Takas
Peder Gabriel'ın imza günü.
Sezon arası final bomba gibi başladı, Twitter üzerinde açılmış kötü bir hashtag spoilerların kralını verdi gerçi ama olsun. Heyecan dorukta başladık izlemeye. Rick geçen bölüm ihanet ederek kaçan Bob’u yakaladı ve pragmatik bir şekilde sorunu çözdü.Peder Gabriel başını beladan belaya sokma geleneğini bu bölümde de sürdürüyor, bir salon dolusu aylak cam kapıları yumruklayarak iştahtan çıldırmış vaziyette onu izlerken Peder abuk subuk şeylerle zaman geçirmekle meşgul. Sanki pazar pikniğindesin Peder. Olayın ne? Zaten yarım yamalak koşuyorsun, sağlamken bile bir işe yaradığın tartışılır neyin peşindesin?  Cam patlayıp aylaklar serbest kalınca başlayan 2. Peder Gabriel sağlık ve doğa koşusu kilisenin aylaklar tarafından işgal edildiği muhteşem finale noktalandı. 
Koş Peder koş!

Burada Michonne eski günlerdeki gibi kılıcını konuşturdu ama aylakların sayısı o kadar fazlaydı ki geri çekilmek zorunda kaldılar. Rick saldırmak ile  rehineleri takas etmek arasında gidip gelirken Dawn adamlarından haber alamadıkça gerilim artıyor. Kilisedeki aylaklar tam kiliseden çıkacakken son saniyede Abraham ve sefer görev kuvveti yetişti ve ayrılan gruplar birleşmiş oldu, Michonne Beth’in yaşadığını Maggie’ye söyledi, Glenn’de tüm kurtuluş hikayesinin Eugene’in uydurması olduğunu. Dawn’un polis ekibi her cins sapığı barındırıyor ve Beth son zamanda Dawn’un saygısını kazanmış olmasa başı beladan kurtulmayacak. Ancak Dawn’ın otoritesinin de pamuk ipliğine bağlı olduğu ortada dolayısıyla Dawn ve memuru O’Donnel arasında geçen ölümcül kavga sırasında hem Dawn’ın hiç de yabana atılmayacak kadar iyi bir dövüşçü olduğunu hem de Beth ile  ödeştiklerini görüyoruz. Bu arada Tyreese ve Sasha felsefi konuşmalarıyla bölümün temposunu düşürüyorlar. Günün sonunda kıyametin tam ortasındasınız gençler tüm eforunuzu felsefe yerine hayatta kalmaya ayırmak daha mantıklı bir yaklaşım değil mi?  Rick takas teklifini Dawn’a bildiriyor, sanki değiş tokuş gerçekten yapılacak gibi Carol ve Beth bir taraftan rehineler ve Rick diğer taraftan ilerliyorlar ama ters giden bir şey var tabi. Rehine takası neredeyse bitti darken Dawn kılçığı atıyor ve Noah’ı geri istiyor, bizimkilerin itirazına rağmen Noah geri dönmeyi kabul ediyor ama Beth son saniyede hem kendi sonunu hem de Dawn’ın sonunu getiren o acıklı ama muhteşem hamleyi yapıverince tüm hesaplar allak bullak oluyor ve  Beth’in uzun fırtınalı macerası Grady hastanesinde Daryl ve arkadaşlarının göz yaşları arasında sona eriyor.

Korkmadan ateşe uçan pervane misali gitti Beth

Rick ve yanındakiler hastaneden çıkarken bahçede Abraham, Maggie ve diğerleriyle karşılaştığında Maggie'nin hüznü ve yaşadığı kayıp görülmeye değerdi. Kıyametin orta yerinde her saniye ölümle yaşıyor bile olsa bir insanın küçük kardeşinin öldüğünü görmesi kadar sarsıcı çok az şey vardır hayatta. Daryl kollarında Beth'in cesedi ile yürürken Maggie'nin çığlıkları boğazlanan bir hayvan gibi gırtlağında düğümlenip kaldı. Bu acının geçmesi oldukça uzun zaman alacak.

Beth artık yok.

Bölümün sonunda ilk bölümde karşımıza çıkan Morgan’ın ormanda ağaçlara bırakılmış işaretleri izleyerek önce okula sonra da kiliseye ulaştığını ve Rick’in yaşadığını öğrendiğini gördük, Morgan'ın davranışları onun akıl sağlığı konusunda şüpheler uyandıracak cinstendi doğrusu. 

Morgan Reis neyin peşinde?

Şubat ayında başlayacak olan yeni bölümlerde grup hayatta kalmak ve yeni bir düzen kurmanın kavgasını yapacağa benziyor. Twitter takipçilerine özel not, yazının başında da belirttiğim gibi Amerika'da bizden daha önce yayınlanan The Walking Dead konusunda spoiler'a maruz kalmamak için Pazartesi sabahı abuk subuk hashtaglere dikkat edin. Ya da en temizi Twitter'dan uzak durmaya çalışın.

İyi seyirler.


 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER