Kurtlar Sofrası: Tüm hayatlar değerlidir
Rick Grimes ailenizin kasabı
Sabahtan beri spoilera maruz kalmamak için bu geceyi bekledim, Twitter ve diğer ortamlarda Walking Dead hashtaglerinden kaçtım. Sonunda gece oldu ve beklediğimiz sezon finali başladı. Sezon başından beri neredeyse iki bölümde bir varlığını bir şekilde hissettiren Morgan ormanda bir araba enkazında uyandı, arabanın dikiz aynasına bakıp uğurlu tavşan ayağını gördü ve gülümsedi. Sanki bir kamp sabahına uyanmış kadar sakin ve doğal ateşte hazırladığı çorbayı içerken ormandan çıkagelen adam silahını Morgan'a doğrulttu. Alnında bıçakla kazınmış bir W harfi olan bir adam. İngilizce kurt anlamına gelen Wolf'un baş harfi. Bir çete işareti. İnsanları avlayan kampları basan bir çete kurtlar. Davetsiz misafir ile Morgan sohbet ederken bir anda elinde palayla çalılardan fırlayan ikinci kurt Morgan'ın Splinter ustaya dönüşmesine sebep oldu. Morgan ve engin Kendo bilgisi iki kişiyi ormanda paketlemeye yetti de arttı bile. Kıyamette bu kadar uzun süre sağ kalabilmek sadece şansla açıklanamaz. Morgan'ın davetsiz kurtlara kestiği ceza da kıyamet şartlarına uygun bir ceza oldu, insan ektiğini biçer evet.

Morgan reyiz söylüyor Kumbaya!

Bölüm jet  hızıyla başladı. Aaron ve Daryl ormanda yeni bir sefere çıkarken Alexandria'da sağlam bir sopa yemiş olan Rick yavaş yavaş ayılıyordu. Michonne ve Rick konuşa konuşa anlaşamazken açılan kapıdan ekibin kalanı geliyor. Carol, Glenn, Abraham Ford. Carol'un nasıl şahane bir aktris olduğunu burada da görüyoruz? "Silahı neden çaldın Rick? Aptalca bir hareketti bu" sütten çıkmış ak Carol. Şaşkın gözlerle bakan Rick grubun çekirdek kadrosuna darbe planını anlatıyor. İşler kötüye giderse ıslık çalacağım sen şunu yapacaksın sen bunu sen de bunu. Grup tereddütle dinliyor. Bu gece bir şeyler olacağı kesin. Deanna gece yapılacak toplantı konusunda kararını vermiş gibi görünüyor Maggie'nin ikna çabaları etkisiz gibi sanki karar çoktan verilmiş ve Rick sürgüne gönderilecek. Diğer yandan geçen bölüm ruh durumunun hiç de iyi olmadığını gördüğümüz Sasha bir robot gibi duvarın etrafına gelen aylakları avlayıp gömüyor.

Çayır çimen geze geze

Daryl ormanda Aaron ile bir grubu izlerken Alexandria'nın tarihini de öğreniyor. Carol ise Rick'e tek başına gelip, yanında getirdiği tabancayı Rick'e verirken sadece ona güvendiğini de vurguluyor. "Tatlım diyor hem yalan söylemeyeceksin hem de buraya sahip olmayacaksın. Bu ikisi aynı anda olamaz". Maggie akşam toplantısına kadar herkesle konuşup Rick lehine kamuoyu oluşturmak niyetinde ama Glenn işler kötüye giderse olacakları düşünüyor ve karamsar. Nicholas ise eski kuyruk acısını unutmamış. Alexandria'da kötü gidebilecek her şey kötü gidiyor hem de süratle. Nicholas çite tırmanıp ortadan kaybolurken aynı anda peder Gabriel silahsız sine üryan imanına sarılarak "dolaşmaya" çıkıyor. Bu adamın bu güne kadar yaşaması mucize değil de nedir? Glenn Nicholas'ı takip ediyor.

Muhteşem ikili

Daryl ve Aaron ise izledikleri adamı kaybediyorlar ama bir yiyecek deposu buluyorlar ve bu her gün olan bir şey değil. Karar vermek gerek, depoyu temizleyip eve yiyecekle dönmek niyetindeler ama burada yolunda gitmeyen bir şey var. Gürültü çıkarıp uyarması için TIR kasalarına asılmış boş konserveler buranın boş olmadığını gösteriyor. Aaron'ın çok konuşmaya başlaması da kötü bir işaret, plaka peşinde koşması da. Alaska plakasının üzerinde "Son hudut" yazıyor kehanet gibi. Her zamanki gibi bedava peynir sadece fare kapanında olur, konteynır kapağını zorlamalarıyla bubi tuzağı haline gelmiş kapılar açılıp konteynırlarda  doldurulmuş onlarca aylak bir anda ortalığa yayılıyor. Daryl olmasa Aaron'un 30 saniye yaşaması imkansız, aslanlar gibi Daryl ama sayı üstünlüğü karşı tarafta. Konteynırlarda kancalara geçirilmiş insanlar kıvranırken Daryl ve Aaron can havliyle bir arabaya sığınıyorlar.

Arabada alelacele yazılmış bir not var "Bu bir tuzak, kötü adamlar geliyor kaçın" bütün bu fabrika ve içindekiler kurtlar çetesinin bir tuzağı. Bu arada Carol kötü koca Pete'i ziyaret edip Tara'yı tedaviye devam etmesi konusunda onu ikna ediyor, biraz tehdit çenesinin altına küçük bir faça. Carol gerçekten bu dizinin en korkunç karakterlerinden birisi. Bu arada Nicholas'ın peşinden giden Glenn vuruluyor. Tam ihtiyacımız olan şey. Daryl arabanın içinde kendi hayatını feda ederek Aaron'u kurtarmayı teklif ediyor ama Aaron birlikte savaşarak çıkmalıyız diyor. Tam hamle yapacaklar bir anda Morgan çıka geliyor ve yine Splinter usta modunda, son saniyede kaçarak aylaklardan kurtuluyorlar. Morgan elinde Rick'ten kalan harita ile Washington'a gitmeye çalışıyor ve Daryl ile karşılaşıyorlar. Dünya küçük değil de nedir?

Son saniye sayısı Morgan'dan

Bu arada lüzumsuz adam peder Gabriel ormanda ilk bulduğu aylağa kendisini yedirtmek niyetinde. Son saniyede karar deştirmese bu lüzumsuz adamdan kurtulmamız an meselesi ama olmuyor. Peder, varoluş dramının ortasında yola yıkılıp cenin pozisyonunda hıçkıra hıçkıra ağlıyor. Olaya bak. Sonunda Alexandria'ya dönerken de kapıyı yarım yamalak kapatıyor gereksiz. Ormanda ise Glenn'i yaralayan Nicholas onu 3 tane aylağın altında kanlar içinde bırakarak kaçıyor.

Tarzan zor durumda

Durum her geçen saniye daha da kötüleşiyor, inanılmaz adrenalin yüklü bir bölüm bu. Toplantıdan önce Rick son dakikada darbe planını Michonne'a anlattı ve onun da desteğini aldı. "Önce iknayı deneyelim olmazsa senin yanındayım" dolayısıyla toplantıdan önce bir düğüm daha çözülmüş oldu. Rick hazırlıklarını yaparken aklından Bob ile yaptığı son konuşma geçiyordu "Bu bir kabus ve kabuslar sona erer"  tam bu sırada Rick bulunduğu odanın penceresinden peder Gabriel gereksizinin kapıyı açık bıraktığını gördü oraya koştuğunda da içeriye bir ya da daha fazla aylağın girdiğini anladı. Bir bu eksikti değil mi? ne eksik kaldı diye düşünüyorsak bir de uzaylı saldırısı olursa olay tam kıvama gelecek diye düşünüyorum.

Şimdi duruma bakacak olursak, Rick kapıdan sızan aylak ya da aylakların peşinde, Glenn dışarıda can çekişiyor, Sasha kafayı üşütmek üzere, Daryl, Aaron ve Morgan dışarıdalar, Deanna ise toplantıya başlıyor Rick ile ilgili karar vermek için. Sasha yardım istediği faydasız pederden aradığını bulamıyor. Rick içeride aylaklarla boğuşuyor, Sasha lüzumsuz pederle, Glenn ormanda Nicholas ile boğuşuyor. Bu sırada duruşma devam ediyor, halk mahkemesi resmen.  Glenn Nicholas'ın hakkından gelirken Rick üzerindeki aylağın kafasını çıplak elleriyle patlatıyor.

Glenn ve Nicholas dostça bir tartışma içerisindeler

Konserve fabrikasında ise Morgan'ın arabaya kitlediği 2 kurtlar çetesi elemanı Aaron ve Daryl'in takip ettiği kırmızı yağmurluklu adamı öldürüp diğer aylakların arasına katıyorlar. Her yerde ayrı bir aksiyon. Adamlar resmen aylaklardan oluşan bir tuzak düzeneği kurmuşlar, ışıklar ses düzeni her şey tamam tam teşekküllü bir aylak diskoteği. Bu arada toplantıda hava Rick aleyhine seyrediyor Deanna, peder Gabriel gereksizinin söylediklerini tekrarlıyor. O sırada Glenn Nicholas'ı öldürmek üzere ama yapamıyor, Sasha'da pederi öldüremiyor neticede insan tarafları hala tükenmemiş. Rick son aylağı sırtlayıp Deanna'nın mahkemesinin orta yerine kanlar içinde atıyor. Kıyamet gibi kıyamet. Peder kendisini öldürtmeye çalışıyor ortalık sirke döndü resmen. O sırada Maggie kiliseye girerek pederi son saniyede Sasha'nın namlusunun ucundan aldı. Maggie, Sasha ve peder yeniden iman tazelediler.

Bana ellerini ver hayat seni sevince güzel

Son dakikalarda Rick'in şahane bir tiradı var. "Dışarıdakiler bizi avlamaya, kullanmaya, öldürmeye çalışacaklar. Çünkü biz içerideyiz ve onlar dışarıdalar. Dün gece söylediklerim için üzgün değilim, onları daha önce söylemediğim için üzgünüm. Hazır değilsiniz" lakin tirat sona ermeden Pete geldi ve Michonne'un kılıcıyla en olmayacak şeyi yaptı. Duruşma Deanna'nın Rick'e verdiği komutla sona erdi. "Bitir işini Rick!" 

Şimdi artık kurtlar Aaron'un reklam fotoğrafları ve sırt çantasına sahip oldukları için Alexandria'yı biliyorlar, Daryl, Aaron ve yanlarında Morgan ile Alexandria biraz daha güçlendi. Yeni sezonda yeni dünya düzeni kurulacak. Sezon fırtına gibi sona ererken önümüzdeki sezon Deanna'nın dönüşen kocası, Nicholas, dışarıda aylaklar ve Kurtlar Çetesi içeride de Rick usulü az pişmiş demokrasi izleyeceğiz.

Kıyametin ortasında hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER