Fan alemine giriş 101: Sadece seyirci kalsak olmaz mı?

Fan alemine giriş 101: Sadece seyirci kalsak olmaz mı?
Televizyon en büyük eğlencemiz. Diziler, filmler, yarışmalar... Az haber, az belgesel.. Ne bulsak izliyoruz çünkü ekran dünyasının içine girdiğimizde iki saatliğine de olsa, yaşadıklarımızı unutuyoruz. Hatta bazen seyirci olduğumuzu bile unutuyoruz. Ekrana müdahale etmekle kalmayıp, oyuncuların özel hayatlarına da karışıyoruz. Sahi biz ne yapıyoruz?
 
Hayran olduğumuz isimler var elbette. Onları, dizilerdeki/filmlerdeki rolleriyle, canlandırdıkları karakterleri sebebiyle sevmeye başlıyoruz. Çok seviyoruz, içimizden biriymiş gibi hissediyoruz ve öyle davranıyoruz. Adeta annelik içgüdüsü ile onları koala gibi sarıp sarmalıyor, savunuyoruz. Allah korusun hayranı olduğumuz oyuncuya hoşumuza gitmeyen bir laf, bir eleştiri mi geldi? Amaan! Ölüm timi harekete geçiyor, klavye savaşları başlıyor ve savunmaya geçiyorlar.

Kabul edelim ki haklı olunan durumlar kadar olayı saptırıp farklı boyutlara taşıyanlar da var. Maalesef ki savunma yaparken çirkinleşen üsluplar, bozuk para gibi saçılan hakaretler de var. Ancak bunları hayranlık adı altında genellemenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Her şey saygı, sevgiyle ve dozunda yapılırsa güzel! Aksi halde "Kendi kendine gelin güvey oluyor" durumundan öteye gidemeyen, yersiz öfkeli kalabalıklar söz konusu oluyor. Acaba bu tür davranışta bulunanlara "kendini fan zannedenler" mi desek?

Seviyorsanız, sevdiğinize laf gelmesine kıyamazsınız. Ancak hangi oyuncu, en küçük olayda diğerine hakaret eden, saldıran, ağzını bozan birinin onu sevdiğine inanabilir ki? Bence sadece o kitleden utanır. "Sizi sevenlerin hali tavrı, sizin de çapınızı belirler" der büyüklerimiz. Haksız değiller..

Takipte çığır açıp sahaya inmek: Yakalarsan mucuk!
Güzide ülkemizde ne kadar çok James Bond, Müfettiş Gaget  potansiyeli olduğunu anlamak istiyorsanız herhangi bir ünlünün sosyal medya hesaplarına girip yorumları okumanız yeterli. Maşallah bazen öyle fanlar görüyorum ki değme dedektiflere taş çıkarır mübarek! Yabancıların "stalker" dediği bu tür yemeyi içmeyi bırakıp oyuncular ve set ekibinin yemek yedikleri yerleri, alışveriş yaptıkları marketleri, evcil hayvanlarının tüy dökme mevsimine kadar her şeyi biliyor, takip ediyorlar. İyi bir fan elbette hayranı olduğu ünlünün hayatı ile ilgili gelişmeleri bilmeli, takip etmeli ancak gittiği manavda nöbet beklemek de biraz tuhaf!
 
Özel hayat merakı: Kedidir, kedi...
Evet, işte burası oldukça hassas bir nokta. Çünkü burada gerçekten haddimizi bilmemiz gerekiyor. Açın sosyal medyaya bakın, şaşkınlıktan küçük dilinizi yutacağınız, "Bu kadar olur mu, hey onlar dizi kurmaca” diye sarsmak isteyeceğiniz bir milyon insan bulacaksınız. Bu tip insanlar (burada hayran kelimesini kullanamayacağım çünkü bu artık hayranlığı geçiyor.) gerçek hayatlarındaki mutsuzluklarından mı yoksa egosal sorunlardan mı bilemeyeceğim ancak oyuncuların hayatlarını zorlaştırıyor.

Dizideki esas kadın ve erkeğin özel hayatlarında da sevgili olmaları gerekiyormuş gibi, davranıyorlar. Elbette dizide tutan kimya çok önemli ancak unutmayalım ki o kimya özel ışık, filte, kadraj, kılık kıyafet, uygun dekor ve yazılmış repliklerle de kugulanıyor. Düşünsenize sırf ünlüler diye hayatlarını, seçimlerini taciz edecek gücü kendimizde bulabiliyoruz. Meslekleri oyunculuk. İşlerini yapıyor, rollerinin gereğini yerine getiriyorlar. Sırf ekranda görebiliyoruz diye özel hayatları üzerine ahkam kesebileceğine inanan bir grup insan var ki ben onlardaki bu cesarete inanamıyorum! Elbette gönül bu, bazı ekran çiftleri bu kimyayı özel hayata taşıyor diye her ekran çiftinin sevgili olmasını beklemek mantıklı mı sizce? Bu konuda ileri gidip saygısızlık yapan, hakaret eden, taciz edenler de var. Onları "hayran" kelimesi adı altına almıyorum bile. Hastalıklı boyutlara varan bir sendrom olabilir onlarınki çünkü hayran olan, hayran olduğunu üzmeye kıyamaz.
 
Sosyal Medya: Yavaş gel!
Nereden başlamak gerek karar veremiyorum çünkü konu sosyal medya olduğunda tam bir çılgınlık hali söz konusu. Kendisini tutkuyla diziye ve oyuncuya bağlayan yetişkin bir fan, set ekibindeki makyözün, sevgilisinin dayısının kızına kadar uzanan bir stalk gücüne sahip. Oyuncular, yapım ve set ekibinin, tweetleri ve fotoğraflarının altındaki yorumlara beş saniye bakınca, insanların nasıl hesaplarını kapatmadığını düşünüyorsunuz. Bir de setten fotoğraf paylaşılmışsa amaan başlasın sonu gelmeyen, bitmek tükenmeyen teoriler.

Bir oyuncuya hayran olup da farklı isimlerle hesaplar açarak hayran olduğu oyuncuya sövenleri de görmedik diyemeyiz. Kaç dizi varsa o kadar hesap açıp, hepsine övgüler düzen ya da hakaret edenleri de... Hayran olduğu oyuncunun adıyla hesap açıp, dizi bitince ya da daha çok hoşlandığı bir dizi ve oyuncu ortaya çıkınca hızla adını, avatarını değiştirenler de...  Bu tür davranış sergileyenlere elbette biz fan demiyoruz. Organize olmuş kaliteli fan grupları da onları aralarına almıyorlar. Onlar kendilerini nasıl adlandırıyorlar, merak ediyorum. 

Ne yazık ki bazı mecralar da fan gruplarını harekete geçirmek için yalan yanlış haberler yaparak gazlıyorlar. Olmayanı yazdıkları gibi, olanı abartarak aktarıyorlar. Onlara diyecek sözümüz yok. Azalarak bitsinler. Unutmayın ki siz bu mecralara prim vermez, attıkları linki tıklamaz, yaymaz ve konuşmazsanız ya da en azından yalan haber ürettikleri ortaya çıktığında takibi bırakırsanız onlar da kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalmazlar mı acaba?

Hayran olunan ünlü ile iletişime geçmek: You can touch this!
Fanlar genelde kendileri ile sıcak ilişki halinde olan ünlüleri daha çok seviyor. Bir grup fan da derinden bir tutku ve sükunetle hayranı oldukları ünlülerden sosyal mecrada yaşam belirtisi görmeyi umuyor. Bazıları ise hayata geliş amaçlarını hayranı oldukları ünlü ile iletişime geçmek üzerine kurmuş. Yahu dizi ile ilgisi olmayan bir paylaşımın altına bile "Takip et n’oluur", "Bir fotoğrafımı beğen abicim/ablacım" yorumları mı dersiniz, senaryo hakkında yorumlar ve çok ağır bilmişlik içeren tavsiyeler mi dersiniz, olaylar olaylar; istekler bitmiyor, bitmek bilmiyor. Şimdilerin yeni modası ise Periscope yayını istemek ya da selfie atmaları için hastag başlatmak. Bunları düşününce sosyal medyada daha az aktif olan ünlülere hak vermemek elde değil. Sen dur bir düşün fan kardeş, her fotoğrafının altına olur olmadık yorumlar gelse sen ne yaparsın?
 
Fan deyip de geçmemek lazım. Elbette hayranlık duymak, sevmek, takip ettiğimiz ünlülerin başarısını istemek, reytinglerin yüksek olmasını en az ekip kadar heyecanla beklemek çok güzel hareketler. Bu ilgi alakanın yapımcıları, oyuncuları mutlu ettiğine de şüphe yok. Düşünsenize hayatında belki de hiç göremeyeceği, konuşamayacağı insanlara derinden ve içten bir sevgi ile bağlanıp, onların iyiliğini istemek ne güzel, ne yüce gönüllü bir davranış. Ancak bütün bunlara rağmen o çok önemli sınırı saygı ile örülmüş tellerle korumak şart!

Önce saygı ve sevgi olsun. Olsun ki bu güzel insanlar da işlerini daha büyük coşku ve sizden aldıkları güçle yapsınlar. Çirkinleşmenin haddimizi aşmanın, saygısızlığın ve en önemlisi de kalp kırmanın hiç lüzumu yok. Biz izleyiciler sevdiğimiz işlere, isimlere destek olmalıyız. Yani “Ey seyirci bazen sadece seyirci kalman gereken durumlar var. O sınırı aşma e mi?” diyor, takipçisi olduğu dizi ve oyunculara saygı ve sevgi ile bağlanan tüm fanlar kalp ben diyorum!
 
 
 
 
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER