Harcananlar: Son bakışın duruyor içimde!
Son bakışın duruyor içimde
Alexandria’da kuş sesleri arasında bir sabah peder Gabriel pırıl pırıl kıyafetleriyle kiliseden içeri girdi. Peder derme çatma kürsünün başında incili yırtarken belki de kıyametin yaşandığı bir dünyada kaybettiği inancına yanıyordu. Yine de adam ekranların en çok izlenen dizisinde kutsal kitabı cart cart yırttı, bunun benzeri bizde olsa o televizyon kanalının başına neler gelirdi acaba? Bir süre bunu düşündüm sonra "aman be" dedim bu sezonun sondan bir önceki Walking Dead bölümü başladı boş verdim pederi. Daryl yeni motoruyla ilk keşif gezisine çıktı Aaron ile beraber, son derece normal bir sabah. Sabah kalkıp kutsal kitabı yırttıktan sonra günümüze başlıyoruz. Neden? Çünkü kıyamet yakın meşaleleri yakın? Çünkü zaten dünyanın çivisi çıkmış ve tekrar düzen tutması neredeyse imkansız. Noah bakım onarım işlerine talip gelecekte de düzenin sürmesini istiyor çocuk.

Sonunda kara kaplı defteri alıyor mimar efendiden. Alıyor da bu alemde bu planlar yürür mü kara gözlüm? Bu güne kadar yürümediğini defalarca görmüşken hem? Yani nüfusun yarısı beyinsiz aylaklara dönüşmüşken geleceğe dair ne planı yapıyorsun canısı? Ama Alexandria’da elektrik arızası var ve parça gerekiyor, parçayı bulmak için de dolaşmak gerekiyor, kibirli çocuk Aiden yardakçısı Nicholas, Glenn, Tara, Eugene? Ekip karışık. Rezil bir rave dinleyerek yola çıkıyorlar dingildek minibüse binip. Bu arada Rick ve yasak aşkı Jessie kırılan baykuş heykeli başında medeni toplumun devamı ile ilgili kısa bir sohbet yapıyorlar. Her şey bununla ilgili bir yanda kıyamet bir yanda pamuk ipliğine bağlı Alexandria medeniyeti. Bu arada Jessie’nin her ismini duyduğumda aklıma Joan Baez’in o dupduru sesiyle söylediği güzelim şarkı gelir. Ama konumuz bu değil.

Şerif Rick sanat düşmanlarının peşinde

Elektrik parçaları deposunda Glenn ve Aiden arasında ilk diyalog ilk inceden çatışma, ön kapıdan dalmak ile etrafı kolaçan etmek arasındaki seçim. Sonrasında depo bahçesinde yığınlarla aylağı görünce Glenn’in kararının ne kadar doğru olduğunu anlıyoruz. Önce keşif sonra hareket. Her zaman. Kıyamette yapmak istemeyeceğimiz işler serisi no 2566 “Dev bir depoda fener ışığında yedek parça aramak”  koridor koridor depoyu dolaşırken bir tel çitin ayırdığı aylaklarla yüz yüze gelmek.

Eugene parçayı bulunca biraz rahatladık ama uzun sürer mi?  Hayır elbette, depoda ortaya çıkan çelik yelek ve kaskla donanmış aylağa, yağdır mevlam su düzeniyle ateş eden Aiden aylağın üzerindeki taarruz el bombasını vurdu. Vay annem vay vay vay olaya bak. Bum ve ortalık toz duman dışarıda bir ton aylak içeride patlamadan taklaya gelmiş bizimkiler. Eugene faydasız, Tara baygın,Aiden bir rafta şiş kebap olmuş durumlar parlak değil. Carol’un ise derdi başka,  Alexandria’da kurabiye müptezeli olmuş Sam ile uğraşıyor. Bu esnada  depoda işler gittikçe daha da karışıyor. Glenn depoda çarpışırken çit için malzeme toplayan grup bir aylak sürüsünün saldırısına uğruyor. Abraham Ford kahramanca çarpışıyor ama Alexandria ahalisi boş kümeden farksız. Yani neredeyse farksız. Jessie’nin kocası Rick’in karısına karşı olan ilgisine yavaş yavaş vakıf oluyor ve bu durumdan pek memnun değil elbette. Doktor bir yandan sohbet ediyor bir yandan kafası güzel arkadaş olalım diyor ama mesaj açık. Lise bahçesinde “O kızdan uzak duracaksın” diyen gürbüz çocuktan farkı yok doktor Pete’in.

Sevimsiz Pete bey

Depoda ise işler iyice sarpa sarıyor, her fırsatta nasıl bir korkak olduğunu gördüğümüz Eugene kendisine emanet edilen Tara’yı yaralı omuzlayıp saklandıkları yerden huruç harekatına çıkıyor. Bölüm boyunca korkağım, işe yaramam diyen Eugene bir anda aslan kesildi arkadaşım. Aiden’in durumu felaket, patlamadan tavuk dönere dönüşmüş çocuk, arkadaşı Nicholas  ve o ilk grubu satanlarmış meğer. Aylaklar dönerken Nicholas Noah ve Glenn’i bırakıyor ve sonunda Aiden bir açık büfeye dönüşüyor aylaklar için. Feci bir son. Gerçi o mesafeden taarruz el bombasıyla zaten patlamada ölmesi ya da sonrasında şoktan ölmesi gerekiyordu ama senaryo güzel dokunma senaryo iyi böyle. Bölümün birinci harcananı Aiden.

Bahtsız Aiden bey ve arkadaşları

Abraham inşaat alanında Francine’i kurtarıyor ama hayal kırıklığı korkunç. Alexandria ahalisinin askeri bilgileri de sadakatleri de sıfırın altında. Abraham Ford düzeni kuruyor ama bu adamlarla bu iş uzun sürer mi? Sürmez. Sonunda ekibin kalanı bir döner kapıda sıkışıyor bir tarafta korkan ve hain eleman Nicholas, öbür gözde kurşunları bitmiş Glenn ve Noah. Şahane bir durum içeride ve dışarıda da aylaklar. Tobin inşaat işlerini Abraham’a devretmek istiyor, Deanna’ya olan biteni anlatıyor ve ikna ediyor. Deanna dışarıdan gelenlere birer birer devrediyor önemli yetkileri, bundan memnun değil ama daha iyi aday yok. Alexandria’nın geleceği olacaksa bu Rick ve onun ekibindekiler sayesinde olacak.

Baş komutan Abraham Ford

Carol’un kurabiye müptezeli yeni kurabiyeler için çikolataları çalıp getiriyor Carol’a. Bu çocuktan bir canavar yaratmakta olan Carol ve Sam zor bir ilişki içerisindeler. Sam ile sohbet ilerledikçe onun da ir silah peşinde olduğunu anlıyoruz ama kimin için?  Depoda ise Nicholas’ın korkaklığı yüzünden son olarak Noah feci şekilde ölüyor. Bölümün ikinci harcananı ise Noah oluyor. 

Mmmmhh açık büfe gibisi var mı?

Eugene ise tam bir kahramana dönüştü inanası gelmiyor insanın. Bütün bu keşmekeş içerisinde Rick’in grubunun en zavallısı Eugene bile Alexandria ahalisinin hepsinden daha becerikli. 

Kulağına bir şey fısıldayacağım Eugene

Carol’un bir sonraki ziyaretinde Sam’in asıl probleminin babası doktor Pete olduğu anlaşılıyor, meğer o tabanca edinme arzusu bunun içinmiş. Adam hem sarhoş hem de ailesi için bir tehdit anlaşılan. Glenn, Eugene, yaralı Tara ve hain Nicholas dönüş yolundayken peder Gabriel Deanna’ya uğruyor konuşmak için. Peder “Rick ve diğerleri şeytan” diyor “Bu cenneti mahvedecekler. Çok kötü insanlar inanılmaz derecede kötü işler yaptılar”. Deanna inanmıyor, “Bunu hayatta kalmak için yaptılar” diyor ama peder ısrarcı. Carol ise Rick’e Pete’in ailesini dövdüğünü anlatıyor. Peder Gabriel ise kafayı iyice bozmuş vaziyette Rick ve dostlarının bu cennetten kovulması gerektiğini söylüyor, bozuk plak gibi, tekrar ve tekrar ve tekrar. Dışarıdan yardım çığlıkları gelirken Carol Rick’e ağzındaki baklayı çıkarıyor. “Pete’i öldürmek zorundasın” işte bu sırada Rick’in gözünde beliren pırıltıyı fark ettiniz mi?

Şimdi arkadaş, Glenn ve Eugene dönünce neler olacak? Deanna pederin söylediklerini ne kadar ciddiye alacak? Elektrik şebekesini onarabilecekler mi? Sarhoş doktor Pete ve Jessie’nin durumu ne olacak? Cennet ayakta kalacak mı? Daryl ve Aaron’un bölümün başında çıktıkları seferden dönüş olacak mı? Hepsini haftaya XXL ve ekstra uzun sezon finalinde göreceğiz.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER