Safiye Sultan'ın ikramları
Ay vallahi bir kahvemi içmeden şuradan şuraya bırakmam, ölümünü şey yani ölümü gör!
Muhteşem Yüzyıl Kösem’in dördüncü bölümüne Safiye Sultan'ın ikramlarıyla başladık. Şimdi gittiğimiz misafirlikte ikramlar gecikince ya da ikram edilenleri bitirmeyince bile ayıp olurken, Osmanlı Sarayı’nda ikramı kabul etmek demek kelleyi koltuğa almak demek. Etsen bir dert, etmesen, Safiye Sultan'la o mümkün değil zaten. Başkasının ikramını kabul etmeyince de ya korkak olursun ya da güvensiz.
 
Derviş de düşündü taşındı, Safiye Sultan’ın ikramı olan Fahriye Sultan’la evliliği kabul etti. Bugüne dek Derviş’in zaten sağa sola mavi boncuk dağıtır bir hali vardı. Gerçi Fahriye Sultan’ın Derviş’in menzilinde olduğunu pek sanmıyorum, ne de olsa üç koca eskitmişliği var Hatun’un, Derviş’inki daha çok stratejik bir karardı. O da Safiye Sultan gibi “saadeti izdivaçta aramak aptallıktır, akıllılar izdivacın getirilerine bakar” diye düşündüyse demek. 

 "Başka bir zaman, başka bir mekânda karşılaşsak seni kaçırmazdım aslında."

Bu arada Safiye Sultan’ın espiri anlayışı da pek tatlıymış. Ne demişti?  “Her sadakatten bahsedenle kenara bir akçe atsaydık, Süleymaniye’de bizim de bir külliyemiz olurdu.” Ay Safoş’cuğum şu zamanda yaşasa twitter fenomeni falan olurdu zaar!
 
Bölümün bombacısı her zaman olduğu gibi Şahin Giray oldu. Celâlilere yakalandığında “bu defa çuvalladı” işte demiştim ama erken konuşmuşum. Adam tüm krizleri kazanıma çeviriyor. Celâlilere ortaklık teklif etti, payitahta beraber yürüyecekler. Tarihe göre Sultan Ahmed’in başı Celâlilerden yana pek bir ağrımıştı zaten. Demek ki “bir Şahin Giray hep kazanır”mış. Kardeşi Mehmet ise belli ki kaybedenler kulübünden. Zamanını bilemem ama bir gün her türlü kellesinin gideceğine bahse girerim. 
 
Veee sıradaki şarkımızı Duman İstanbul'dan Handan için söylüyor: "Ooo oooo oooo ooo Seni kendime sakladım, bunları ben hesapladım."

Gelelim Handan Sultan’a. Sahi bu safozlukla haremde nasıl sağ kalmış Handan? Entrika desen anlamıyor, stratejiden bihaber, laf çevirmek cıkkksss! Hayır, bir de Derviş’e bir göz süzmeler, bir yeşillenmeler, en çok ona şaşıyorum. Yahu sen padişah anasısın, bırakırlar mı aşk yaşayasın, hı canısı?
 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER