Disiplin ve ceza: Sandviç ve Dwight

Bu bölüm alışık olmadığımız bir şekilde açılış yaptı. Fonda  “En iyisi huzurlu bir yaşamı hayal etmeyi bırak çünkü o hiç öğrenemeyeceğimiz bir yaşam” diye şarkı söyleyen Paul Weller vardı. Şarkının sözleri travmatik sezon açılışında Negan’ın Rick’e söylediklerinin yankımaları gibiydi. Bu parça tüm bölüm boyunca tekrar etti. Dwight’ın bir şeyi unutmaması ve Daryl’a bir şey hatırlatması için: Negan her yerde!

 Say ki çokella sürmüşler.

Dwight’ın (Austin Amelio) barınaktaki günlük işlerine de şahit olduk. Negan’nın halkını ve barınağın işleyişini gördük. Dwight'ın arada seyrettiği “Who is Boss?”/Patron Kim dizisi ise Negan-Dwight ve Daryl arasındaki ilişkiyi tanımlamak adına ironik olmuş. Dwight’ı barınaktaki varlığını kutsamak için kendine mükemmel sandviçler yaparken, Daryl’a köpek maması içeren sandiviçler hazırlayıp götürürken gördük. 

Daryl, karanlık bir hücreye, tek başına önce çıplak sonra da “Küçük Hüsamettin”i andıran kıyafetlerle hapsedilmişti. Hani çoğu memlekette kangal cinsi köpeklere itaati öğretmek için onları karanlık bir odaya kapatıp, zaman zaman döverek kırılmalarını ve sahiplerine itaat etmelerini beklerler ya. Aynı o sistem gibi Daryl’nin kırılması için Dwight, sandviçler ve durmadan çalan aynı parça ile psikolojik baskı kurdu. Köpeklerle çalışan pek çok insan bilir. Yeterince beklerseniz her köpeğin bir kırılma noktası vardır. Negan ve çevresindeki sadık adamlarının da bir noktada kırılmış olduğunu gördük çünkü her biri “kimsin?” sorusuna “Negan” diye cevap verdi.

Bu bölüm az karakterli ve performansa dayanan bir bölümdü. Jefrrey Dean Morgan'ın hayat verdiği Negan karakterinin zaman zaman karikatürize olduğunu düşünsem de Austin Amelio karısının yaşaması için "pislik" bir herif olmaya rıza göstermiş bir adamın Daryl'a, Negan'a ve arkadaşına karşı hissettiği farklı duyguları etkileyici yansıttı. Norman Reedus dik kafalı ama cesur Daryl'ı ve sert kabuğu altında arkadaşları için endişelenen "merhametli" kişiliğini güzel canlandırdı. 

Öte yandan, Negan Daryl'ı neden öldürmüyor? Çünü Daryl dizi için kilit bir karakter ve muhtemelen Daryl ölürse Norman Reedus'un AMC'ye pahalıya mal olur. McDreamy'siz Grey's Anatomy, Will Gardner'sız Good Wife oldu ise Daryl olmadan da The Walking Dead olur (Buna kendi de inanmadı:). 

 Küçük Hüsamettin'e benzese de "seviyorum merkez!"

Aslında Dwight’ın karşılaştığı eski arkadaşının dediği gibi “o [Negan] sadece bir adam” ama o bir adam aslında her yerde. Negan öyle bir sistem kurmuş ki Foucault’un “Hapishanenin Doğuşu” kitabında anlattığına çok benziyor. Yeni iktidar cezayı bedene uygulamıyordu. Eskiden olduğu gibi uzun işkence seanslarına gerek kalmamıştı. Kitapta yeni iktidarın düşünce, irade ve ruhsal duruma derinlemesine etki eden bir ceza sistemine geçtiğini belirtir. Başka bir deyişle, modern iktidar büyük gözaltıdır. Bu değişim demokrasi ve insan hakları gibi sebeplere dayandırılırken, Foucault bize iktidarın bedenlerimiz üzerinde kontrolünü artık psikoloji, psikiyatri, kriminolojiyi kullanarak yaptığını ve bunun iktidarın genişlemesinden ve her alana yayılmasından başka bir şey olmadığını anlatır. Artık yargıç "yargılamaktan ötesini" yapmaktadır; cezanın esası cezalandırmaya yönelik değil, düzeltmeyi, ıslah etmeyi, "iyileştirmeyi" hedeflemektedir. Bugün etrafımızın mobese kameraları ile çevrili olması gibi. Her an her hareketimizi kontrol edebileceğini gösteren iktidar bizi disipline etmiyor mu? Negan’ın sistemi de buna çok benziyor. Lucille de bir nevi “olası daha kötünün” göstergesi. Demem o ki Negan’ın her an, Rick’e verdiği ders gibi, birilerinin kafasını patlatmasına gerek yok. Hücreden kaçan Daryl’a Sherry’nin (Christine Evangelista) “hücrene geri dön çünkü her zaman daha fazlası var. Daha fazlası…” demesi gibi.

Peki, Daryl bekledikleri kırılmayı yaşadı mı? Hücrede ağladığı sahnede yaşadı diyebiliriz. Beth’in (Emily Kinney) beşinci sezonda ölümünden sonra Daryl için en hüzünlü sahne idi. Ancak Dwight’tan farklı olarak Daryl o kırılmayı yeniden güçlenmek için kullandı ve Negan ona son kez “sen kimsin?” diye sorduğunda “Ben Daryl’ım” dedi. Aslında bu bir seçim ve bu seçimin sonuçlarını ilerleyen bölümlerde göreceğiz. Belki de Negan'ın, Daryl’ın yanında, Dwigth’ın gözlerinin içine baka baka, Dwight’ın eski karısını kendine eş seçmesini anlatmasının üzerine Daryl’ın bu cevabı Dwigth’ta bir kırılma yaratmıştır. Ve değişim Negan'ın dünyasında kaçınılmaz olacak. Bu değişimin anahtar isimlerinden biri de Dwight olacak! 

 

 

 

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER