The Walking Dead: Cesur ve cehennem gibi kasvetli

Tüm yazı “Acaba Negan kimi öldürdü?” teorileri ve “Jeffrey Dean Morgan’dan nasıl nefret edeceğiz?” isyanı ile harcadıktan sonra yedinci sezon ilk bölümü dün yayınlandı. Dizinin yayınlanan bu bölümü acımasız, hüzünlü ve de izlemesi zor bir bölümdü. Yedi sezonluk şovun belki de en hüzünlü, iğrenç ve trajik bölümü idi.

 O piti piti...

Bölümün en başından hepimizin beklentisi kimin öldüğü konusunda doğru tahmin yapıp yapmadığımızı öğrenmekti. Çizgi romanı bilenlerin, diziyi iyi okuyanların, hepimizin bu konuda bir tahmini vardı. Ancak çok azımız Glenn’in ölümünün geleceğini gördük. Hem de geçen sezon karşılaştığımız sahte Glenn ölümü sahnesinden sonra, bunun geleceğini tahmin eden çok kişi yoktu sanırım. Glenn’in ölümü çılgınca bir seçim olsa da gerçek bir dram idi. Ancak bu ölümde hoşuma gitmeyen bir şey var. Geçen sezon Glenn’in sahte ölümünde en azından bir haysiyet vardı. Öldüğünde korku ve trajedi vardı ancak gözleri kafasından fırlamamıştı. Zombilerin onu parçalaması korkunç bir andı ama o ölümde kara bir güzellik vardı. O şekilde Glenn’i kaybetmek daha sanatsal idi.

 Gitti gönlümün efendisi.

Öte yandan, Jeffrey Dean Morgan; Grey’s Anatomy’de Denny Duquette ile, Supernatural’da Winchester ile kalbimizi çaldı. Bu zamana kadar hayat verdiği hiçbir karakter ile ondan nefret edemeyeceğimizi düşünelim ama bir bölüm ile bu kadar nefret kazansın. Rick’in gözlerine o bakışı koymak bence büyük başarı. Bu nedenle korsan gözlü Vali’yi (David Morrissey), yam yam Gareth’i (Andrew J. West) unutsun herkes. Negan acımasızlıkta hepsini geride bırakacak. Negan’ın, Rick’ten oğlunun kolunu kesmesini istediği sahnede Andrew Lincoln Oscar’lık bir performans sergiledi. Gözlerindeki bakıştan tutun bölümün sonunda Maggie ile konuşma ses tonuna kadar oynamamış resmen yaşamış gibiydi.

Maggie demişken. Düşününce tüm bu ölümler ve Negan'a tutsak olmaları aslında kıyamet sonrası dünyaya bir bebek getirebilmek içindi. Doğmamış bir bebek için Rick'in düştüğü hallere bakın. Glenn, çocuğu ve diğerlerinin birlikte yemek yediği o hayal sahnesine bu nedenle çok üzüldüm. Doğmamış bebeğinin doğabilmesi için Glenn'in kafası parçalandı. Gerçekten değer miydi? 

 Sindin nifrit idiyirim!

Negan, Carl’ı kullanarak Rick’in geçen sezon Alexandria’da takındığı “Dünyanın kralıyım!” havasını kırabildi. Ancak çizgi romanı bilenler ya da Rick’i tanıyanlar bunun bir son olmayacağından emin olabilirler. Tek bir sorunum var: Daryl'nin tutsak olması demek, bu sezon onu daha az göreceğiz mi demek? Lütfen öyle olmasın çünkü Negan'a yumruk attığı için gözlerimden kalpler çıkaran bir yiğidi daha çok görmek isterim. <3

Peki, bu bölümün gerçek hayata yansıması nasıl olur? Negan bildiğimiz soğuk, karanlık kapitalist sistemin ta kendisi. Günümüz dünyasının yansıması aslında. Etrafına korku ve terör salarak, panik yayarak çevresindeki insanları ve devletleri kendine mahkum eden bir güç. Tek başına iktidar. Başı ezilmeden baş ezen bir varlık. Rick ise biziz. Korku içinde canımız yanmasın, sevdiklerimize bir şey olmasın diye sesimizi kısan bizler. O nedenle bu diziyi seviyorum. Bakalım Rick ve ekibi intikam alabilecekler mi?

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER