Birinci Alexandria Otorite Savaşları başladı
Müsademe-i efkârdan bârika-i hakikat doğar
Nicholas nasıl anlattıysa Aiden'in ölümünü Deanna ve kocası derin kederlerinin arasında Carol'un yaptığı yemeği kabul etmediler. Deanna baş sağlığı notunu mum alevinde cayır cayır yakarken yüzü taş kesilmiş gibiydi acıdan. Sasha kulede hem vicdan muhasebesi hem de keskin nişancılık yaparken Daryl ve yeni ortağı Aaron arazide hayatta kalan yeni adaylar peşindeydi.


Ormanda on kaplan gücünde Daryl

Sıradan bir Alexandria gecesi neredeyse. Sonrasında Alexandria'nın görüntülü mülakat/sorgu sistemi devrede Nicholas'ın yalanlarına karşı doğrular. Deanna kime inanacak? Söz konusu olan kendi oğlunun ölümü olunca tercihini hangi bilgiden yana kullanacak? Rick ise Glenn'in hikayesini dinledikçe Alexandria ve sakinlerinden iyice umudu kesiyor ona göre bu insanla kayıp vakalar. Hepsi bir masal aleminde yaşıyor ve Glenn'in aksine Rick onlara yardım etmeleri gerektiğini düşünmüyor. Bir yandan da yasak aşkı Jessie ve onun "mutlu" ailesine uzaktan uzaktan yan yan bakıyor. Zor durum. Carol'un anlattıkları da Rick'in kalbindeki öfkeyi ateşleyecek cinsten şeyler.

Carol'un geçmişi de bu tarz zorba bir koca ve onun şiddet hikayeleriyle dolu olduğu için bu konudaki hassasiyetini anlamak mümkün. Ama böylesi bir kıyamette Rick gibi bir boğanın önünde kırmızı bezi sallayıp durmak akıllıca değil. Bu arada Rick'in gizli aşkı sadece Rick'e gizli herhalde, Jessie'nin kocası Pete başta olmak kaydıyla Carol'da dahil yedi düvel farkında hadisenin. Nasıl ayarsızsa sevgi artık. Bu kadar gaza rağmen Rick karşılaştıklarında Pete'i öldürmüyor ama ramak kaldı bu sefer bir dahaki sefere Carol'un gaz vermesine bile gerek olmayacağı ortada.


Şaşkın ergenimiz Carl..

Öte yandan geceyi kulede geçiren Sasha sabah dönmemiş ve Michonne onu aramaya gidiyor. Alexandria'da geçirdikleri şu kısacık zaman bile reflekslerini köreltmiş alışkanlıklarını unutturmuş neredeyse ve bunun iyi bir şey olmadığını hep birlikte göreceğiz. Aiden'in mezarı başında Deanna ve Rick'in konuşması inanılmaz bir çatışma aslında medeniyet ve vahşi dünyanın çatışması. Kıyamet ve rüyanın çatışması. Rick kıyameti, Deanna medeniyetin son kırıntılarını temsil ediyor. Rick'in metotları radikal çözüm önerisi cerrahi Deanna ise politik ve geleceği düşünüyor. Deanna'nın kararı kesin yeni dünya düzeninde insan öldürmek yok katlanılmaz hale gelirse sürgün var ve Rick bunu değiştiremeyecek.

Bu arada Michonne ve Rosita ormanda Sasha'nın peşinden giderken onun geride bıraktığı aylak ölülerinden izini sürüyorlar. Tıpkı ekmek kırıntılarından bırakılmış bir izi sürer gibi. Carl ise çite tırmanan ergen kız arkadaşının peşinden ormanda fantastik koşular yapıyor. Orman havası alıp aylaklardan kaçarak heyecan yaşıyorlar, dışarıyı gören herkes burada hayatta kalmanın şartlarının unutulmaması gerektiğinin farkında aslında. Tam sohbet koyulaşırken bir anda gelen 6-7 aylaklık mini sürü ergenleri bir ağaç kovuğuna sığınmaya zorluyor. Carl hayatının ilk öpücüğüne o kadar yakın ki ama çekiniyor.


Bana öyle bakma anlayacaklar!

Bu arada dikkatli gözler gelen aylaklardan birisinin alnında bıçakla kazınmış W harfini görmüştür. Ormanda Sasha aylakları avlarken Michonne ve Rosita ile büyük bir sürünün ortasında kalıyorlar, Sasha bir ölüm makinesi gibi, Michonne ve Rosita'da ona uyunca sürü kırılıyor ama Sasha'yı ölümden Michonne kurtarıyor. Bu arada orman ve Alexandria çevresi Esenler Otogarı gibi. Her taraftan yeni aylaklar çıkıyor bir kalabalık bir nümayiş söz konusu. Rick'in Alexandria dışında sakladığı Glock tabancanın da Nicholas tarafından çalındığını gördük. Bu kıl bıyık kardeşin niyeti kötü ve ileride kendisini dostça uyaran Glenn'i ortadan kaldırmaya çalışacak sanıyorum.


Şu W işareti merak uyandırıyor tabii

Bu arada Daryl ve Aaron ormanda yeni parçalanmış bir aylağa rastlıyor, kollar bacaklar yerde kalanı da yok. Tıpkı daha önce gördükleri bir kamyonet dolusu yarım aylak gibi. Biraz iz sürünce ağaca bağlanmış karın kısmı ve iç organları yenmiş taze bir ceset buluyorlar alnında W işareti bıçakla kazınmış. Bu işi her kim yapıyorsa bu insanlardan gerçekten nefret ediyor olmalı. Ormanda canlı canlı yenmek üzere ağaca kadın bağlamak nedir be?


Orman sürprizlerle dolu bir yer

Rick'in Jessie ile konuşması da çok başarılı gitmiyor, Jessie kocasını düzeltebileceği kanaatinde. Rick ise adamı kuduz bir hayvan gibi itlaf etmek niyetinde. Anlaşmalarına imkan var mı? Yok. Jessie Rick'e ayarın kralını veriyor ve kendi işine bak diyor. Rick bu ayardan sonra delirmekle Alexandria medeniyetinin kurallarını kabul etmek arasında gidip gelirken son saniyede evine girip Jessie'yi iknaya çalışıyor. Bu akıllıca bir iş değil Rick şu anda yapılmaması gereken tek şey belki de bu. Jessie'nin tavrı yumuşar gibi oluyor hatta ikna da oluyor ama Pete son saniyede ortama girince ortalık karışıyor.


Yer misin, yemez misin?

Sonrası hepten rezillik. Jessie Pete'i gitmesi için iknaya çalışıyor ama Pete delirmiş vaziyette kıskançlık ve öfke güldür güldür akıyor. Sonrası vahşi bir kavga bir yandan duvarın öte yanında aylaklar sürü halinde gelirken Rick'e göre daha kalıplı olan Pete üstünlüğü kurmuş ve Rick'i tepelemek üzere. Sonunda Rick'in zaferi ve acıklı tiradı uzun sürmüyor ve maalesef Michonne tarafından yarıda kesiliyor.


Ummadık Michonne baş yardı?

Sorun çözüldü mü? 

Hayır Deanna, her şey daha yeni başlıyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER