Tolga Sarıtaş ve Bahtı Kara hikayesi..

Tolga Sarıtaş ve Bahtı Kara hikayesi..
Şimdilerde Güneşin Kızları’nda başarıyla canlandırdığı ‘Ali Mertoğlu’ karakteriyle büyük bir hayran kitlesine sahip olan Tolga Sarıtaş’ın bulunduğu mevkiye ışınlanarak gelmediğini hepimiz biliyoruz. Filmografisi epey göz doldurucu, üstelik hepsi de mesleki açıdan kendini geliştirdiğine inandığım kaliteli yapımlar. Çok küçük yaşlardan bu yana tırnaklarını geçirerek tırmandığı bu dağ gibi sektörde hızla yükselmekte. Emeksiz başarının, başarı olmadığına inanan biri olarak Tolga’nın gün geçtikçe hızlanan yükselişi beni oldukça gururlandırmakta. Geçmişine şöyle bir göz attığımda tozlu rafların arasına sıkışmış bir yapım dikkatimi çekti. Hatta aldığı birçok ödülü okuyunca kendimi bu filmi araştırmaktan alıkoyamadım: Bahtı Kara. 

Senaryosunu ve yönetmenliğini Theron Patterson’ın üstlendiği; Reha Özcan, Yeşim Ceren Bozoğlu, Haktan Pak gibi birçok iyi oyuncuyu bünyesinde barındıran film; Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali ve Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere birçok alanda ödül almış. Filmin en önemli özelliği ise doğaçlama olması.

Filmin fragmanı: Konusuna şöyle bir göz atarsak

Adnan gerçek bir kaybeden, ezik bir insan, kötü bir babadır. Karısı Gül'ü seneler evvel kaybetmiştir. Hiçbir işinde dikil tutturamamış, elini attığını kurutmuştur. Oğlu Burak henüz lise son sınıftadır ve ona iyi bir örnek olamadığı da ortadadır. Önceden Burak, babasının esirgediği aile şefkatini dayısı Can, yengesi Deniz ve kuzeni Berk'ten oluşan çekirdek ailede arasa da gerçek bir ailenin eksikliği tüm davranışlarında hissedilir. Başına gelen çeşitli komik kazalar ve aksiliklerle günden güne dibe vuran Adnan ise, oğlunun kendisinden hızla uzaklaştığını görse de buna karşı bir şey yapacak bir durumu yoktur. Elini attığı her şeyi bozan, bindiği her dalı kesen, başı bir türlü beladan kurtulmayan Adnan, günden güne bu durumun ağırlığı altında daha çok kalacaktır. Kapılar bir bir yüzüne kapandıkça, hayatta kendisini önemli hissettiren tek insan olan eski karısı Gül'le geçirdiği mutlu günlerin özlemini daha çok hissetmeye başlar. Ne var ki, Adnan'ı bu özlemin yarattığı çaresizlik hissinden kurtaracak şey geçmiş güzel günler değil, oğlu Burak'ın son anda ona uzatacağı el ve gelecek umudu olacaktır. Bahtı Kara, Türkiye'de pek denenmeyen farklı çekim yöntemiyle öne çıkıyor. Oyunculara senaryo verilmeksizin, doğaçlama olarak çekilen film, yönetmen ve oyuncuların çekimler sırasında yarattıkları durumların taşıdığı sürprizlere gebe bir dramatik yapıya sahip olmasıyla benzerlerinden ayrılıyor.

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Reha Özcan) ödülü aldı.
Tolga Sarıtaş, filmde ‘Berk’ karakterini canlandırmaktadır.Kendisinin bahtının hiç kara olmamasını temenni eder, hep güzel işlerle gündeme gelmesini ve göğüs kabartıcı başarılara imza atmasını dilerim. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER