Secret State: Yeni Komplo Teorisi Düzeni

Secret State: Yeni Komplo Teorisi Düzeni

İtiraf edelim, hepimiz komplo teorilerini seviyoruz. “Herkes bize karşı..” algısı içinde bulunduğumuz şartlara göre bir çeşit mağdur edebiyatı sayılabilir. Fakat bence komplo teorilerini sevmemizin altında yatan esas neden bizi bize, hiç bir şey yapmamış olsak dahi emeksiz bir şekilde doğuştan gelen özelliklerimizden dolayı değerli hissettirmesi. 

Keşke işler burada kalsa da buna masum bir ruh okşaması desek. Ne yazık ki bu kadar basit değil. Bu ülkede yaşıyor ve bu ülkenin problemleriyle az çok ilgileniyorum ve gördüğüm tek şey bu değerli hissetme hali bize ekstra bir gaz vermekten ziyade daha çok içe kapanmamıza ve hiçbir şey yapmama haline daha çok sarılmamıza sebep oluyor. Çünkü biz doğuştan değerliyiz. Unutmayalım, herkes bize karşıysa bunun değerli bir sebebi olmalı. 

Sonuç olarak haftanın neredeyse 4-5 günü televizyonlarda komplo teorilerine ilişkin programlar yapılıyor ve diziler yayınlanıyor. Dizi, nihayetinde kurgudur ve bu konu güzel bir malzemedir. İşin doğası gereği onlara bir lafım yok. Fakat programlar için aynı anlayışı göstermek biraz saflık olur. 

Komplo teorilerine karşı olduğum anlaşılmasın. Aksine çok severim. Hatta bana göre komplo teorileri yüzdelik oranı değişen doğrulardır. Zaten %100 doğru olsa o teori olmaktan çıkıp gerçeklik kazanır. Benim karşı olduğum şey bu ülkedeki komplo teorisi algısı. 

Dolardaki sembollerin anlamını öğrenen dünyadaki her şeyi çözdüğünü sanıyor canım memleketimde..

“Amerika bizi yıkmak istiyor”, “İngiltere varyaa bir sinsi, bir sinsi…”, “Masonlar Dünya’yı yönetiyor”, “İlluminati onlardan da iyi yönetiyor” Bu algılar artık geçmişte kaldı. Komplo teorilerine bayılan tek toplum biz değiliz. Önce bu gerçeği hazmetmekte fayda var. Sonrasında da işin devletlerin ve gizli örgütlerin tekelinden çoktan çıktığının farkına varmamız lazım. Bugün gelişmiş ülkelerde yazılan, dile getirilen komplo teorilerinin hiçbirinde “x devlet bizi yıkmak istiyor” tarzı bir iddia bulamazsınız. Yeni düşman, toprağı olmayan modern derebeylikler. Duvarları o kadar uzun ki kimse aşamıyor, o kadar hızlı ki kimse yakalayamıyor. Evet, dev şirketlerden bahsediyorum. 

Yukarıya baktığımda bir sürü şey yazdığımı ama dizi hakkında hala bir şeyler söylemediğimi görüyorum. Pardon, siz öyle görüyorsunuz. Sizlere aslında... 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER