Filinta: Kaos'un Oğlu...
Osmanlı'yı sarsa sarsa yıkacağım ısısısısısısısıs

Öncelikle bu çok geç kalınmış yazıdan dolayı herkesten özür diliyorum. Geçen hafta tam da cuma günü taşındığım için nakil işlerinin de saçma bir şekilde aşırı uzamasından dolayı anca çevrimiçi olabildim. İlk işim de tabii ki Filinta’yı izlemek oldu. Mevlam bize bir daha böyle ayrılık vermesin diyeceğim ama sezon bitiyor zaten. 

Geçen bölüm ortalık öyle bir karışmıştı ki doğal olarak bu bölümde hiçbir şeyi çözemediler. Aksine her şey daha da karıştı. Belli ki her şeyi finale saklıyorlar. Neyse ki final geldi de daha fazla karışmayacak. Zira extra bir bölüm karışıklığında dağılabilirdim. Tam bir Yüce Efendi bölümüydü diyebiliriz. Zaten Filinta’da bir kaos varsa orada Yüce Efendi vardır.  Adam resmen Kaos'un oğlu... Bir dolap döndü ve aniden Padre bizde, Ali onlarda kaldı.

Çok teşekkür ederim Miloş, çok anlamlı bir hediye...

Filinta’nın ikinci sezonunun ikinci yarısı için “Bin Yılın Şafağında” demek yerine “Ali’nin Suçu Ne?” demek çok daha isabetli olurmuş. Adamın çekmediği acı kalmadı be karşim. Tamam güzel ağlıyor, güzel yanıyor, yıkılıyor ama yeter yani. Yüce Efendi’nin de içine resmen Saw kaçmış. Bir de maskesi olsaydı muazzam olurdu. Garibim Ali koca bölüm elinde bir demir, taşıdı durdu. Fırtına gibi esen Ali’ye bu yapılmaz…

Padişah yine yürekleri yaktı. “Hilafet makamı olarak İslam coğrafyasına hamilik etmek bizim vazifemizdir.” diyor. Ne de güzel söylüyor. Şeyhimizden de gelen haberler sevindiriciymiş. İslam aleminde bir bayram havası var ama aslında durum hiç de öyle değil. Çok değil 30-35 yıl sonra İslam alemi aynı makam tarafından cihada çağrıldığında yaprak dahi kımıldamamıştı. Padişah kuşkusuz geçmiş tecrübelerinden gelen özgüvenle böyle konuşuyor ama gidişatı bildiğimiz için insan üzülüyor. Sadece şunu söyleyeyim. Cumhuriyet boşuna ümmet yerine bir milleti öne çıkartmayı seçmedi arkadaşlar. 

-: Dizinin bitmesinin tek iyi yanı şu susacak. +: Ben zaten okumuyorum ki.. -: Ben de..

Bizde Filinta aşkı, Yüce Efendi’de büyük plan hiç bitmiyor. Yeni büyük planda Akbar ve Sultan’dan kurtulacak. Akbar planı, Şehzade Murat’ı kaçırırken ispiyonlamak. Sultan planı ise çok başka. Gizli dedi, Mustafa’da ölecek dedi, korkuttu durdu. En mükemmel planlar dahi mutlaka aksadığından hep tökezlemesini bekledim ama olmadı. Yollar izler değişti ama planın gidişatı değişmedi. 

Operasyon: Kum saati! Başladı başlamasına da aynı anda tıkanıp kaldı. Mustafa, Ejder’i ve tayfasını saldı ondan gayrı da hiçbir şey yapmadı. Aslında burada sorulması gereken soru şu: Yüce Efendi gibi bir tecrübe, Mustafa’nın asla Padişah’a zarar vermeyeceğini bile bile bu planı neden kurdu? Sezon finaline 8-9 bölüm daha olsaydı Filinta’nın akıl oyunlarına hiç yakışmayacak bir hamle olacaktı ama şimdi eyvallah diyoruz. Mesela daracık bir mekanda Yüce Efendi’nin tek başına Farah gibi Celal’den sonraki en yetenekli askerine silah çekme cesaretine de aynı şekilde eyvallah diyoruz. Farah’ı o silah durdurabilir mi? Bir planı olmadan gerçekten teslim olduğuna inanmak istemiyorum. Ona da eyvallah deriz ama karakter yönetimi de fena sınıfta kalmış olur. 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER