80. Venedik Film Festivali grevin gölgesinde tüm hızıyla sürüyor

80. Venedik Film Festivali grevin gölgesinde tüm hızıyla sürüyor
30 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 80. Venedik Film Festivali tüm hızıyla sürüyor.

Yönetmen ve senarist Damien Chazelle’in başkanı olduğu bu yılki büyük jüride Jane Campion, Martin McDonagh, Laura Poitras, Mia Hansen-Løve, Santiago Mitre, Salih Bakri ve Shu Qi yer alıyor.

Festival, bir yandan da ABD'de devam eden oyuncu ve senarist grevlerinin gölgesinde düzenleniyor. Açılış öncesi basının karşısına çıkan Chazelle, senarist grevine verdiği destekle de dikkat çekti.

Vianney Le Caer/Invision

Luca Guadagnino imzalı, Zendaya'nın da başrolünde olduğu açılış filmi Challengers grev nedeniyle festivalden çekilince yerine Edoardo De Angelis'in yeni filmi Comandante geldi ve festivali o açtı. Festivalde ana yarışmada Altın Aslan için 24 yönetmenin 23 filmi yarışıyor. Ancak ana yarışma ya da yarışma haricinde gösterilen filmlerde "yıldız eksikliği" göze çarpıyor.

Dün prömiyeri yapılan ve uzun süre alkış alan Maestro filmi, yönetmenliğini de üstlenen Bradley Cooper ve Carey Mulligan olmadan gösterildi. Emma Stone'u şimdiden Oscar tahminlerine yazdıran ve oldukça övülen Poor Things filmi de yalnızca yönetmen Yorgos Lanthimos eşliğinde temsil edilebildi. Wes Anderson, Netflix'te yayınlanacak, Benedict Cumberbatch'li yeni kısa filmi The Wonderful Story of Henry Sugar'ı kendisi tanıtmak durumunda kaldı.

Hollywood'dan sürgün yiyen Roman Polanski de eleştirileri pek iyi durmayan yeni filmi The Palace için oradaydı.


Yorgos Lanthimos / Getty Images

Ancak elbette bu kadar değil. ABD'li yapım şirketleri oyuncular birliği SAG-AFTRA'nın ya da senaristler birliği WGA'nın taleplerini (geçici ya da değil) kabul ettikleri takdirde çekimlere devam edebilmek ya da tanıtım yapabilmek adına izin alabiliyorlar. Yapımcıları temsil eden AMPTP'nin üyesi olmayan A24, Sofia Copolla imzalı yeni filmi Priscilla'yı festivalde tanıtabilecek. Elvis Presley'i canlandıran Jacob Elordi, Venedik'e vardı bile.

Danimarka prodüksiyonu olup ABD'de bağımsız bir yapım şirketi tarafından temsil edilen The Promised Land'in yönetmeni Nikolaj Arcel ve başrol oyuncusu Mads Mikkelsen de kırmızı halıda kendisini gösterenlerden oldu. Film de aynı şekilde SAG-AFTRA'dan izinli olan yapımlardan birisi.

Dikkat çeken bir diğer örnek ise NEON şirketinin yeni filmi Ferrari. Michael Mann imzalı filmin oyuncuları da kadrosuyla birlikte Venedik'teydi ve kırmızı halıda birlikte yürüdüler. Basın toplantısında konuşan Adam Driver'ın yönelttiği “Neon veya STX International gibi daha küçük dağıtım şirketleri, SAG-AFTRA’nın talep ettiklerini karşılayabiliyorken Netflix ve Amazon gibi büyük şirketler bunu yapamaz mı?” sorusu festivalin konuşulan yorumlarından oldu.

Patrick Dempsey, Michael Mann, Adam Driver / Getty Images


Nikolaj Arcel ve Mads Mikkelsen / Getty Images
 
Venedik Film Festivali'nde bu yıl ülkemizi üç film temsil ediyor. 

Sister Sylvester ve Deniz Tortum'un yönetmenliğini üstlendiği, Hollanda-ABD-Türkiye ortak yapımı kısa film Shadowtime, Venice Immersive seçkisinde yer alıyor.

Ayakkabı filmi Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilen Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği; kadrosunda Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Tansu Biçer, Didem Ellialtı ve Ozan Çelik’in rol aldığı Yurt filmi Horizons / Orrizonti seçkisinde bulunuyor. Festivalin Kuir Aslan listesine de seçilen filmin prömiyeri dün gerçekleşti. Filmin ekibinin de hazır bulunduğu prömiyer sonrası film uzun süre alkışlandı.

Yurt, 90’lı yılların sonunda, Türkiye’nin siyasi olarak kutuplaştığı bir atmosferde, dini yurtta kalan on dört yaşındaki bir lise hazırlık öğrencisinin yaşadıklarını konu alıyor.

İki Şafak Arasında'nın ödüllü yönetmeni Selman Nacar'ın yeni filmi Tereddüt Çizgisi'nin dünya prömiyeri ise yarın yapılacak. Yine Orizzonti / Horizons seçkisinde yer alan filmin kadrosunda Tülin Özen, Oğulcan Arman Uslu, Gülçin Kültür Şahin, Vedat Erincin ve Erdem Şenocak gibi isimler bulunuyor.

Tereddüt Çizgisi gündüzlerini adliyede, gecelerini ise hastanedeki annesinin yanında geçiren idealist bir ceza avukatının yapmak zorunda kaldığı ahlaki tercihi konu alıyor. TRT'nin ve BKM Mutfak'ın da yapımcıları arasında yer aldığı filmin uluslararası dağıtımını Magnolia Pictures International üstleniyor.


Yurt filminin ekibi

Öte yandan Farah Zeynep Abdullah, İtalya Kültür Bakanlığı ve İtalya Sinema Eleştirmenleri tarafından verilen, festivalin resmi yan etkinliği Premio Kinéo Ödülleri'nde 'En İyi Kadın Başrol Oyuncu' ödülünü aldı. Kıvanç Tatlıtuğ da 'En İyi Erkek Başrol Oyuncusu' ödülüne layık görüldü. İki oyuncunun birlikte rol aldığı Kurt Seyit ve Şura dizisi İtalya'da büyük ilgiyle takip ediliyor. Demet Özdemir ise Premio Kinéo'da 'Uluslararası En İyi Oyuncu' ödülünü aldı.

Bu yılki Venedik Film Festivali marka temsilcisi olan birçok Türk yıldızı ağırlamaya da devam ediyor. Demet Özdemir, Dilan Çiçek Deniz, Boran Kuzum, Özge Özacar, Hafsanur Sancaktutan, Melis Sezen, Salih Bademci ve Özge Gürel başta olmak üzere birçok oyuncu festivalde boy gösterdi.

Venedik'ten gelen paylaşımları gelecek sayfalarda bulabilirsiniz.

Yazı devam ediyor...BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER