Eve dönüş: Kahin'in fazla mesaisi
Kattegat'da sular ısınıyor
Ragnar'ın gemileri Kattegat körfezini doldurmuş seferden dönerken rahip Athelstan kim bilir kaçıncı kere Ragnar'a Paris'i anlatıyordu, sudan yükselen şehrin muhteşem surlarını, mermer binalarını, bakmaya doyamadığı kadınlarını. Ragnar mutsuz, çocukları olmasa belki de İngiltere'den hiç dönmeyecek. Floki'de mutsuz Ragnar'ın Athelstan ile olan samimiyetinden. Gemiler yavaş yavaş Kattegat'a yaklaşırken orada bekleyen sorunlardan habersizdiler. Sonunda sağnak yağmur altında gemiler yanaşıp yaralılar kumsala dökülürken bekleyenler arasında sevdiğine hiç kavuşamayacaklar var. Thorstein Valhalla'da geride 2 mutsuz ve hamile kadın, Siggy Valhalla'da geride mutsuz ve öfkeli bir Rollo. Hayat acımasız. Rollo perişan, Ragnar'ın çocukları ortada yok ve durum gittikçe garipleşiyor. Porunn'un harabeye dönen yüzü ve yaraları da Bjorn'un hayatını kolaylaştırmıyor.


Rollo Siggy'i arıyor ölümünden bihaber

Ancak Rollo'nun acısı ve vicdan azabı o kadar büyük ki sonunda içkiye boğuluyor, sarhoş olunca kavga çıkarıyor ve onu korumak isteyen Bjorn ile destansı bir kavgaya tutuşuyorlar. İki dev çamurun içinde birbirini boğazlarken sarhoşlar el çırpıp bağırıyorlar. Dövüşün sonunda yüreğinin acısını bedeninin acısıyla unutan Rollo kanlar içerisinde mağlup ve sendeleyerek uzaklaşıyor.  Bu daha sadece başlangıç, Rollo'nun mutsuzluğunun boyut ve sonuçlarını göreceğiz.


Rollo Bjorn'e karşı evi arabayı sat Bjorn'e bas!

Ragnar çocukların göle düşmesi konusunda Aslaug'un anlattığı hikayeye inanmışa benzemiyor ağzında hep aynı sorular "Neden çocuklara Siggy bakıyordu?" ve "Çocukların donmuş gölde işi neydi?" cevaplar tatmin edici değil. Aslaug ile Ragnar arasında buz kesmiş Norveç ikliminde bile hissedilir bir soğukluk var. Floki biraz sıkıştırınca Helga'dan gerçeği öğreniyor Harbard denilen gezginin kim olduğunu.  Sonuçta ortada tanrısal bir ziyaret var ve bu ziyaretten Ragnar'ı haberdar etmek de elbette Floki'ye düşer, düşecek.


Harbard kim karıcığım?

Lagertha'ya da hain Kalf'ın marifetlerinin haberi ulaştı, ortalık karıştıkça karışıyor. Tahta konan Kalf zayıf da olsa bir güce sahip ve yardım olmadan devrilebilir mi? Ortada pek çok sorun ve pek az çözüm var Harbard var mesela dev gibi bir sorun. Bu arada Wessex dolaylarında da işler sarpa sarmış durumda Judith kocasına hamile olduğunu söylüyor. Ortada babası belirsiz bir bebe ve şaibeli bir hamilelik var. "Vay bana vaylar bana" diye bağırırken Aethelwulf durumun umutsuzluğunu anlayarak susmaya karar veriyor. Kol kırılır yen içinde kalır ama ne kadar kalır göreceğiz. Ragnar Kahin'e geliyor Paris'i sormaya, yeni obsesyonu bu beyimizin.  Kahin'in söyledikleri iç açıcı şeyler değil elbet. Lakin arkadaş Kahin nasıl bir adamsa,  Kattegat'tan bakıp Paris'in kapılarını görüyor, bu zamanda yaşasa şifreli kanalları, maç yayınlarını çözecek kadar derin falcı. Ragnar halkına Paris'e saldıracaklarını söylüyor.  Bunun öncesinde de hain Kalf'a bu seferde kendisine katılmasını ve iç savaş kayıplarını önlemeyi teklif ediyor. Aksi halde kanlar sel olup akacak kelleler yuvarlanacak. Kalf ise Lagertha'ya hiç beklemediği bir teklifte bulunuyor. Hedeby'nin yerlisi şehrin çocuğu Kalf "Hizmet için varım" diyor. "Başkanım beni al" dercesine bakıyor Lagertha'nın gözlerinin içine. Kahin'in en son ziyaretçisi Rollo belki de en dertli ziyaretçisi de o. Rollo tamamen acılardan ve başarısızlıktan oluşuyor. Oysa tanrıların bambaşka planları var "Ayı bir prensesle evlenecek" diyor kahin ve sen de bu törende bulunacaksın. Burada ayı kim? Nordik dillerde Beorn, Bjorn ayı anlamına gelir, acaba? Yoksa kalıp kıyafet olarak Rollo mu kastedilen. "Tanrıların senin için neler planladığını bilsen sahilde çırılçıplak dans ederdin" kahin Rollo'nun yarım olan aklını iyice alıp gönderiyor.


Rollo'nun mutsuzluğunun çaresi var mı?

Bu arada Wessex'de yerleşimci Viking'ler ile İngilizler arası sorunları çözmek için Aethelwulf gidiyor ama başka planlar peşinde bu çocuk. Adamlarıyla Viking yerleşimcilere saldırıyor. Tam bir kıyım ayakta bir tek can kalmayacak şekilde yakıp yıkıyorlar. Hristiyanlık:1 Paganlık:0 ve bu daha başlangıç, bu işin korkunç sonuçları olacak. Bölümün sonunda kral Eckbert'in öfkesini ve dönüşümünü izleyin.

Bundan sonra Ragnar'ı içerde ve dışarıda çözülmesi gereken onlarca sorun bekliyor. Bakalım zamanın aynası neler gösterecek.

İzleyip göreceğiz.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER