Kösem: Bir mucizeye adanan bir ömür
Muhteşem Yüzyıl Kösem en merak edilen sorusu: Anastasia Tsilimpiou’nun atanamamış Mahpeyker’i olan Anastasia’sı, nasıl Beren Saat’in Kösem’ine dönüşür? 
Cevap: Pat diye! 
Kimine göre zekâya hakaret, kimine göre “ben yaptım oldu”culuk. Benim içinse şöyle: çok da üzerinde durmayacağım, çünkü devamını izlemek istiyorum, sanırım hafızamın tozlu raflarına kaldırabileceğim bir durum bu. Hayatta da böyle davranıyorum, sevdiklerimin görmezden gelebileceğim yönleri var. Böylece çok yorulmuyorum, yıpranmıyorum. 

"Kaç yıl uyudum ki ben??"

İster Bülbül Ağa gibi “ruh-i melek gibi zemine inen Kösem” deyin, ister “damdan düşer gibi Beren Saat olan Anastasia” deyin, bu değişim hem saraya hem hikâyeye iyi geldi. Her şey yerini buldu adetâ. Baştan beri beklediğim entrikalar, laf sokuşlar, hırstan için için yanışlar ve en sevdiğim kısım gülümseten anlar, hepsine doydum. Sonunda Nadir Sarıbacak gibi bir değerin parlaması için yeterince yeri vardı. Bülbül Ağa tatlışım, Hacı Ağa düşmanımdır. Bu değişimin yıldızı Beren Saat gibi dursa da, benim gözümde Ekin Koç yıldızlaştı. Neden mi? Yahu adam hem Anastasia’ya hem Beren Saat’e yakıştı, daha ne olsun.

Çok uyuyunca ben                                                                   Yataktan kalkınca ben

Hele bir de hastalığı atlatıp kaftanını savura savura ortaya çıkınca gözlerinin gerçekten üç gün uyumuş gibi görünmesine ne demeli? Ekin Koç’un geçen haftaki baygın görüntülerinde gerçekten uyuduğuna inanmış ve yazmıştım ya, bu hafta biz o gözleri gördükten sonra “yok ben rol yapıyordum” falan demesin hiç, adam gerçekten uyumuş! Mustafa’cığımın da “yataktan kalkınca ben” saçına bayıldım. Bize bu ayrıntılarla gelin.
 
"Padişah benim kanımla iyileşti, benim kanım, ben!"

Kösem’in Ahmed’in iyileşmesi karşılığında, tüm sevdiklerinin ölümünü göreceği fikrini sevdim. Uyuyan güzel masalındaki kehaneti hatırlattı bana. Değişim sadece görüntüde değil zira, o ürkek kaçak Anastasia’nın, atarlı giderli Kösem’e evrilmesini de bu masalsılık açıklayabilir herhalde. Neyse, yeni bir sayfa açıp yeni bir başlangıç yaptık, geriye dönmeyelim tekrar, memnunum ben, hadi geçelim.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER