenlerden yukarı surlara yollarken Fransızlar tırmananları hasat zamanı gibi biçiyorlar. Prenses Gisla St Denis in kanıyla boyanmış kutsal bayrağı kilisede takdis ettirmeye çalışırken Ragnar'ın adamları surları aşmak üzere, Erlendur'un aletleri de ana kapıyı zorluyor. Heyecan tırmanıyor, Kont Odo ve yanındakiler aynı anda 2 farklı noktada savunma yapmakta zorlanıyor bu planın dahiyane çözümü bu olabilir mi?

Valhalla ne tarafa düşer usta? 

Surlar aşılmak üzereyken Gisla'nın Oriflame sancağını surlara dikerek yaptığı konuşma askerleri cesaretlendirerek savaşın seyrini değiştiriyor. Fransızların tek numarası bu değil tabi, bir de yağ döktükleri kuleleri ateşe verince işin seyri tamamen değişiyor. Viking'ler koyun gibi boğazlanıp çıra gibi yanıyorlar kayıplar çok çok büyük. Sonunda Lagertha ve Kalf ilk kapıyı kırdıktan sonra onları başka bir sürpriz bekliyor, Kalf'ın ilk defa yararlı bir iş yaptığını görüyoruz. Ragnar ise Floki'nin kalan aklının ve cesaretinin uçup gitmesini seyrediyor. Plan o kadar korkunç bir şekilde çuvallıyor ki seyrederken dehşete düşüyoruz.

Yandı gülüm keten helva

Sonunda Floki'nin merdivenlerinden Rollo, Bjorn ve Ragnar tırmanıyorlar. Rollo tam bir kıyım makinesi bir biçer döver geleni deviriyor Fransız askerleri merdiveni atıp da surlardan suya yuvarlamasalar duvarın üzerinde herkesi baltasıyla biçecek bir Berserk. Ragnar ve Bjorn'de etraflarında dev bir boşluk açıyorlar balta ve kılıçlarıyla ama gidişat düzeleceğe benzemiyor. Sonunda Ragnar'da Athelstan'ın bahsettiği kiliseyi gördükten sonra duvarlara çarpa çarpa surlardan düşüyor. Bjorn sırtında iki okla surların dibinde yatıyor. Rollo sulara gömülmüş akıbeti meçhul. Yıkım inanılmaz. Floki ise kulenin ateşinde tanrılarıyla yüzleşiyor. Yggdrasil'in kökleri bu gün Viking kanıyla sulandı.

Memlekete gideceğim Odin rızası için yol parası?

Batı dünyasında savaşları başkalarına yaptırıp ödülleri kendisi toplayan insanlara kral denir. Kral Charles demir maskesinin ardında korkudan titrediği anların aksine kiliseye muzaffer bir edayla girerken diğer tarafta yaralarını sarmaya çalışan yorgun savaşçılar var. Yaralar dağlanıyor, sarılıyor, kırılmış biçilmiş insanlar onarılmaya çalışılıyor. Ragnar yaralı Bjorn'u kampa taşırken o sırada Porunn Kattegat'ı terk ediyor. Bjorn ölümle pençeleşirken Kalf ve Lagertha sonunda kavuşuyorlar. Kalf açısından bu ölümcül bir ilişki olacak, bakalım kurnazlığı Lagertha'nın kinini yenebilecek mi? Günün sonunda Ragnar kırık kaburgaları ve muhtemel iç kanaması ile ormanda çoktan ölmüş ve gömülmüş Athelstan ile konuşurken "Paris" diyor, "Tam olarak bana anlattığın gibiymiş ve ben onu fethetmeye kararlıyım"ve "Floki'nin yerinde olsam tanrılardan değil sabırlı bir adamın öfkesinden korkardım".

Gurbet ne yana düşer Usta?

Viking inancına göre kıyamet yani Ragnarok kopacağı zaman ateş devi Surtur hayat ağacı Yggdrasil'in köklerini ve bilinen dünyayı ateşe verecektir. Bütün bunlar gerçekleşene kadar yer yüzünde Viking ve Fransız askerlerinin birbirinin kanını dökmesini bir süre daha izleyeceğiz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER