Tanrılar intikam alıyor
Korkmalısın marangozun şerrinden

İnsanlar isimleri ve bıraktıkları hatıralarla yaşarlar. Ragnar ve Athelstan kumdan kaleler yapan çocuklar gibi Paris’i konuşurken Bjorn ve Porunn’un yeni doğan kızı Siggy’nin ismini yaşatacak. Kattegat’ta hayat devam ediyor, ta ki Wessex’te Kral Eckbert ve oğlu Athelstan’ın yaptığı katliamın haberi ulaşana kadar. Ragnar’ın öfkesini, acısını görmelisiniz. İntikam sözü verirken gözlerinde parlayan ışığı ve sırrı saklamak için gerekenin yaparken ne kadar rahat olduğunu. Ragnar belki de çağının en sıra dışı adamlarından birisi.


Kumdan kaleler yaptım sana

Kattegat’ta çoğu kişinin uykusu rahat değil. Geceleri korkarak uyanıyorlar kiminin geçmiş günahları kiminin seçimleri geceleri huzur vermiyor. Wessex’te de işler karışık Judith, Aethelwulf, Eckbert. Öylesine ince bir oyun oynanıyor ki dehşete düşmemek elde değil. İki dünya arasında iki tarafın da tanrılarına yaranamayan Athelstan Kattegat’ta yerden yere savrulurken yasak aşkı Judith bir kulağı geride bırakarak son saniye kararı ile kurtuluyor. Burada incelikli dini vurguları ve işlenen hikayeyi hayranlıkla izliyorum. 


Athelstan'ın gündüz düşleri

Athelstan çarmıha gerilmiş ve kurtulmuştu, yasak aşkı Judith’de bir bedel ödüyor. Athelstan tekrar tanrıyı buluyor. Bu sırada cereyan eden olaylar, ışığın gelişi, vahiy sonrasındaki Kattegat haliçinde sembolik vaftiz ve Athelstan'ın yeniden doğuşu. Judith’in başına neler geleceğini ise ayrıca göreceğiz. Ragnar ise Floki’ye karşı Athelstan’ı savunmakta gün geçtikçe daha da zorlanıyor.  Lafın hulasası ilginç günler bekliyor bizi önümüzdeki bölümlerde. Kalf ve yandaşları Paris’e yapılacak akın için Kattegat’a gelirken beraberlerinde geçmişe dair ne kadar kılçık, çözülmemiş husumet, eski ve yeni hesap varsa hepsini de birlikte getiriyorlar. 

Seni hiç sevmedim Horik'in oğlu Erlendur, babanı da sevmezdim zaten

Bu aşamada Floki’nin tavrı, Viking'lerin kalanının kimin tarafını tutacağı ve anlık politik kararlar çok çok önemli. Athelstan’ın dine dönme kararı hoş karşılanmamışa benziyor ama Ragnar’ın koruma kalkanı henüz etkisini yitirmiş değil. Henüz. Porunn ve Bjorn’un arası çocuktan sonra da ısınmayınca Bjorn sıcaklığı kral Horik’in eski karısı Horvi’de buluyor. Bu yakınlaşmanın da politik yansımaları olabilir ileride.


Demek adın Horvi anlamı ne? Cennetten düşen ilk Viking tanesi

Günün sonunda tanrılar herkese bir işaret bir çağrı gönderiyor işareti alanın ne yapacağı ise meçhul kimi Floki gibi baltayı kapıp ormana kan peşine koşuyor kimi Athelstan gibi kitabı kapıp dua peşine düşüyor. Ortada bir çağrı bir işaret var gerisi işareti alanın algılamasına ve yeteneklerine bağlı. Sonunda pagan tanrıların istediği kan Floki'nin baltasıyla dökülürken Athelstan’da inançlı bir Hristiyan olarak tekrar cennetin kapılarını açıyor. İki taraf da kazançlı bu durumda taraflardan birisinin zamansız ölümüne rağmen.


Tanrıların baltası Floki

Kattegat’ta bu raundu Viking tanrıları kazandı. Floki huzuru yakalarken Ragnar öğretmenini, en yakın dostunu ve sırdaşını kaybetti onu çıkarabildiği en yüksek tepede gömerken “Beni affet dostum, yaptıklarım değil yapacaklarım için beni affet” dedi. 


Dosta son vazife

Athelstan'ın üzerinden gelecek bölümlerdeki çatışmaların ve olayların temelinin atıldığı bu bölümden sonra ilerleyen günlerde, Ragnar'ın bu büyük kayıpla nasıl başa çıkacağını, Viking kabileleri arasındaki politik çatışmaların güç kavgalarının ve insani ilişkilerin sonuçlarını ama her şeyden önce Ragnar Lothbrok’un intikamını hep birlikte göreceğiz.

 

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER