İyi olabilirsin, peki iyi kalabilir misin?
Aşk bu. Engellere takılması muhtemel. Sınanması da öyle. Yorulan, örselenen aşıkların ayağı çok sık takılıp tökezleyebilir. Diyelim ki düştü, mutlaka ayağa kalkmasını bilir. Ben Ateş - Bahar aşkının kazanacağına, Efsun ve Nuran’ın da yaptıkları kötülüklerin bedelini ödeyeceğine inanıyorum. Müsterih olmakta fayda var. Hikaye de derdini pek güzel anlatıyor. Bize ise sadece izleme keyfi kalıyor.

Efsun’un rüyadan uyandığı dakikalar.

Düğün, dernek yaşamış biri olarak, kına gecesinin kadınlar için oldukça duygusal bir gece olduğunu düşünüyorum. Senaristlerimiz böyle bir gecede Efsun’un yalanını ortaya çıkartarak onu epey yaraladılar onu söyleyeyim. Efsun’un o bakışını unutmak zor. Gerçekten üzüldüm. Merhamet bize lazım inanın. “Oh olsun” yerine “Çok şükür” demeyi de bilmek gerekiyor galiba. Yadırgadığımız insanlara dönüşürsek kötüler daha da çoğalmaz mı şu güzelim dünyada?

Nuran’ın kızı için iyilik düşündüğü anlardan biri!

Hikayede evladına iyilik yapmaya çalışırken, onları hırçın, doyumsuz, mutsuz bireylere dönüştüren ebeveynler var. Efsun için Nuran’a, Hülya için Edibe Hanım’a , Arda için ise Hülya’ya dönüp bakmamız gerekir. Nuran, “Ben ne yapıyorsam evlatlarım için yapıyorum” deyip duruyor ya hani, bu cümle çok enteresan bir cümle. Göreceli ve manası derin. Yaptıklarına bakıldığında bu anlamı çıkarmak zor. Oysa insanın  çocuğuna yapacağı en büyük iyilik, mutluluğunu başkalarının mutsuzlukları üzerine kurmamayı öğretmek. Öğretirken de örnek olmak. Nuran ise yaptığı her hatanın başlığına bu cümleyi atarak kendini temize çıkarmaya çalışıyor. Sıkışan kalbine masaj, daralan umutlarına sunni teneffüs için uğraşıyor. Olmaz Nuran olmaz. Biz kurduğun bu cümleye artık hiç inanmıyoruz bunu bil. Kalbi kararan evlatlara üzülmek gibi bir duygum var benim. Hırçın, hoyrat ve pervasız davranan evlatlara. Hülya, Efsun ve  Arda gibi mesela. Kına gecesinde çalan türkü ne diyor “Annesinin bir tanesini hor görmesinler”.Bence de görmesinler, hem de hiçbirini.

Bakmak böyle de güzel bir şey.

Hasret’in Efsun’a hediye ettiği kolyeyi Bahar’da görmesi ve Efsun’un kırıcı sözleri onu çok yaraladı. Bu duyguyu aktarırken İcal Aydın’ı oldukça beğendim. Uzun zamandır İclal Aydın için özellikle bir şeyler yazmıyordum ama sanıyorum bundan sonra daha güzel sahneler izleyeceğiz. Bahar’a iş teklif etmesi çok yerindeydi. Bu sayede epey yakınlaşacaklar. Hikaye açısından iyi bir gelişme.

Hülya’nın insanı şaşırtan bir soğukkanlılığı var.

Bu bölümün diğer önemli  gelişmesi de, Edibe Hanım’ın hareket etmeye başlamasıydı. 30. Bölüm fragmanından gördüğüm kadarıyla bunu ilk Efsun farkediyor. Ama ben yine de Atahan kadınlarının gücüne inandığımdan! Edibe Hanım’ın dönüşünün gürültülü olacağını düşünüyorum. Yürüdüğünü ve konuşamadığı günlerde duyduklarını mutlaka iyi bir zamanlama ile herkese gösterecektir. Zaten ufukta Edibe ve Hülya ikilisinin Ayten ve Fulya ile olan çekişmelerini izleyecekmişiz gibi gözüküyor. Bu duruma neden olan olay da, Hülya’nın yetki alanının dışına çıkıp! Arzu’yu konaktan kovması, Fulya’nın da buna sinirlenerek ilk kez Hülya’yı sert bir dille eleştirmesi neden oldu. Zaten hikayenin bütününe bakıldığında her noktada bir anne- kız dayanışması gözüküyor. Nuran-Efsun, Edibe- Hülya, Ayten-Fulya, Adile- Beyza ve yakında Hasret- Bahar. Ben çocukların günahını ebeveynlere yüklesem de, kızların anneleriyle araları oldukça iyi. 29. Bölüm’ün fragmanında gösterilen, Bahar’ın Efsun’a  tokat attığı sahne yayınlanmayınca izleyenler hayal kırıklığı yaşadı. Ben nedense çok takılmadım. Çünkü kına gecesi Ateş’in elinde raporla gerçekleri açıkladığı sahne oldukça etkileyiciydi. Zaten iyiler şiddeti kullanmasınlar ve hep iyi kalabilmeyi başarsınlar değil mi?


  

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER