Bazen, kahramanların da kurtarılmaya ihtiyacı vardır..
Flash vs Arrow
Dikkat!! Yazı, 1 değil 2 dizinin spoilerini içerir. Yok ben görmedim, etmedim deme!

Bildiğiniz gibi bir haftalık aranın ardından Arrow yeni bölümüyle ekranlara geldi. Ama onun öncesinde kardeş dizimiz olan The Flash'da da Team Arrow'u izleme şansını elde ettik. İki dizinin kahramanları çoğu kez diğer diziye konuk olarak katılmıştı ama ilk kez ortak bir bölüme el attılar. İlk kısmı The Flash, diğer yarısıysa Arrow'da olmak üzere iki parça halinde izlediğimiz bölümde neler olmuş gelin hep beraber bakalım.

İlk olarak The Flash dizisinde yayınlanan bölümle başlayalım. Işık hızıyla hareket eden kahramanımız Barry ile Oliver'ın çok benzediğini düşünmüşümdür hep.

  • Şehri kurtarma isteği; √

  • Kimliğini gizleme; √

  • Kahraman olma isteği; √

  • Yanlış kızlara aşık olma eğilimi; √


Tüm bu ortak özelliklere rağmen yan yana gelince gördük ki, aslında çok farklılar. Barry'nin ne kadar tecrübesiz ve Oliver'ın yanında 'çocuk' kaldığını, kahraman olabilmek için bizim deyimimizle 40 fırın ekmek yemesi gerektiğini düşünüyorum. İtiraf etmem gerekirse, ne kadar aynı konuyu işleseler de aynı sebeplerden dolayı The Flash'ı izlemiyordum. O yüzden genel konular üzerinden yorumlayacağım bölümü, hatalarım olursa şimdiden affola. Ama bölüm sonuyla ilgimi çekmeyi başardı. Geçmiş bölümleri izlemeyi aklımın bir köşesine not ettim.


Kendini yaktın, çocuğun başını yakma Oliver. Tamam, Iris yanlış kız ama Felicity doğrunun sözlük anlamı senin için..

Central City'de tıpkı Starling gibi başı beladan kurtulamayan şehirlerden. Hâl böyle olunca bir kahraman yeterli gelmiyor. Bu bölümde Arrow'un da şehre gelmesiyle bir ilk yaşanıp, bazen kahramanların da kurtarılmaya ihtiyacı olduğunu görmüş olduk. Barry'nin 'yarı insan' dediği kimyasal patlamadan etkilenmiş Roy G. Bivolo'nun etkisinde kalıp öfke nöbetiyle birlikte bastırdığı tüm duygular ortaya çıkmış oldu. Bunların başında da; kıskançlık ve kendine güvenememe geliyordu. Bu konularda ona hak vermedim diyemem, bir yanda Oliver Queen gibi bir adam bir yanda kendisi. Barry, sevdiği kız tarafından ancak süper kahraman kostümlerini giydiğinde duygularına karşılık alabiliyor ama Arrow'un buna ihtiyacı yok. En azından dışarıdan görünen böyle. Eski bir milyarder olsa da, Oliver Queen, Oliver Queen'dir mantığı işliyor ilk bakışta. Ama Oliver'in kendi dilinden söylediği gibi; ''Bizim gibi adamlar güzel kızı kapamazlar.''

Kaparlar Oliver'ciğim kaparlar, sen başını yaktın bari Barry'nin başını yakma. Sen üç sezonda zor gördün Felicity'i, bırak Barry Iris'in yanlış kız olduğunu senden önce fark etsin ve kendi Felicity'si olan Caitlin'i biran önce fark etsin. Caitlin demişken onun da ölmüş olduğunu düşündüğü eski nişanlısını görme şansını elde ettik. Bu dizide de ölen kişiler tam olarak ölmüyor herhalde. Bakalım bu eski nişanlı ne zaman ortaya çıkacak.


Bakalım ne zaman ortaya çıkacaksın Sandra..

Ortaya çıkan bir diğer kişiyse Oliver'in çocuğuna hamile olan ve annesi tarafından para verilerek bu çocuğun Oliver'dan gizleyen Sandra'ydı. Telefonda konuştuğu kişi Oliver'on çocuğumu bilmiyorum ama benim kişisel tahminim küçük bir oğlan çocuğu olduğu yönünde. Bakalım bu sır ne zaman ortaya çıkacak. Zaten herkes Oliver'ın Arrow olduğunu öğrendi, buda çok saklı kalmaz.


Roy'un bakışları aynı ben. Neyce konuşuyor bu kızla rdiyorum her seferinde.

Gelelim ortak bölümün Arrow'da yayınlanan kısmına. Sara'nın katilini bulmak için, onu öldüren okları Caitlin'e vermeyi teklif eden Felicity okları göndermeden Barry'nin yardımcıları Cisco ve Caitlin'i iade-i ziyaretle karşısında buldu. Central City ve The Flash ekibinin gerçek dünyayla tanışmasını anlatan bu ziyarete bir izleyici olarak çok memnun olduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Arrow'a son bölümlerde hakim olan karamsar havanın biraz olsun dağılmasına yardımcı oldular.


Captain Boomerang rolünde NickTarabay'ı izledik.

Geçen bölümün sonunda Captain Boomerang'ın öldürdüğü kişinin A.R.G.U.S. ajanı olduğu ortaya çıktı. Meğer bu sefer kötü adamımız eskiden Suicide Squad'ın bir üyesiymiş ve Lyla'nın emriyle öldürülmek istenmiş. Eh ben de olsam intikam almak isterdim. İntikam aşkıyla yanan kötü adamımız Lyla'yı öldürmek için A.R.G.U.S. 'un merkezini basmaya kadar ileri gidince buranın nasıl bir güvenliği var yahu diye düşünmeden edemedim. Önüne gelen elini kolunu sallayarak giriyor. Aynı şey Arrow ekibinin yeri için de geçerli. Biraz daha 'güvenlik' önlemi alında daha inandırıcı olur bence. Kendi mekanını koruyamayan kahraman mı olur canım?


Barry'nin darkside'a geçişini merakla bekliyorum. Fazla temiz bu işler için.

Neyse ki Barry imdata yetişti. The Flash'da yayınlanan bölümde Oliver'ın Barry'i kurtardığını yazmıştım. Barry, bu kez sadece Oliver'ı değil, Diggle, Lyla ve Roy'un da hayatını kurtararak hakkını fazlasıyla ödemiş oldu. Oliver her ne kadar birlikte çalışmaya yanaşmayıp daha çok 'Lonely Boy' mantığıyla hareket etmeyi düşünse de, aslında tam tersini istediğini ve ben yalnızım diye bas bas bağırdıpını düşünüyorum. Bölüm boyunca Barry ile küçük kardeşiymişcesine tartışması, onunla gurur duyması ve Felicity'e olan özlem dolu bakışları bunun kanıtı gibi.
''Kahraman olmanın bir bedeli vardır'' sözüyle başlayan üçüncü sezonun özeti gibi bir bölümle karşımıza çıkan bir Arrow bölümünün de sonuna geldik böylece. Barry'nin kıyafeti için hazırlanan yere bakılırsa Arrow ve Flash'ı birlikte daha çok göreceğiz gibi. Bölüm sonunda herkesin merak ettiği soruya da yer vermelerine değinmeden geçemeyeceğim tabii. Cevabını göstermeseler de benim oyum Oliver'dan yana. Peki senin ki?


Arrow ve Flash dövüşse kim kazanırdı?

Yazarların dediğine göre ileride Arrow'da bir düğün bizi bekliyormuş. Gönül isterdi ki Olicity çifti evlensin ama işler istediğimiz gibi gitmiyor bu dizide. Hayaller Olicity, gerçekler Diggle ve Lyla. Şaka bir yana bu bölümde bu konunun üstünde o kadar çok duruldu ki, düğün bizlere sürpriz olmazdı.

Eğlenceli ve yer yer güldüğüm eğlenceli iki bölümdü. Emeği geçenlerin ellerine sağlık, haftaya görüşmek üzere. Fragmandan anladığımız üzere beklenen isim sonunda geliyor.

Kitapkurdu


Arrow 9. Bölüm Fragmanı;

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER